Floristé originální výzdobou děkují v kostele na Zelené hoře za úrodu

  8:41aktualizováno  8:41
Necelé tři dny pracovalo patnáct floristů na tom, aby originálně vyzdobili poutní kostel sv. Jana Nepomuckého ve Žďáře nad Sázavou. Jako téma svého praktického semináře si vybrali „Vděčnost a poděkování za úrodu“. Na výzdobu, která vydrží dva týdny, padly metráky květin a ovoce.

„Myslím, že si málo všímáme věcí okolo. To, že dozraje obilí, není úplně samozřejmé. Například letos se urodilo hodně ovoce,“ vysvětluje žďárská floristka a organizátorka akce Marie Horáková, proč si pro setkání českých a slovenských floristů vybrala s kolegy právě toto téma.

Fotogalerie

Kurz vedl přední slovenský florista Michal Haut, který vymyslel koncepci výzdoby. „Jsme si blízcí stylem, protože Michal se také hodně zaměřuje na přírodniny,“ zmiňuje Marie Horáková.

Se svými kolegy proto při výzdobě využili kromě čtyř stovek gladiol (mečíků), 150 hortenzií a 120 vřesů také například 15 kilo červené cibule, 250 jablek, 200 kusů okrasných dýní, deset beden obilí a jiné dary země.

„Z dalších přírodnin jsme pracovali například s jeřabinami, šípky, trnkami, kukuřicí, makovicemi, šiškami nebo bukovým a dubovým listím,“ vypočítává floristka.

Přízemí kostela zdobí šest sloupů gladiol v proutěných koších, na mříž před hlavní oltář naaranžovali girlandu, vyzdobeny jsou také boční oltáře, na zábradlí prvního ochozu visí věnce.

Jedinečnou výzdobu kostela si při poutích prohlédnou tisíce lidí

Slavná Santiniho stavba zařazená na prestižní seznam UNESCO bude netradičně vyzdobená květinami až do 10. září.

„Výstavu Rozkvetlá Zelená hora je možné si prohlédnout v rámci komentovaných prohlídek denně od 9 do 16 hodin nebo mimo tyto prohlídky denně od půl páté do půl šesté,“ informuje kastelánka Michaela Kokojanová. Ve druhém případě je vstupné dobrovolné.

Zelenohorský kostel aktuálně prochází velkou obnovou, část pláště je obehnána lešením.

„Omezení se však prohlídek nedotýkají, pracuje se hlavně na fasádě, hluk sem zasahuje minimálně,“ zmiňuje kastelánka. Restaurátoři se zaměřili na okna v prvním a druhém patře kostela.

Květinovou výzdobu si prohlédnou tisíce lidí, protože Zelená hora bude v sobotu dějištěm 15. diecézní poutě rodin. Program začne ve 13:30 v poutním areálu poté, co na kopec nad Žďárem dorazí věřící ze čtyř směrů.

„Klasické komentované prohlídky pro turisty budou jen dopoledne,“ upozorňuje kastelánka. Pouť zakončí v 16.00 bohoslužba sloužená brněnským biskupem Vojtěchem Cikrlem poté, co se procesí přesune z kopce do klášterní baziliky.

Mečíky budou vítat také návštěvníky Klášterní noci (8. září). Večerní část jejího programu se totiž odehrává právě na Zelené hoře.

Autor:

Nejčtenější

Příslušník StB se marně snažil překazit natáčení filmu Císařův pekař

Cisařův pekař

V zájmu dělnické třídy není vhodné, aby film Císařův pekař - Pekařův císař s Janem Werichem vznikl. Jeho ideová hodnota...

Dodnes mě děsí vzpomínka na provaz z šibenice, vypráví politický vězeň

Zemědělec, politický vězeň, traktorista a spisovatel Miloslav Růžička

Řadový dům z opuky stojí na náměstí ve Vilémově už tři sta let. Sedmdesáticentimetrové zdi v létě chladí a v zimě drží...

Jihlava vyhrála posedmé v řadě a na vedoucí Budějovice ztrácí jediný bod

Momentka z prvoligového duelu Jihlava vs. Kladno (modrobílá)

Jihlavští hokejisté si ve 24. kole první ligy poradili s Litoměřicemi 5:2 a díky sedmé výhře v řadě ztrácejí na vedoucí...

První liga: Kladno prohrálo s Kadaní, Budějovice a Jihlava uspěly venku

Radost jihlavských hokejistů

Lídr z Českých Budějovic si v 25. kole první hokejové ligy dojel pro suverénní výhru 4:0 do Ústí, druhá Jihlava uspěla...

Lidé si koupili nové byty, stavba ale kvůli insolvenci firmy PSJ stojí

Toto je pohled na budoucí Rezidenci Vrchlického, jež má sousedit s krajským...

Na místě bývalých Štefánikových kasáren v Jihlavě má vyrůst 63 bytů. I když už je většina z nich prodaných, práce ve...

Další z rubriky

Plány na vězení před lety zmařili, teď je zámek srdcem Pacova

V expozici nově mají i kroje, které byly v minulosti pro Pacovsko typické.

Ještě krátce po roce 1989 byl pacovský zámek veřejnosti nepřístupnými kasárnami. Vojáci už ho ale dávno opustili a do...

VIDEO: Dravec ubránil letiště před zajícem, sežrat ho ale nesmí

Gira, samice káně Harrisovy, sedí na místě spolujezdce a bedlivě se rozhlíží z...

Nejen lidé slouží na vrtulníkové vojenské základně u Náměště nad Oslavou. Ve službě je tu i šestice dravců. Hlídají...

Strážníci byli příliš horliví a nešetřili pokutami, vadí opozici v Brodě

Vjezd do havlíčkobrodského sídliště V Rámech, ačkoliv je zde velké parkoviště...

Městská policie v Havlíčkově Brodě měla o víkendu žně. A to takové, že se její počínání při tradičním podzimním Trhu...

Najdete na iDNES.cz