Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kraj i magistrát hlídají internet úředníků, na poštu ale zvědaví nejsou

  18:49aktualizováno  18:49
Podle verdiktu Evropského soudu pro lidská práva mohou zaměstnavatelé pročítat soukromou e-mailovou poštu podřízených. I když na Vysočině v minulosti zejména některé úřady zavedly přísnou kontrolu internetových stránek, které si zaměstnanci v pracovní době prohlíží, do pošty se dívat nechtějí.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: koláž iDNES.cz

Šéfové z hejtmanství i jihlavské radnice už mají z minulosti zkušenosti s tím, že propustili některé své zaměstnance kvůli zneužívání internetu v pracovní době. Do toho teď přišel průlomový verdikt Evropského soudu pro lidská práva: zaměstnavatelé podle něj mohou pročítat soukromou e-mailovou poštu podřízených, když se chtějí ujistit, že práci neflákají.

Podle ředitele krajského úřadu Zdeňka Kadlece by tam otevírali elektronické zprávy zaměstnanců jen zcela výjimečně. „Kdybychom například potřebovali unést důkazní břemeno při řešení pracovněprávního sporu. Nebo pokud by existovala přímá souvislost s významnou újmou způsobenou zaměstnavateli,“ uvedl.

Před lety byl Kadlec u toho, když propouštěli z kraje dva úředníky. Ukázalo se, že prohlížením internetových stránek trávili asi polovinu své pracovní doby. Dalších více než 50 zaměstnanců bylo tehdy potrestáno za mírnější prohřešky srážkou z platu. Plošnou kontrolu od roku 2009 nedělali, spíše volí formu individuálního monitorování. Kontroly, jak úředníci využívají pracovní dobu, ani do budoucna nevylučují.

Maily ale zatím na hejtmanství podle Kadlece nikdy lidem nekontrolovali. „Ctili jsme potřebu nenarušovat a chránit soukromí každého jednotlivce,“ sdělil ředitel. A naprostá většina zaměstnanců podle něj pracuje bezproblémově, a dokonce nad rámec svých povinností.

Na magistrátu hrávali solitaire, teď mají internet na čtvrt hodiny

I vedení jihlavské radnice zjistilo před lety u některých zaměstnanců, že v pracovní době zneužívají internet. Jeden čas tam měla část úředníků oblíbenou hru solitaire. Pak jejich nadřízení zjistili, že tam, kde znemožnili pracovníkům hrát solitaire, vznikla až dvacetiprocentní úspora v produktivitě práce. Následně padaly tresty, mluvilo se o výpovědích a srážkách z platu.

V současnosti tam neplánují kontrolovat e-maily. Mají zavedený systém kontinuální kontroly užívání počítačů a telefonů. Nonstop zaznamenávají navštívené internetové stánky a telefonní čísla, na která zaměstnanec volá z pevné linky.

„Zaměstnanec na konci každého měsíce záznam zkontroluje a potvrdí, která čísla volal služebně a která soukromě. Záznam navštívených stránek a čas na nich strávený může zpětně kontrolovat vedoucí pracovník odboru,“ uvedl mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis.

Pracovníci radnice, pokud mají splněné svoje povinnosti, mají možnost v průměru 15 minut denně strávit na internetu k soukromým účelům. „Pochopitelně si tuto dobu musí napracovat. Jsou zakázány adresy například s erotickým obsahem a hry,“ dodal Tulis.

V Boschi jsou tolerantní, soukromé užívání je povoleno

To vedení třebíčské radnice svým lidem plně důvěřuje a počítače nekontroluje. „Kontrolou nám jsou výsledky práce zaměstnanců. Pokud zaměstnanec pracuje dobře, odpovídají tomu výsledky jeho práce,“ uvedla mluvčí Irini Martakidisová.

Podobně postupuje vedení nemocnic v Havlíčkově Brodě a Pelhřimově. Maily tam pracovníkům číst nebudou. „Zaměstnanci mají k dispozici svoje pracovní e-maily, které mají zaheslované,“ uvedla mluvčí Petra Černo.

A jaká pravidla jsou nastavena ve firmě Bosch Diesel, což je největší zaměstnavatel v kraji?

„Jako součást celosvětového projektu Inspirující pracovní podmínky je v Boschi povoleno soukromé používání internetu a e-mailu,“ uvedl mluvčí firmy Mojmír Kolář. Vše se ve firmě řídí předepsanými pravidly, jejichž dodržování se kontroluje. Zaměstnanci třeba nesmí používat on-line sledování televize nebo poslech rádia.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Opravy dálnice D1 se protáhnou až do roku 2021, kvůli výtkám Dětí Země

Rekonstrukce dálnice D1 v srpnu 2017

Rekonstrukce klíčové dopravní tepny mezi Čechy a Moravou, dálnice D1, skončí o rok později, tedy až v roce 2021....

Další z rubriky

Historický most nad skládkou nikdo už roky nechce, cenná památka chátrá

Vysoký nebo také Loupežnický most u Velkého Meziříčí

Budoucnost opuštěného historického Loupežnického mostu u Velkého Meziříčí je stále nejasná. Most má sice památkovou...

Demolice kasáren je u konce, nové výstavbě stále brání námitky sousedů

Toto je pohled na budoucí Rezidenci Vrchlického, jež má sousedit s krajským...

Demolice nejstarších budov Štefánikových kasáren v Jihlavě již je téměř u konce. Projektem výstavby souboru šesti...

Vánoční strom v Novém Městě umírá. Zachránit ho má více vody a houby

Že smrk pichlavý, který v Novém Městě na Moravě každoročně slouží jako živý...

V Novém Městě na Moravě každoročně mají neobvyklý vánoční strom. Radnice nechává ozdobit živý smrk pichlavý, který...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz