Hrad Kámen | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Hrad Kámen plánuje obnovu kaple i pivovaru. Pivo už v něm ale neuvaří

  • 1
Desítky milionů korun z Norských fondů by mohl získat hrad Kámen na Pelhřimovsku. Kraj Vysočina připravuje rekonstrukci hradní kaple i bývalého pivovaru, který už od 70. let sloužil pouze jako nevzhledné veřejné toalety. Z budovy by se mělo stát důstojné zázemí pro návštěvníky.

Hrad Kámen je po technické stránce v docela dobrém stavu. Střechami nezatéká, okna těsní a zdivo se nehroutí. Přesto by do památky, kterou ročně navštíví zhruba patnáct až 20 tisíc lidí, měly směřovat desítky milionů korun.

Za projektové práce už Kraj Vysočina utratil bezmála milion. Nyní s přípravou podkladů finišuje, aby krajský úřad mohl předložit žádost o dotaci z takzvaných Norských fondů.

"Věříme, že po rekonstrukci dojde ke zvýšení návštěvnosti," řekl Ondřej Hájek, ředitel Muzea Vysočiny Pelhřimov, které hrad spravuje jako svou pobočku.

Hrobka majitelů hradu se po rekonstrukci lidem otevře

Rozpočet rekonstrukce počítá s pětatřiceti miliony korun. Za ně se má opravit a zpřístupnit kaple Panny Marie Bolestné v obci Kámen. Ta dříve sloužila jako hrobka majitelů hradu.

"Historicky se jedná o nedílnou součást hradu, důležitou raně barokní památkou reflektující myšlení a finanční možnosti významného šlechtice své doby," uvedla mluvčí krajského úřadu Jitka Svatošová.

Kaple byla totiž zbudována jedním z významných majitelů panství, Janem Kryštofem Makovcem z Malovic, jako místo jeho posledního odpočinku.  

V současné době je ve vlastnictví Římskokatolické farnosti, která ji však nevyužívá. A dlouhodobá neúdržba se podepsala na dnešním havarijním stavu. Poslední opravy proběhly někdy v 90. letech minulého století.

"Měla by být kompletně zrekonstruovaná a stane se pak součástí prohlídkové trasy hradu Kámen," plánuje Hájek.

"S kaplí se pak počítá i jako s prostorem, který bude možné využít i pro další kulturní akce jako jsou koncerty nebo přednášky v obci," dodal ředitel muzea Hájek. Na kapli by měla jít zhruba polovina peněz z Norských fondů.

Pivovaru se vrátí původní vzhled, vaření piva zůstane minulostí

Za další miliony kraj plánuje také opravit budovu bývalého pivovaru přímo v areálu hradu. Neogotická budova byla po částečném stržení a přestavbě od 70. let minulého století využívána pouze jako přízemní veřejné toalety. Podle projektu se změní v přívětivé návštěvnické centrum hradu.  

Hrad Kámen

O tom, že by se v objektu pivovaru znovu vařilo pivo, se prý vůbec neuvažovalo, byť by to bylo turisticky jistě zajímavé.

"Norské fondy vyžadují, aby se veškerý zisk, který se ve zrekonstruovaném prostoru vygeneruje, vrátil zpět do restaurování kulturního dědictví. Prostor nemůžeme pronajmout, nezaručili bychom tak, že se veškerý zisk vrátí do restaurování. Nikdo si nebude pivovar pronajímat proto, aby v něm byl ve ztrátě," vysvětlil Hájek.

"Po stránce stavební je prioritou Kraje Vysočina vybudovat v místech bývalého pivovaru chybějící návštěvnické zázemí, tedy odpovídající sociální zařízení, pokladnu a drobné občerstvení," potvrdila i Olga Čermáková z krajského odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

"Současné toalety se postupem času staly zcela nevyhovujícími. Podmínkou Norských fondů přitom je i zkomfortnění přístupu k památkám," potvrdil Hájek s tím, že v projektu kraje se proto počítá s obnovou pivovaru podle původní podoby.

"Vzhledově bude objekt připomínat původní historickou stavbu, provedení už ale bude podle současných požadavků," nastínil Hájek.

Návštěvníci nově nahlédnou i do věže se vzácnými zvony

V objektu by měla být i kavárna a multifunkční prostor a nově vstup do původní historické věže v těsném sousedství bývalého pivovaru.

"Ta ukrývá dva velmi cenné zvony, jeden z nich nechal ulít poslední šlechtický majitel hradu," dodal ředitel muzea Hájek. Dosud byl vstup veřejnosti do věže běžně zapovězen.

Projekt a stavební povolení už jsou připraveny. "Podle dostupných informací by výzvu mělo ministerstvo kultury vyhlásit letos v březnu," uvedla krajská radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Marie Kružíková.

Prokoukne i hradební park, zpřístupní se severní brána

Kraj Vysočina do budoucna plánuje také opravy dalších hospodářských objektů v parku zámku, vzniknout by měl sklad údržby, zázemí pro průvodce i kastelána.

Už začátkem dubna by měly další dotace pomoci s revitalizací hradního parku (více o tomto projektu čtěte zde).

Návštěvníci se podle krajských plánů v budoucnu dočkají například i bezbariérové úpravy parku, opravu či třeba zpřístupnění severní brány, která je od šedesátých let minulého století pro veřejnost uzavřena.

Změny jsou v rámci hotových studií plánovány i v expozičním schématu hradu, kde by měla získat původní lesk expozice motocyklů. Ta v osmdesátých letech patřila k vyhlášeným chloubám hradu. Dodnes se na hradě zachovala v omezené míře.

"Naše vize je, že by se na výstavě měly uplatnit i moderní audiovizuální prvky," plánuje Hájek.

Těžištěm druhé z expozic o historii hradu Kámen by měl být hrad sám - sklepní i půdní prostory, Rytířský sál, vyhlídka i návštěva hřbitovní kaple.