Na gymnázium v Havlíčkově Brodě to vře: učitelé i rodiče žáků si stěžují na zřizovatele školy - kraj Vysočina (ilustrační snímek).

Na gymnázium v Havlíčkově Brodě to vře: učitelé i rodiče žáků si stěžují na zřizovatele školy - kraj Vysočina (ilustrační snímek). | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Kraj omezuje brodské gymnázium, zlobí se učitelé i rodiče studentů

  • 3
Profesoři i rodiče žáků z gymnázia v Havlíčkově Brodě zuří. Shodně tvrdí, že kraj Vysočina jejich gymnázium diskriminuje, nestará se řádně o jeho majetek a bere peníze učitelům.

Jak učitelé, tak rodiče studentů poukazují na diskriminaci krajského úřadu, který školu zřizuje. "Pan ředitel nám sdělil, že musí zastavit vyplácení osobních příplatků, protože na ně nebudou peníze. Od kraje totiž přijde znatelně méně peněz na platy," stěžuje si učitel informatiky Jaroslav Kocman.

"Ubývá tříd víceletého gymnázia i učitelů. Ale ty stávající jsou slušně naplněné, v poslední době i přeplněné, v primě je dokonce 34 žáků. Existují ovšem i školy, kde mají ve třídách okolo 20 žáků i méně. A přežívají. Proč? Protože je možné oškubat ty více naplněné," domnívá se Kocman.

Špatné situace školy si všimli i někteří rodiče. "Přestože kraji byly často podávány podněty k řešení stavu budovy i zařízení, stejně jako bezútěšné situace v oblasti mezd, nic pozitivního se nestalo a situace je každým rokem horší," upozornila v otevřeném dopise Romana Suchá.

Gymnázium podle ní při srovnání investic v posledních sedmi letech vychází nejhůř na Havlíčkobrodsku.

"Zatékání do rovných střech, prasklá zeď v kabinetě hudební výchovy, plechové kóje na WC, tabule bez nátěru, šatní skříňky instalované v roce 1995 s životností pět let, provoz bufetu v plesnivém prostoru, plíseň v posilovně a tělocvičně, lavice neodpovídající normám, dvě interaktivní tabule prakticky nepoužitelné kvůli zastaralosti PC, tři učitelé dělící se o jeden počítač v kabinetu," vyjmenovala Suchá. Akutní je podle ní výměna oken a zateplení budovy.

Slučování = vydírání

"Pokud by zřizovatel hodlal být rozumným správcem svěřeného majetku, měl by mít možnost uplatnit svůj vliv jak v oblasti personální, tak finanční. Díky tomu by pak mým synům bylo umožněno studovat alespoň ve standardně vybavené škole a pod vedením učitelů s odpovídající mzdou, nikoli almužnou," dodává.

Jak navíc Suchá upozornila, podle ní jde od kraje o vydírání. "Na schůzce rodičů studentů pan ředitel informoval o možnosti získat peníze od zřizovatele pouze v případě aktivního přístupu ke slučování s ostatními středními školami," vysvětlila.

Ředitel gymnázia Milan Novák je v současné době mezi dvěma mlýnskými kameny. Na jedné straně je kraj, který ředitele vybral a může ho i odvolat, na druhé jsou nespokojení rodiče studentů a učitelé.

Ti se včera odpoledne po práci sešli na schůzce, kde debatovali co dál. "Nemohu tvrdit, zda se skutečně v případě naší školy jedná o diskriminaci, to musí posoudit zřizovatel. Potvrdit ale mohu, že se tu iniciativa učitelů a rodičů objevila a že je odrazem klesajících financí na platy i provozní náklady," uvedl Novák.

Jak sám upozorňuje, nedokáže říct, zda je tato iniciativa oprávněná, či nikoliv. "Osobně si kladu otázku, zda je všechno v pořádku, když zvyšujeme naplněnost tříd a zvyšujeme efektivitu výuky a peníze jdou do škol, kde je naplněnost tříd radikálně menší," diví se.

Méně peněz kvůli ministerstvu školství

Jenže podle Marie Kružíkové, krajské radní pro oblast školství, o žádné diskriminaci nemůže být řeč. "Strašně mě tato prohlášení překvapila. Do havlíčkobrodského gymnázia jsme za poslední roky investovali téměř deset milionů korun. Jsou tam nová okna, část je zateplená, kupovali se počítače, interaktivní tabule, nové vybavení," konstatovala.

Že se množství peněz, které do školy šlo, postupně snižuje, to ovšem přiznala. "Ale tak to je u všech krajských organizací, nejen havlíčkobrodského gymnázia," dodala. V posledních letech se provozní příspěvek u všech krajských zařízení snížil minimálně o pět procent.

Na platy učitelů zase poslalo ministerstvo školství o 97 milionů korun méně než loni. Tyto peníze kraj jen rozděluje a podle počtu žáků a studentů je posílá do škol.

Pokud s takovým přerozdělením ředitelé nesouhlasí, mohou se na kraj obrátit v takzvaném dohodovacím řízení. "Ředitel brodského gymnázia o dohodovací řízení nežádal," dodala Kružíková.

Kromě vysvětlování a zodpovídání dotazů a objasňování stížností nemůže kraj se situací na gymnáziu nic dělat. "Co se týká peněz na platy, to je otázka pro ředitele nebo ministerstvo školství. My, pokud budou mít zaměstnanci školy zájem, s nimi můžeme celkovou situaci pouze probrat a prodiskutovat ji," upřesnila krajská radní.