Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ledeč chce stihnout prodej osad do konce roku, Kozlov by uvítal zpoždění

  14:28aktualizováno  14:28
Mezi Ledčí nad Sázavou a obcí Kozlov vrcholí neobvyklý obchod. Za více než milion korun získá Kozlov dvě ledečské osady. Nejde to ale tak hladce, jak by si Kozlovští představovali. Mají obavy, že předání na poslední chvíli zkomplikuje život v obci po Novém roce.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Už je to takřka jisté. Osady Vrbka a Sychrov opustí Ledeč nad Sázavou a stanou se součástí sousední obce Kozlov. Smlouvu o změně hranic katastru na svém pondělním zasedání schválili ledečští zastupitelé.

Šlo o jeden z posledních kroků v celé záležitosti. Způsob, jakým se obce dohodly na převodu a prodejích pozemků, teď bude viset na úřední desce. Těsně před Vánocemi by ledečští zastupitelé měli schválit závěrečné smlouvy tak, aby se mohli lidé ve Vrbce a v Sychrově 1. ledna probudit už jako občané Kozlova.

„Pokud by se něco zadrhlo, jsme ochotni svolat i mimořádné zastupitelstvo mezi vánočními svátky a silvestrem,“ konstatoval ledečský místostarosta Jan Drápela.

I když by k převodu mohlo dojít i kdykoliv později, k Novému roku je to po všech administrativních stránkách jednodušší. Pro přibližně pětaosmdesát obyvatel osad je to vytoužená změna. Dlouhodobě si stěžovali, že o tyto místní části město nejeví zájem, neinvestuje do nich.

„Zatímco okolní obce a osady vzkvétají, u nás není plyn, jsou tu rozbité cesty, na opravu čekají rybníky, a co radnice mohla prodat, to tady v minulosti prodala,“ tvrdil například Jaromír Brabec z osadního výboru ve Vrbce.

Bylo by lepší, aby se to do konce roku nestihlo, přeje si starosta

Jenže jak to tak vypadá, obyvatelé osad mohou v prvních dnech příštího roku čekat spíše potíže. „Já si snad ani nepřeju, aby se to ke konci roku stihlo,“ prohlásil kozlovský starosta Josef Borovský. Důvodem jeho obav je, podle něj, rozčarování z velice pomalého a zdlouhavého postupu.

„Když Ledeč převod schválí těsně před Vánocemi, jak občanům osad zajistím hned od ledna třeba provoz veřejného osvětlení nebo svoz odpadu?“ vysvětluje.

Dokud totiž ledečské zastupitelstvo neschválí všechny dokumenty k převodu, nemůže Kozlov uzavřít smlouvu s dodavateli služeb.

Vše se podle starosty Kozlova řeší velice hekticky na poslední chvíli. Přitom žádost o převedení osad podával na radnici už v červnu 2014. „Rok a čtvrt se kolem toho nic nedělo. Pracuje se na tom teprve od září letošního roku,“ postěžoval si.

Narychlo si lidé budou muset měnit občanské průkazy. I když se sami nikam stěhovat nebudou, změní se jim adresa jejich bydliště. A nechat přepsat si budou muset i další smlouvy a listiny, na nichž se adresa vyskytuje.

Samotné samosprávy jsou na podmínkách převzetí obou osad takřka definitivně dohodnuté. Kozlov se nakonec rozhodl od Ledče převzít nejen nezbytný, ale také všechen ostatní majetek. Podle znaleckého odhadu za něj městu zaplatí přibližně 1,1 milionu korun.

„Suma bude rozložena do tří ročních splátek tak, abychom záležitost uzavřeli v roce 2018 na konci současného volebního období,“ přiblížil dohodu Drápela.

Pomníky Ledeč daruje

Převod majetku se ve velké většině bude řešit jeho prodejem. U některých dalších nemovitostí, jako je hřbitov nebo pomník padlých, z etických důvodů jako dar. Jedna ze silnic v Sychrově bude řešena zápůjčkou.

„Tento pozemek musí zůstat ve vlastnictví Ledče po dobu deseti let z důvodu věcného břemena po jeho převodu od státu,“ vysvětlila advokátka města Ladislava Lebedová.

Podle Josefa Borovského jsou už obyvatelé osad na změnu natěšení. Hlavně doufají, že se jim také dostane nějaké pozornosti a investic. V této otázce je ale kozlovský starosta zatím opatrný. Všechny investice je totiž potřeba dopředu připravit a případně zajistit i jejich spolufinancování. A k tomu je ještě poměrně daleko.

„V první řadě bychom chtěli obnovit požární nádrže v obou osadách. Naši dobrovolní hasiči nemají cisternu, jen stříkačku, a k jiným zdrojům vody je to daleko,“ vyjmenoval první chystanou investici Borovský. „Časem investic bude určitě víc, ale dosud k ničemu není ani projekt,“ doplnil.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Tragická nehoda sexuologa Weisse je bez trestu, odvolací soud případ vrátil

Petr Weiss (uprostřed) u pelhřimovského okresního soudu. Viněn je ze způsobení...

Za způsobení tragické nehody, při níž zemřeli dva lidé, zatím známý český sexuolog Petr Weiss potrestán nebude....

Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

VIDEO: Vstávat a hybaj jinam. Policie pokutovala špatné parkování u D1

Mladý řidič slovenské dodávky nocoval na nepřehledném místě v zatáčce na vjezdu...

Rozespalého šoféra probudí bouchání na dveře. „Dobrý den, pane řidiči, Policie České republiky. Kontrola parkovišť,“...

Další z rubriky

Kauza sypačů se po více než roce vrátí před soud, posudek je hotov

Bývalý náměstek vysočinského hejtmana Libor Joukl (vpravo) a šéf krajských...

Před více než rokem jihlavský soudce Zdeněk Chalupa odročil projednávání kauzy údajně předražených sypačů pro...

Tragická nehoda sexuologa Weisse je bez trestu, odvolací soud případ vrátil

Petr Weiss (uprostřed) u pelhřimovského okresního soudu. Viněn je ze způsobení...

Za způsobení tragické nehody, při níž zemřeli dva lidé, zatím známý český sexuolog Petr Weiss potrestán nebude....

VIDEO: Vstávat a hybaj jinam. Policie pokutovala špatné parkování u D1

Mladý řidič slovenské dodávky nocoval na nepřehledném místě v zatáčce na vjezdu...

Rozespalého šoféra probudí bouchání na dveře. „Dobrý den, pane řidiči, Policie České republiky. Kontrola parkovišť,“...

Najdete na iDNES.cz