Občanští demokraté v Brodě udělali nečekaný veletoč, dohodli se s ANO

  8:52aktualizováno  8:52
Po volbách vypadalo sestavení vládnoucí koalice v Havlíčkově Brodě jednoduše, ale teď se začíná notně komplikovat. Překvapivý krok učinila ODS, která v úterý večer podepsala dohodu s hnutím ANO a Ženami za Brod o společném vyjednávání. Stávající koaliční partnery tím zaskočila.

Podle starosty a lídra ODS Jana Tecla je dohoda s ANO respektováním vůle voličů. „Z voleb naše dvě uskupení vyšla jako nejsilnější,“ vysvětluje Tecl. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Je to šok. V předvolebních programech jsme se všichni chlubili, jak koalice pracuje dobře, co všechno ve městě za dvanáct let dokázala. Počítali jsme, že budeme pokračovat, protože jsme dohromady dokonce získali ještě o dva mandáty víc. Teď se situace dokonale otočila,“ nemohl uvěřit dohodě ODS s ANO a Ženami za Brod lídr nezávislých Broďáků Jan Schwarz.

Podobně překvapen byl i lidovec Čeněk Jůzl, dosavadní brodský místostarosta.

„S ODS jsme jednali o pokračování dosavadní koalice. Nabízeli jsme jí post starosty a místostarosty. Je nám záhadou, že se dohodla s ANO, když na celostátní úrovni jsou to oponenti,“ podivoval se.

V Havlíčkově Brodě dosud vládla středopravá koalice ODS, KDU-ČSL, TOP 09, nezávislých uskupení Broďáci a Společně za Brod a ČSSD. Toto sdružení dohromady ve volbách získalo, i bez přívěsku v podobě sociální demokracie, čtrnáct mandátů z pětadvaceti a tudíž pohodlnou většinu. Každý čekal, že v tomto složení bude pokračovat i čtvrté volební období v řadě.

„V minulém týdnu jsme se jako členové této koalice vyjma ODS, které jsme vyhověli kvůli senátním volbám, sešli a dohodli se, že bychom rádi v tomto složení pokračovali,“ potvrdil Jan Schwarz.

Lídr ODS: Zkusit to s ANO nám přišlo fér vůči voličům

Jenže ODS se rozhodla jinak. „Našli jsme programový průsečík. Z voleb naše dvě uskupení vyšla jako nejsilnější, ANO získalo prakticky stejně hlasů jako my. Přišlo nám fér vůči voličům zkusit to spolu,“ objasnil vznik nečekaného spojenectví s dosud opozičním hnutím starosta a lídr ODS Jan Tecl.

Podle lídra ANO Vladimíra Slávky o takovém spojenectví rozhodli voliči svými hlasy. Ti jednak chtějí pokračování ODS a starosty Jana Tecla, který získal s náskokem nejvíc hlasů. Zároveň ale dali spoustu hlasů ANO s Ženami za Brod.

Výsledky voleb v Havlíčkově Brodě najdete zde

„Vycházíme z toho, že voliči chtěli částečnou změnu. V tom jim vycházíme vstříc. V programech jsme našli několik průsečíků, jako jsou řešení dopravní situace, parkování nebo výstavba sociálních bytů,“ prozradil Slávka.

Podle Jana Tecla nyní ODS pošle nabídku ke vstupu do vznikající koalice všem ostatním stranám vyjma KSČM a SPD. A bude čekat, zda se někdo z nich přidá k jednání. Nová koalice by mohla být uzavřena v příštím týdnu.

K většině scházejí tři hlasy. Najít je však nebude jednoduché

Jak ale iDNES.cz zjišťoval, nově vznikající koalice to bude mít velmi těžké, ne-li přímo nemožné. Nikdo z dosavadních koaličních partnerů do takového spolku momentálně vstupovat nechce. A ODS s ANO mají dohromady deset hlasů, k většině jim tři chybí.

„ANO nepovažujeme za demokratickou stranu, do koalice s ním nepůjdeme. S jejich metodami to pro nás není partner. Nechceme, aby Andrej Babiš ovládl další město,“ striktně odmítl budoucí spolupráci lidovec Čeněk Jůzl.

„Pokud bychom takovou nabídku obdrželi, nejspíš bychom o ní ani nepřemýšleli. Takovou koalici nepokládáme za dobré řešení. Jednoznačně preferujeme pokračování stávající koalice, která získala silnější mandát, než před čtyřmi roky,“ vzkázal Tomáš Hermann za Společně za Brod.

Odmítnutí se dá očekávat i od TOP 09, která je proti ANO roky vyhraněná. Jediným, kdo zatím neřekl jednoznačné ne, zůstává Jan Schwarz. „Je to pro nás nová a absolutně nečekaná situace. Svoláme se a pobavíme se o dalším postupu,“ řekl.

Jestliže ODS nechce vyjednávat s komunisty ani zástupci SPD, zbývají v zastupitelstvu jen dva „volné“ mandáty. Jeden patří místostarostce Ivaně Mojžyškové z ČSSD, druhý nováčkovi Pirátovi Janu Kerberovi. I s nimi by ovšem koalice měla pouhých dvanáct hlasů. A to nestačí.

„Čas ukáže, zda se na tomto základě podaří koalici sestavit,“ dobře si uvědomuje situaci Vladimír Slávka.

Na domluvu mají strany a uskupení v Havlíčkově Brodě čas ještě dva týdny. Starosta Tecl už vyhlásil termín konání ustavujícího zasedání zastupitelstva. Konat by se mělo v pondělí 5. listopadu a nejspíš ve slavnostním prostředí společenského sálu Staré radnice.

Nejčtenější

Příslušník StB se marně snažil překazit natáčení filmu Císařův pekař

Cisařův pekař

V zájmu dělnické třídy není vhodné, aby film Císařův pekař - Pekařův císař s Janem Werichem vznikl. Jeho ideová hodnota...

Dodnes mě děsí vzpomínka na provaz z šibenice, vypráví politický vězeň

Zemědělec, politický vězeň, traktorista a spisovatel Miloslav Růžička

Řadový dům z opuky stojí na náměstí ve Vilémově už tři sta let. Sedmdesáticentimetrové zdi v létě chladí a v zimě drží...

Jihlava vyhrála posedmé v řadě a na vedoucí Budějovice ztrácí jediný bod

Momentka z prvoligového duelu Jihlava vs. Kladno (modrobílá)

Jihlavští hokejisté si ve 24. kole první ligy poradili s Litoměřicemi 5:2 a díky sedmé výhře v řadě ztrácejí na vedoucí...

Jihlava předčila Ústí a ve druhé lize vede. Brno prohrálo v Třinci

Martin Svědík se loučí s fotbalovou Jihlavou.

Jihlavští fotbalisté v 15. kole druhé ligy porazili doma Ústí nad Labem 4:1, vrátili se do čela tabulky a vítězně se...

Lidé si koupili nové byty, stavba ale kvůli insolvenci firmy PSJ stojí

Toto je pohled na budoucí Rezidenci Vrchlického, jež má sousedit s krajským...

Na místě bývalých Štefánikových kasáren v Jihlavě má vyrůst 63 bytů. I když už je většina z nich prodaných, práce ve...

Další z rubriky

Zámek v Třešti se na několik let uzavřel, Akademie věd ho nechá opravit

Na třešťském zámku se v jeho dlouhé historii vystřídala řada šlechtických rodů....

Liblice na Mělnicku a Třešť na Jihlavsku. To jsou dva zámky, které v Česku vlastní Akademie věd. Ten první před...

Rodičky po císařském řezu zbaví lékaři bolesti zablokováním nervů

Nemocnice Havlíčkův Brod (5.3.2014)

Ženám po císařském řezu uleví v havlíčkobrodské nemocnici od bolesti novou technikou anestezie. Spočívá v zablokování...

Za zaměstnání Vesecké navrhl žalobce pro Vitáskovou tři a půl roku vězení

Alena Vitásková vypovídala u Okresního soudu v Jihlavě.

Tři a půl roku ve věznici s ostrahou navrhl jihlavský státní zástupce Kamil Špelda jako trest bývalé předsedkyni...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz