Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Kotlíkové dotace Vysočinu minou. Ovzduší by nezlepšily, míní radní

  • 0
Domácnosti na Vysočině si nové kotle s podporou takzvaných "kotlíkových dotací" pořizovat nebudou. Krajští radní nesouhlasili s tím, aby se region do akce ministerstva životního prostředí zapojil.

Kraj by musel přidat stejné peníze i ze svého rozpočtu, zdůvodnil odmítavý postoj radní pro životní prostředí Zdeněk Chlád.

"Je podmínkou, pokud si kraj řekne třeba o dotace za 20 milionů korun, tak k nim musí sto procent částky, tedy dalších 20 milionů v tomto případě, přidat ze svého," konstatoval Chlád.

A suma dvaceti milionů by podle něj přispěla zhruba na to, aby byl v každé vysočinské obci vyměněn jeden kotel. "Tak to je potom přínos pro ovzduší nula nula nic," podotkl.

Program ministerstva jako celek nicméně neshazoval. "Třeba na severní Moravě máte sídel mnohem méně než na Vysočině, takže pokud tam vyměníte šest procent neekologických kotlů, tak to význam může mít," řekl.

"Na severu Moravy se však obávají i toho, co za ovzduší jim tam přinese vítr z Polska," dodal hned vzápětí Chlád.

Ovzduší na Vysočině je v dobré kondici

Podle Chláda nedochází na Vysočině k zásadnímu překračování limitů škodlivin v ovzduší. "Když k tomu dojde, jsou to spíše výjimky," uvedl. To také hrálo roli v rozhodování, zda domácnostem pomoci s dotacemi na kotle.

"Další důvod, proč jsme řekli ne, je ten, že nyní běží jiný celostátní program - Zelená úsporám, kde se dá žádat o příspěvek na nové ekologické topení. Je pravda, že zde to musí být spojeno ještě i s jiným opatřením, třeba se zateplením domu," vysvětlil krajský radní pro životní prostředí.

Ministerstvo životního prostředí vyčlenilo sto milionů korun na výměnu stávajících neekologických kotlů za nové, které budou splňovat nejpřísnější limity.

Z toho je podle Zdeňka Chláda 30 milionů korun určeno pro Moravskoslezský kraj a o zbytek se mohou ucházet všechny ostatní regiony. V Moravskoslezském kraji už výměnu kotlů - dotací 50 procent pořizovací ceny nového kotle - podporují dva roky.

"Bylo tam přiděleno celkem 2 333 dotací. V kraji je okolo 55 tisíc kotlů, což znamená, že obměněno bylo zhruba pět procent," spočítal mluvčí ministerstva životního prostředí Matyáš Vitík.

Rekordmany co do zapojení do dotačního programu jsou Klimkovice. Tam nabídli radní zájemcům o nový kotel z řad svých občanů dokonce bezúročnou půjčku na dofinancování nákladů na pořízení dotovaného kotle. "Z celkového počtu 199 kotlů v Klimkovicích je 65 dotovaných," uvedl Vitík.

O takzvané kotlíkové dotace podle něj projevily kromě Moravskoslezského kraje zájem také Středočeský, Ústecký a Jihomoravský kraj. Vysočina zůstane stranou.