Areál ležící v nadmořské výšce 720 metrů byl v 50. a 60. letech minulého...

Areál ležící v nadmořské výšce 720 metrů byl v 50. a 60. letech minulého století léčebnou pro pacienty s tuberkulózou. Teď už roky jen pustne. | foto: Michal Remeš, MF DNES

Bývalé sanatorium stále čeká na kupce. Zájemce zvažuje novou nabídku

  • 1
Bývalo chloubou severní části Žďárska a jedním z nejvýše položených zdravotnických zařízení v republice. Teď bývalé plicní sanatorium na Buchtově kopci u Sněžného více než čtyři roky chátrá. Kraj Vysočina několikrát neuspěl s jeho prodejem. Teď se rýsuje šance, že by mohlo získat nového majitele.

Tradovalo se, že na Buchtově kopci je lepší vzduch než v Krkonoších. Přes šedesát let zde fungovala nejprve dětská ozdravovna a poté sanatorium se zaměřením na plicní onemocnění i léčebna dlouhodobě nemocných, jenže od konce roku 2011 je více než dvacetihektarový areál opuštěný.

Kraj Vysočina, kterému patří, se ho opakovaně pokoušel prodat, zatím ovšem bez úspěchu. Komplex na zalesněném svahu u Sněžného se třemi velkými pavilony i dřevěnou lehárnou tak pomalu chátrá.

„Když jedu kolem, vždycky je mi moc líto, že už areál neslouží lidem jako dřív,“ povzdechne si starostka Sněžného Anna Havlíková.

„Stav budov je rok od roku horší. Zvenčí je jasně vidět, že na základní opravy nebyla dlouhodobě uvolňována žádná větší částka,“ doplňuje Marie Dobiášová, která stojí v čele sousedních Daňkovic, na jejichž katastru Buchtův kopec leží.

Kraj před více než čtyřmi lety zdůvodnil uzavření léčebny příliš nákladným provozem i odhadovanou cenou celkové rekonstrukce, kterou tehdy vyčíslil na čtvrt miliardy korun. Pacienti z léčebny dlouhodobě nemocných a oddělení sociálních lůžek se přestěhovali do nemocnice v Novém Městě na Moravě, ti s respiračními onemocněními se zase měli léčit v podobném specializovaném zařízení v Humpolci. Do novoměstského špitálu se přesunula také většina zaměstnanců.

Slíbené platby nedorazily, kraj proto od smlouvy odstoupil

Opuštěný areál kraj po čase nabídl k prodeji - poprvé v létě 2013 s minimální cenou přes 50 milionů. Nikdo však o něj neprojevil zájem.

Mnohem nadějněji se jevilo „druhé kolo“ o rok později, kdy se do výběrového řízení s dolní hranicí 35 milionů přihlásili dva uchazeči. Nakonec měla sanatorium koupit za 38,1 milionu korun společnost Jacques Lemans CZ, jenže platby se kraj nedočkal a zastupitelstvo poté rozhodlo o odstoupení od smlouvy.

Historie sanatoria na Buchtově kopci

  • Brněnská Sociální pojišťovna koupila pozemky na Buchtově kopci (813 m n. m.) před začátkem druhé světové války na stavbu ozdravovny pro 400 dětí.
  • Budovat se začalo v roce 1940, o rok později se však do areálu nastěhovali němečtí mládežníci, kterých zde v dalších měsících bývalo najednou i přes 200.
  • Sanatorium bylo dokončeno v roce 1947, v 50. a 60. letech sloužilo k léčbě tuberkulózy, poté i dalších plicních onemocnění.
  • Později zde vznikla tři oddělení - léčebna dlouhodobě nemocných, oddělení sociálních lůžek a plicní.
  • K 31. prosinci 2011 bylo sanatorium uzavřeno.

Zájem vzápětí znovu projevil i druhý uchazeč v pořadí: brněnská firma Finance budoucnosti holding. Její jednatel Ivo Spálený pak na jaře 2015 dokonce slíbil, že už odesílá platbu. Ale znovu nic...

„Šli jsme do toho s jedním naším partnerem ze Slovenska a neměli jsme kompletně zajištěné financování na celou rekonstrukci areálu. Ze všeho sešlo ze dne na den, protože partnerovi ‚vybouchly‘ nějaké peníze a my si netroufli jít do tak velkého projektu sami,“ vzpomíná Spálený.

Lidem z krajského úřadu už se tehdy ani neozval. „Bylo nám hloupé vše vysvětlovat, protože na nás dost spoléhali. A my se zachovali až nesolidně,“ přiznává s odstupem času.

„Bohužel jsme neměli jinou možnost. Když máte koupit areál, který byste potom musel delší dobu udržovat, než znovu seženete peníze... Stálo by nás to nemalou částku, aby budovy nechátraly,“ konstatuje jednatel společnosti Finance budoucnosti holding.

Společnost uvažuje, že by se areál pokusila koupit znovu

Jeho firma měla v plánu vybudovat na Buchtově kopci domov pro seniory i rehabilitační centrum pro VIP klientelu a stále si s myšlenkou na realizaci záměru pohrává.

„Když jsme do toho investovali tolik času a peněz a projekt se nám zdá dobře udělaný, rádi bychom ho dotáhli do konce. Ale sami do toho jít nemůžeme jít. Rozhodně ne ve chvíli, když nebudeme mít všechno na sto procent potvrzené - a nejen slibem. Teď se rýsuje, že zhruba do čtrnácti dní bychom měli mít jasno, jestli bychom se o koupi mohli pokusit znovu,“ tvrdí Spálený.

Kraj už mezitím neuspěl s dalšími dvěma výběrovými řízeními: loni v létě a na podzim. Ročně přitom dá na „udržovací“ vytápění a elementární údržbu zhruba milion korun. Další pokus o prodej léčebny chystá na nejbližší týdny, přičemž areál by měl být k dispozici za nižší částku než v předchozích případech. Přesná suma zatím nebyla určena.

„O podmínkách prodeje rozhodne rada kraje. Předpokládáme, že materiál projedná teď v květnu,“ upřesňuje náměstek hejtmana Libor Joukl.