Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kraj i magistrát hlídají internet úředníků, na poštu ale zvědaví nejsou

  18:49aktualizováno  18:49
Podle verdiktu Evropského soudu pro lidská práva mohou zaměstnavatelé pročítat soukromou e-mailovou poštu podřízených. I když na Vysočině v minulosti zejména některé úřady zavedly přísnou kontrolu internetových stránek, které si zaměstnanci v pracovní době prohlíží, do pošty se dívat nechtějí.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: koláž iDNES.cz

Šéfové z hejtmanství i jihlavské radnice už mají z minulosti zkušenosti s tím, že propustili některé své zaměstnance kvůli zneužívání internetu v pracovní době. Do toho teď přišel průlomový verdikt Evropského soudu pro lidská práva: zaměstnavatelé podle něj mohou pročítat soukromou e-mailovou poštu podřízených, když se chtějí ujistit, že práci neflákají.

Podle ředitele krajského úřadu Zdeňka Kadlece by tam otevírali elektronické zprávy zaměstnanců jen zcela výjimečně. „Kdybychom například potřebovali unést důkazní břemeno při řešení pracovněprávního sporu. Nebo pokud by existovala přímá souvislost s významnou újmou způsobenou zaměstnavateli,“ uvedl.

Před lety byl Kadlec u toho, když propouštěli z kraje dva úředníky. Ukázalo se, že prohlížením internetových stránek trávili asi polovinu své pracovní doby. Dalších více než 50 zaměstnanců bylo tehdy potrestáno za mírnější prohřešky srážkou z platu. Plošnou kontrolu od roku 2009 nedělali, spíše volí formu individuálního monitorování. Kontroly, jak úředníci využívají pracovní dobu, ani do budoucna nevylučují.

Maily ale zatím na hejtmanství podle Kadlece nikdy lidem nekontrolovali. „Ctili jsme potřebu nenarušovat a chránit soukromí každého jednotlivce,“ sdělil ředitel. A naprostá většina zaměstnanců podle něj pracuje bezproblémově, a dokonce nad rámec svých povinností.

Na magistrátu hrávali solitaire, teď mají internet na čtvrt hodiny

I vedení jihlavské radnice zjistilo před lety u některých zaměstnanců, že v pracovní době zneužívají internet. Jeden čas tam měla část úředníků oblíbenou hru solitaire. Pak jejich nadřízení zjistili, že tam, kde znemožnili pracovníkům hrát solitaire, vznikla až dvacetiprocentní úspora v produktivitě práce. Následně padaly tresty, mluvilo se o výpovědích a srážkách z platu.

V současnosti tam neplánují kontrolovat e-maily. Mají zavedený systém kontinuální kontroly užívání počítačů a telefonů. Nonstop zaznamenávají navštívené internetové stánky a telefonní čísla, na která zaměstnanec volá z pevné linky.

„Zaměstnanec na konci každého měsíce záznam zkontroluje a potvrdí, která čísla volal služebně a která soukromě. Záznam navštívených stránek a čas na nich strávený může zpětně kontrolovat vedoucí pracovník odboru,“ uvedl mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis.

Pracovníci radnice, pokud mají splněné svoje povinnosti, mají možnost v průměru 15 minut denně strávit na internetu k soukromým účelům. „Pochopitelně si tuto dobu musí napracovat. Jsou zakázány adresy například s erotickým obsahem a hry,“ dodal Tulis.

V Boschi jsou tolerantní, soukromé užívání je povoleno

To vedení třebíčské radnice svým lidem plně důvěřuje a počítače nekontroluje. „Kontrolou nám jsou výsledky práce zaměstnanců. Pokud zaměstnanec pracuje dobře, odpovídají tomu výsledky jeho práce,“ uvedla mluvčí Irini Martakidisová.

Podobně postupuje vedení nemocnic v Havlíčkově Brodě a Pelhřimově. Maily tam pracovníkům číst nebudou. „Zaměstnanci mají k dispozici svoje pracovní e-maily, které mají zaheslované,“ uvedla mluvčí Petra Černo.

A jaká pravidla jsou nastavena ve firmě Bosch Diesel, což je největší zaměstnavatel v kraji?

„Jako součást celosvětového projektu Inspirující pracovní podmínky je v Boschi povoleno soukromé používání internetu a e-mailu,“ uvedl mluvčí firmy Mojmír Kolář. Vše se ve firmě řídí předepsanými pravidly, jejichž dodržování se kontroluje. Zaměstnanci třeba nesmí používat on-line sledování televize nebo poslech rádia.

Autor:


Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Díky Hauptovi mají v Jihlavě havířský průvod. A vědí, že tu stála tabačka

Johann Haupt ve dveřích domu v Hluboké ulici, kde měl ateliér.

Před 90 lety zemřel jeden z velkých jihlavských patriotů. Johann Haupt patřil mezi zakladatele oblíbeného havířského...

Spojilo je divadlo. Kabaret Smějte se s námi hrál v terezínském ghettu

Fotografie je z obálky americké knihy o divadle v Terezíně. Tanečnice...

Před domem v Mahlerově ulici v Jihlavě stál hlouček postav. Všechny hleděly k zemi na chodník před schody u vchodu. Na...

Z hvězdárny v akci Z zbyla věž čaroděje Merlina, jíž se Třebíčané vyhýbají

Úpatí třebíčského kopce Strážná hora je oblíbeným místem vycházek. Už tři...

Úpatí kopce Strážná hora v Třebíči dominuje už tři desetiletí torzo nedostavěné cihlové věže. Někteří lidé jí říkají...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz