Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vysočina zvedla ruku pro rychlobruslařskou halu. Věří, že přiláká turisty

  11:35aktualizováno  11:35
Čtyřsetmetrový ledový ovál, který má dvanáct metrů na šířku. A bezmála pět tisíc metrů čtverečních ledu. Takové parametry mají ve světě špičkové rychlobruslařské haly. Na výstavbu té, která by stála v Novém Městě na Moravě, hodlá přispět i Kraj Vysočina.

Olympijská šampionka Martina Sáblíková zatím na halu pro rychlobruslaře v Česku stále čeká. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Významnou podporu rychlobruslařské hale v Novém Městě na Moravě v úterý odsouhlasilo všech 41 přítomných krajských zastupitelů. Dali si ovšem zároveň jednu podstatnou podmínku – že stát zajistí finance na provoz takového komplexu. Podle odhadů šéfa novoměstského sportovního klubu Jiřího Hamzy může jít asi o 20 milionů ročně.

O výstavbě haly i vzniku olympijského centra však nebude rozhodovat Vysočina. „Je to otázka, kterou musí rozhodnout minimálně olympijský výbor plus podporovatelé ze strany vlády. Bez toho to provozovat nejde,“ podotkl hejtman Jiří Běhounek za ČSSD.

Zopakoval, že provozovatelem případného novoměstského olympijského centra se specializacemi na biatlon, lyžování, horská kola, eventuálně i rychlobruslení a další sporty nemůže být ani Kraj Vysočina, ani Nové Město na Moravě.

„My dáváme jasně najevo, že to provozovat neumíme. A totéž dává najevo i Nové Město,“ prohlásil Běhounek. Novoměstský sportovní klub na to podle Hamzy nemá dostatečné finanční zázemí. Bez státních garancí by oddílu kvůli provozu velké rychlobruslařské arény hrozila kumulace ztrát a dluhů. „Ekonomická realita takového provozu je brutální,“ upozornil Hamza.

„Postavit rychlobruslařskou halu je menší problém, než ji pak provozovat. Přál bych trenéru Petrovi Novákovi a našim rychlobruslařům, aby halu měli. Nelze ji ale postavit a nevědět, jak ji provozovat,“ zmínil Hamza.

Ve hře je i Brno

O výstavbu rychlobruslařské a zároveň i víceúčelové sportovní haly se ovšem nezajímá jenom Vysočina. Před časem byly ve hře o sportoviště pro olympijskou vítězku Martinu Sáblíkovou a další rychlobruslaře například Velký Osek a Nymburk. Teď se kromě Nového Města nejvíc hovoří o Brně, kde nyní vznikají konkrétní studie.

Novoměstské zastupitelstvo už přislíbilo poskytnout na stavbu haly investiční příspěvek do výše 10 milionů korun.

Na tahu je teď ministerstvo školství a po něm vláda. „V rámci přípravy státního rozpočtu pro rok 2016 nebyly ze strany ministerstva školství doposud uplatněny žádné konkrétní požadavky týkající se olympijských center,“ informoval Michal Žurovec z ministerstva financí.

Kraj si od olympijského centra v Novém Městě a od případné rychlobruslařské haly slibuje rovněž nárůst počtu turistů z tuzemska i zahraničí. S tím mají zkušenosti třeba v bavorském Inzellu. Tamní Max Aicher Arena se využívá kromě rychlobruslení i k hokeji, curlingu, závodům na ledové ploché dráze, v létě k atletice a in-line bruslení.

Vstupenka na bruslení pro veřejnost tam stojí pět eur. A rychlobruslaři si mohou zakoupit například roční permanentku za 250 eur. Stadion má kapacitu hlediště až sedm tisíc lidí.

Podporovat všechny? Za desetinásobnou sumu

Podle Jiřího Hamzy, šéfa českého biatlonu i klubu SK Nové Město na Moravě, by stát měl mít nejprve koncepci sportu jako celku. „Seznam předpokládaných olympijských center existuje, ale zatím není schválen vládou,“ uvedl pro MF DNES. Sport je navíc podle něj podfinancovaný.
„Každý stát má i ve sportu své priority. Dneska v České republice podporujeme sporty rovnostářsky. Je možné, aby takto byli podporováni všichni, ale pak by těch peněz ze státního rozpočtu muselo být pětkrát až desetkrát víc než nyní. Spíš by si stát měl stanovit prioritní sporty a podporu odstupňovat,“ nastínil Hamza. Nová ministryně školství Kateřina Valachová se s chystanou koncepcí sportu a olympijských center seznamuje.
„Bez ohledu na to, zda bude v Novém Městě na Moravě rychlobruslařská hala, je zařazeno mezi olympijská centra. Dávali jsme tam biatlon, horská kola a běžecké lyžování. Když tam bude hala, tak se centrum rozšíří také o rychlobruslení a další sporty,“ pravil Hamza.Nejčtenější

Tvrdošíjný řidič odhalil, že úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

U výrobce leteckých součástek hořelo, sanity odvezly devět zraněných

U požáru v jihlavské společnosti Jihlavan zasahovalo osmnáct jednotek hasičů,...

V areálu společnosti Jihlavan v Jihlavě ve čtvrtek v poledne hořelo. Na místě zasahovalo dvanáct jednotek hasičů,...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Další z rubriky

Klokana, který utekl, už zoo oplakala. Našel se zdravý na chodbě domu

Klokan uru je málo známý druh klokana.

Ze zoologické zahrady v Jihlavě uteklo na konci minulého týdne mládě klokana uru. Ošetřovatelé už ho oplakali, protože...

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Třebíčská nemocnice bude už brzy otevírat další opravený pavilon

V úterý 21. listopadu byl slavnostně otevřen nový pavilon třebíčské nemocnice....

Nemocnice Třebíč pozvolna mění svou tvář. Těsně před dokončením je další opravený pavilon chirurgických oborů –...

Najdete na iDNES.cz