Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zemědělská škola má po letech majitele, ten však narazí na územní plán

  18:18aktualizováno  18:18
Areál bývalé střední zemědělské školy v Havlíčkově Brodě už nepatří kraji. Majitelem se stala ostravská realitní společnost MFX Czech, která chce podle některých zdrojů přestavět objekt na obchodní centrum nebo byty. Od Kraje Vysočina areál po opakované nabídce koupila za 31 milionů.

Střední zemědělská škola v Havlíčkově Brodě ukončila výuku v polovině roku 2010. Od té doby rozlehlý areál chátrá. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„V nabídce společnost informovala, že chce objekt rekonstruovat a nabídnout zájemcům k pronájmu na bydlení,“ uvedla bez upřesnění mluvčí krajského úřadu Jitka Svatošová. Jak dodala, nový majitel za areál o rozloze 3,2 hektaru už uhradil kupní cenu 31 milionů korun.

Podle obchodního rejstříku je firma MFX Czech společností s ručením omezeným se sídlem v Ostravě. Zabývá se pronájmem a správou vlastních či pronajatých nemovitostí. Její základní kapitál činí podle obchodního rejstříku pouhých deset tisíc korun.

Jejím jednatelem je Radoslav Hetflajš. Ten je zároveň manažerem jednoho ze společníků firmy, akciové společnosti A&T Group ze slovenské Vysoké nad Kysucou. S Hetflajšem se MF DNES nepodařilo spojit, ani prostřednictvím jeho asistentky. Zpět redakci se dosud neozval.

K čemu by objekt například mohl sloužit? Podle některých zdrojů jako domov pro seniory, k bydlení, jako obchodní centrum nebo bytové a nebytové prostory k dalšímu prodeji či pronájmu. Společnost připravuje různé alternativy.

Změna územního plánu bude nejspíš nutná. Trvat může až rok

S některými formami využití by ale narazila u havlíčkobrodské radnice. Lokalita je v územním plánu určena pro podnikání.

„Třeba domov důchodců, byty nebo obchodní centrum by bez změny územního plánu investor v dané lokalitě stavět nemohl,“ informoval Vladimír Kučírek z brodského odboru rozvoje města a územního plánování. Podle něj je lokalita momentálně využitelná pro drobné podnikání a řemeslnou výrobu.

V internátu školy lze zřídit ubytovnu, ovšem bez stavebních zásahů. Ty jsou však nutné. „Při uvažovaném obchodním centru by záleželo, jak přesně by vypadalo. Současný územní plán umožní například firemní prodejny přidružené k výrobě, ale obchody jako takové už nikoliv,“ dodal Kučírek.

Podobně by majitel nejspíš narazil, pokud by chtěl areál rozparcelovat a každou část věnovat jinému účelu. Podle Vladimíra Kučírka bývá totiž v Brodě obvyklé řešit celou lokalitu jako celek, v níž spolu využití pozemků souvisí. „Nelze třeba stavět bytovku poblíž pozemků určených pro výrobu a podnikání,“ pravil.

Pro většinu zvažovaného využití by tedy musel nový majitel zažádat o změnu územního plánu. Tu by museli odsouhlasit zastupitelé. Celý proces zabere přibližně tři čtvrtě roku až rok.

Kraj areál dvakrát nabízel městu. To ho pokaždé koupit odmítlo

Místostarosta Čeněk Jůzl, do jehož resortu pozemkové záležitosti patří, by proti případné změně nebyl. „Myslím, že by nebyl důvod se tomu bránit, když to pomůže využití areálu. Bylo by to lepší, než aby i nadále chátral,“ konstatoval.

Kvůli snazšímu využití areálu před nedávnem zastupitelé územní plán už jednou měnili. Původně byl určen čistě ke školským účelům.

V areálu bývalé střední zemědělské školy je třípatrová školní budova s učebnami a velkou aulou, jídelnou a tělocvičnou. Postavena byla v roce 1965. Vedle ní stojí čtyřpatrová budova, jež od roku 1972 sloužila jako internát. V oploceném areálu jsou dále dílny, byty správců, garáže, sklady i hřiště.

Zbavit se bývalé školy se Kraj Vysočina snažil od roku 2010. Střední zemědělská škola v Brodě zanikla a přestěhovala se do Humpolce, kde se stala součástí České zemědělské akademie. V minulosti kraj školu opakovaně nabízel městu. To ji nechtělo za 40 ani později za 30 milionů korun, protože nemělo pro budovy využití (o podrobnostech se dočtete zde).

Loni před koncem roku vše směřovalo k tomu, že areál získá jiná realitní společnost, První vranovská realitní (více čtěte zde). Z obchodu ale nakonec sešlo. „Společnost, která měla zájem, nepodepsala smlouvu. Proto bylo od prodeje upuštěno,“ vzkázala Svatošová.Nejčtenější

Tvrdošíjný řidič odhalil, že úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

U Velkého Beranova havarovaly tři náklaďáky a dodávka. D1 na Brno stála

Srážka tří kamionů a dodávky na D1

Na 115. kilometru dálnice D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem havarovala tři nákladní auta a dodávka. Na místě...Šéf třebíčské policie boural na přejezdu, do služebního auta narazil vlak

Srážka rychlíku a nákladního vozu na železničním přejezdu v Lukách nad Jihlavou.

Vedoucí policie z územního odboru Třebíč Petr Tomášek havaroval na železničním přejezdu. Do služebního vozu, který...

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...

Šest nových roubenek, kterými si majitelé splnili sen o životě v horách

V Orlických horách, na Šumavě, v Českém ráji i v Beskydech stojí nové roubené...

V Orlických horách, na Šumavě i v Beskydech stojí nové roubené chalupy. Jejich majitelé milují přírodu, rádi sportují a...

Další z rubriky

Hansard znovu přijel na Prázdniny do Telče. Ahóój, zdravil plné nádvoří

Glen Hansard byl v Telči už poněkolikáté.

Na hlavním telčském náměstí, přímo před branou do areálu zámku, se vytvořil dlouhý štrúdl lidí, táhnoucí se několik...

Opilý cizinec se v Jihlavě pokusil znásilnit ženu, hlídka jej dopadla

Ilustrační snímek

Nedaleko jednoho z jihlavských sídlišť přepadl opilý cizinec ženu a podle místních se ji pokusil znásilnit. Přivolaná...

Třebíčská nemocnice bude už brzy otevírat další opravený pavilon

V úterý 21. listopadu byl slavnostně otevřen nový pavilon třebíčské nemocnice....

Nemocnice Třebíč pozvolna mění svou tvář. Těsně před dokončením je další opravený pavilon chirurgických oborů –...

Najdete na iDNES.cz