V Třešti se biotop osvědčil, nyní ho chtějí stavět také v Jemnici

  15:18aktualizováno  15:18
Na Vysočině staví další koupaliště, kde se voda nebude chemicky upravovat. Čistit ji budou mimo jiné pomocí rostlin. Otevře se příští rok v čtyřtisícové Jemnici, kde se inspirovali o něco větší Třeští. Tam už mají za sebou třetí sezonu fungování přírodního koupaliště a chválí si ho.

Nové přírodní koupaliště Malvíny v Třešti. Nejčastějšími návštěvníky areálu jsou rodiny s malými dětmi. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Příští letní sezonu už bude koupaliště v provozu,“ předpokládá Zdeněk Šálek, šéf odboru investic na radnici v Jemnici. Letošní dlouhá horka už museli tamní obyvatelé přečkat bez starého koupaliště. Areál byl kvůli přestavbě zavřený. A podle Šálka již nevyhovoval.

Impulzem k investici ve výši 22 milionů byl fakt, že systém chemického čištění vody byl už po dlouhých letech fungování zastaralý. „Už nedokázal vyčistit vodu, aby splňovala hygienické podmínky,“ doplnil vedoucí.

A tak na radnici porovnávali, jestli investují znovu do klasických bazénů, či do biotopu. Rozhodli se pro druhou možnost bez chemického čištění. Vypočítali si, že by provoz měl být i ekonomičtější. „Všechno to bude také ekologické a voda teplejší,“ doplnil Zdeněk Šálek.

V Jemnici budou mít v Červenomlýnské ulici jeden velký bazén a dva malé. K tomu ještě tobogan s dopadovou plochou. Přestaví se i toalety, kiosek s občerstvením a šatny.

Do starého koupaliště s jedním velkým a druhým malým bazénem naposledy více investovali na konci devadesátých let. To už byl nevyhovující povrch bazénů.

Dobře jsme udělali, pochvalují si v Třešti

Jemničtí si vzali příklad z Třeště, kde měli otevřeno už třetí sezonu koupaliště za 19 milionů. Podle místostarostky Evy Požárové si tam už návštěvníci zvykli chodit ve velkém počtu. Lidé tam ale podle ní nemůžou očekávat „azurově modrou“ a průhlednou vodu jako třeba ve Vodním ráji či v jiných klasických koupalištích.

Fotogalerie

„Hygienici k nám ale v sezoně jezdili každý týden a podle nich byla voda u nás výborná. Dá se to přirovnat k tomu, když se jdete koupat do rybníku,“ popsala Požárová. Také v Třešti měli vodu průhlednou, jen ne tak dokonale jako v bazénech, kde se voda upravuje za pomoci chemických přípravků.

Že se původní obavy o kvalitu vody podařilo rozptýlit, potvrzuje i Jan Mikeš z třešťských technických služeb. „Je to o tom zjistit, jak tu technologii nastavit a v jakých podmínkách,“ poznamenal.

Jen je podle místostarostky potřeba šest týdnů před sezonou nastartovat čisticí proces.

Zástupci jiných měst chtějí vidět, jak to funguje

Do Třeště nyní občas zajedou i zástupci jiných měst, kde o stavbě koupaliště uvažují, ne jen z Jemnice. Zajímá je, jak vše funguje a jak jsou s výsledkem lidé spokojení. Mimochodem, představitelé Třeště se ještě před stavbou jeli podívat do obce Kovalovice u Brna, kde biotop také mají.

„My máme ještě ten bonus, že je koupaliště jen kousek od náměstí, a přitom v zeleni, kde není slyšet ruch města. Navíc vodu tam nemusíme nahřívat,“ doplnila Eva Požárová. I hospodaření koupaliště v lokalitě Malvíny je podle ní příznivé, pouze loni bylo v menší ztrátě.

Podobný biotop v Kraji Vysočina funguje rovněž ve westernovém městečku Šiklův mlýn. V biotopu se využívá samočisticí schopnosti celého uzavřeného systému, ve kterém voda cirkuluje přes biologickou lagunu.

Teprve pokud bude potřeba koupaliště celkově vyčistit, vypustí se. To je ale v plánu zhruba v intervalu čtyř až osmi let.

Autor:

Nejčtenější

Příslušník StB se marně snažil překazit natáčení filmu Císařův pekař

Cisařův pekař

V zájmu dělnické třídy není vhodné, aby film Císařův pekař - Pekařův císař s Janem Werichem vznikl. Jeho ideová hodnota...

Dodnes mě děsí vzpomínka na provaz z šibenice, vypráví politický vězeň

Zemědělec, politický vězeň, traktorista a spisovatel Miloslav Růžička

Řadový dům z opuky stojí na náměstí ve Vilémově už tři sta let. Sedmdesáticentimetrové zdi v létě chladí a v zimě drží...

Jihlava vyhrála posedmé v řadě a na vedoucí Budějovice ztrácí jediný bod

Momentka z prvoligového duelu Jihlava vs. Kladno (modrobílá)

Jihlavští hokejisté si ve 24. kole první ligy poradili s Litoměřicemi 5:2 a díky sedmé výhře v řadě ztrácejí na vedoucí...

První liga: Kladno prohrálo s Kadaní, Budějovice a Jihlava uspěly venku

Radost jihlavských hokejistů

Lídr z Českých Budějovic si v 25. kole první hokejové ligy dojel pro suverénní výhru 4:0 do Ústí, druhá Jihlava uspěla...

Lidé si koupili nové byty, stavba ale kvůli insolvenci firmy PSJ stojí

Toto je pohled na budoucí Rezidenci Vrchlického, jež má sousedit s krajským...

Na místě bývalých Štefánikových kasáren v Jihlavě má vyrůst 63 bytů. I když už je většina z nich prodaných, práce ve...

Další z rubriky

VIDEO: Dravec ubránil letiště před zajícem, sežrat ho ale nesmí

Gira, samice káně Harrisovy, sedí na místě spolujezdce a bedlivě se rozhlíží z...

Nejen lidé slouží na vrtulníkové vojenské základně u Náměště nad Oslavou. Ve službě je tu i šestice dravců. Hlídají...

VIDEO: K dívce si přisedl zloděj a sebral jí mobil, muže hledá policie

Zloděj obral dívku o mobil

Chvilička nepozornosti stačila k tomu, aby dívka v hale na autobusovém nádraží v Jihlavě přišla o svůj mobilní telefon....

Příslušník StB se marně snažil překazit natáčení filmu Císařův pekař

Cisařův pekař

V zájmu dělnické třídy není vhodné, aby film Císařův pekař - Pekařův císař s Janem Werichem vznikl. Jeho ideová hodnota...

Seriál o motorickém vývoji: Co se děje ve třetím roce?
Seriál o motorickém vývoji: Co se děje ve třetím roce?

Děti ve třetím roce života své okolí baví rozpustilostí. Rády tančí, zpívají i vyprávějí. Jejich motorický vývoj jde stále kupředu a je na rodičích, aby se na něm aktivně podíleli.

Najdete na iDNES.cz