Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vysočina zvedla ruku pro rychlobruslařskou halu. Věří, že přiláká turisty

  11:35aktualizováno  11:35
Čtyřsetmetrový ledový ovál, který má dvanáct metrů na šířku. A bezmála pět tisíc metrů čtverečních ledu. Takové parametry mají ve světě špičkové rychlobruslařské haly. Na výstavbu té, která by stála v Novém Městě na Moravě, hodlá přispět i Kraj Vysočina.

Olympijská šampionka Martina Sáblíková zatím na halu pro rychlobruslaře v Česku stále čeká. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Významnou podporu rychlobruslařské hale v Novém Městě na Moravě v úterý odsouhlasilo všech 41 přítomných krajských zastupitelů. Dali si ovšem zároveň jednu podstatnou podmínku – že stát zajistí finance na provoz takového komplexu. Podle odhadů šéfa novoměstského sportovního klubu Jiřího Hamzy může jít asi o 20 milionů ročně.

O výstavbě haly i vzniku olympijského centra však nebude rozhodovat Vysočina. „Je to otázka, kterou musí rozhodnout minimálně olympijský výbor plus podporovatelé ze strany vlády. Bez toho to provozovat nejde,“ podotkl hejtman Jiří Běhounek za ČSSD.

Zopakoval, že provozovatelem případného novoměstského olympijského centra se specializacemi na biatlon, lyžování, horská kola, eventuálně i rychlobruslení a další sporty nemůže být ani Kraj Vysočina, ani Nové Město na Moravě.

„My dáváme jasně najevo, že to provozovat neumíme. A totéž dává najevo i Nové Město,“ prohlásil Běhounek. Novoměstský sportovní klub na to podle Hamzy nemá dostatečné finanční zázemí. Bez státních garancí by oddílu kvůli provozu velké rychlobruslařské arény hrozila kumulace ztrát a dluhů. „Ekonomická realita takového provozu je brutální,“ upozornil Hamza.

„Postavit rychlobruslařskou halu je menší problém, než ji pak provozovat. Přál bych trenéru Petrovi Novákovi a našim rychlobruslařům, aby halu měli. Nelze ji ale postavit a nevědět, jak ji provozovat,“ zmínil Hamza.

Ve hře je i Brno

O výstavbu rychlobruslařské a zároveň i víceúčelové sportovní haly se ovšem nezajímá jenom Vysočina. Před časem byly ve hře o sportoviště pro olympijskou vítězku Martinu Sáblíkovou a další rychlobruslaře například Velký Osek a Nymburk. Teď se kromě Nového Města nejvíc hovoří o Brně, kde nyní vznikají konkrétní studie.

Novoměstské zastupitelstvo už přislíbilo poskytnout na stavbu haly investiční příspěvek do výše 10 milionů korun.

Na tahu je teď ministerstvo školství a po něm vláda. „V rámci přípravy státního rozpočtu pro rok 2016 nebyly ze strany ministerstva školství doposud uplatněny žádné konkrétní požadavky týkající se olympijských center,“ informoval Michal Žurovec z ministerstva financí.

Kraj si od olympijského centra v Novém Městě a od případné rychlobruslařské haly slibuje rovněž nárůst počtu turistů z tuzemska i zahraničí. S tím mají zkušenosti třeba v bavorském Inzellu. Tamní Max Aicher Arena se využívá kromě rychlobruslení i k hokeji, curlingu, závodům na ledové ploché dráze, v létě k atletice a in-line bruslení.

Vstupenka na bruslení pro veřejnost tam stojí pět eur. A rychlobruslaři si mohou zakoupit například roční permanentku za 250 eur. Stadion má kapacitu hlediště až sedm tisíc lidí.

Podporovat všechny? Za desetinásobnou sumu

Podle Jiřího Hamzy, šéfa českého biatlonu i klubu SK Nové Město na Moravě, by stát měl mít nejprve koncepci sportu jako celku. „Seznam předpokládaných olympijských center existuje, ale zatím není schválen vládou,“ uvedl pro MF DNES. Sport je navíc podle něj podfinancovaný.
„Každý stát má i ve sportu své priority. Dneska v České republice podporujeme sporty rovnostářsky. Je možné, aby takto byli podporováni všichni, ale pak by těch peněz ze státního rozpočtu muselo být pětkrát až desetkrát víc než nyní. Spíš by si stát měl stanovit prioritní sporty a podporu odstupňovat,“ nastínil Hamza. Nová ministryně školství Kateřina Valachová se s chystanou koncepcí sportu a olympijských center seznamuje.
„Bez ohledu na to, zda bude v Novém Městě na Moravě rychlobruslařská hala, je zařazeno mezi olympijská centra. Dávali jsme tam biatlon, horská kola a běžecké lyžování. Když tam bude hala, tak se centrum rozšíří také o rychlobruslení a další sporty,“ pravil Hamza.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Exgumárník Němec přikoupil další lyžařskou firmu - rakouský Kästle

Kästle LX 82

Miliardář a bývalý gumárník Tomáš Němec po roce přikoupil další sportovní firmu. Po lyžích Sporten se stává majoritním...

Další z rubriky

Oprava náměstí v Brodě začala stěhováním tržnice. V centru bude potůček

Smetanovo náměstí i po rekonstrukci zůstane plné zeleně a stromů. Jedním z...

Přestěhováním tržnice začala minulý týden rekonstrukce centrální části Smetanova náměstí v Havlíčkově Brodě. Z jeho...

Starosta skončil kvůli zákonu o střetu zájmů, obec řídí jako zastupitel

Stanislav Veselý byl starostou Knínic skoro dvacet let. Když loni odstoupil...

Starosta a místostarosta Knínic na Jihlavsku rezignovali na protest proti rozhodnutí poslanců, kteří zpřísnili zákon o...

Historický most nad skládkou nikdo už roky nechce, cenná památka chátrá

Vysoký nebo také Loupežnický most u Velkého Meziříčí

Budoucnost opuštěného historického Loupežnického mostu u Velkého Meziříčí je stále nejasná. Most má sice památkovou...

Najdete na iDNES.cz