Koupaliště v Kamenici nad Lipou je sice nově upravené. Jenže bez ryb voda...

Koupaliště v Kamenici nad Lipou je sice nově upravené. Jenže bez ryb voda zelená a zarůstá a nikdo se tu nechce koupat. | foto: Michaela Koubová, MF DNES

Plavci se ryb báli, musely zmizet. Teď voda kvete a koupat se v ní nedá

  • 152
Do přírodního koupaliště v Kamenici nad Lipou rybáři každoročně umisťovali rybí násadu. Lidé se ale začali obávat, že je ryby mohou ohrozit. Na jejich žádost město rozhodlo o odbahnění vodní plochy a zarybnění zrušilo. Jenže bez ryb je koupaliště plné rostlin a nikdo se nekoupe.

I když Česká republika prožívá nejteplejší léto za poslední roky, přírodní koupaliště v Kamenici nad Lipou zeje prázdnotou. Vkročit zde do vody znamená riskovat zdravotní problémy.

Velmi dobře to ví zdejší obyvatelka Lenka Průšová. Sama nádrž, v níž se lidé v předchozích letech běžně koupali, naposledy využila na začátku prázdnin.

„Druhý den po koupání jsem tehdy měla po celém těle svědivé zarudlé puchýřky. Trvalo měsíc, než se vyrážka úplně ztratila,“ popisuje svoji poslední zkušenost Průšová.

Za kožním zčervenáním stojí s největší pravděpodobností malé larvy motolic, takzvané cerkárie, které napadají vodní ptáky a jejich přenašeči jsou vodní plži. Tyto larvy se zavrtávají do pokožky, i když při tom sice hynou, mohou vyvolat svědivé vyrážky a při opakovaných infekcích i bouřlivější alergické reakce.

První testy zatím žádné závadné organismy neodhalily

„Čekáme na potvrzení našeho podezření, že jde skutečně o cerkárie. Opakované odběry totiž neprokázaly mikrobiální znečištění vody a také sinice byly stále v normě,“ upřesňuje starosta Kamenice nad Lipou Ivan Pfaur, že voda už prošla několika testy.

Lenka Průšová na kamenické koupaliště chodila pravidelně a prakticky v přímém přenosu sledovala neblahý posun v kvalitě vody. Nádrž se jí v minulých letech zdála v pořádku a sama nikdy po koupání nezaznamenala žádné podobné problémy, jaké měla letos.

Podle rybářů by za přítomností cerkárií ve vodě mohl být fakt, že na přání lidí nebyly do koupaliště nasazeny ryby. „Ty se živily planktonem a dalšími drobnými složkami potravy. Takto zkonzumovaly vše, co by jinak způsobilo zakalení a menší průhlednost vody. Ryby vodní plochu přirozeně čistí, a zabrání tak vzniku řas,“ odůvodňuje důležitost rybího osazenstva předseda místní organizace rybářského svazu Josef Rabas.

Právě ta rybník, který patří městu Kamenice, v minulých letech obhospodařovala. Každé jaro do vody vypustila drobné kapry, cejny nebo okouny.

Majitel vyslyšel přání lidí. Ryb ve vodě se báli a otírali se o ně

Jenže nyní se o rybník už stará jeho majitel sám. A ten vyslyšel přání lidí, kteří ryby ve vodě nechtěli. Báli se napadení a nepozdával se jim ani fakt, že se o ně některý jedinec sem tam pod vodou otře.

Město proto loni nechalo rybník vybagrovat a po jeho napuštění už do něj ryby nenasadilo. Prvotní dojem byl výborný. Voda byla čistší a průhlednější.

„To, co dříve ryby požíraly, nemělo nyní žádného přirozeného nepřítele, a tak se voda zanesla,“ je si vědom starosta Pfaur.

V současné době se nedá plocha využívat ke koupání. Hladina je ve větší části plná nazelenalé pokrývky. Prostory koupaliště jsou vylidněné. „Při koupání vám nehrozí jen svědivé podráždění pokožky, ale i utonutí. Na dně rybníku jsou dlouhé rostliny, u kterých hrozí, že se do nich zamotají nohy. Jsou po celé ploše a těžko se z nich vymotáte,“ líčí Průšová.

Podle Rabase je řešení na dosah ruky. Stačí ryby opět navrátit a čekat. „Situaci budeme určitě řešit. Musíme nalézt vhodné východisko a zjednat nápravu. Rozhodně koupaliště v tomto stavu nezanecháme,“ slibuje Pfaur.