První moravský kostel zasvěcený sv. Janu Nepomuckému láká návštěvníky na zatím nepřístupná místa.

První moravský kostel zasvěcený sv. Janu Nepomuckému láká návštěvníky na zatím nepřístupná místa. | foto: Jíří Berger

Návštěvníci Zelené hory se nově podívají i na ochoz

  • 1
V této turistické sezoně se návštěvníci kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře dočkali jedné významné novinky - rozšířených prohlídek. Díky nim se podívají i po okolí a na první ochoz kostela.

"Systém prohlídek se hodně změnil. Dříve se konaly v kostele, dnes ale návštěvníkům ukazujeme i okolí, což přijímají s nadšením. V kostele jsme také nedávno zpřístupnili první ochoz. Architekt Santini jej dělal pro lidi, návštěvníci by tedy měli mít možnost si ochoz prohlédnout," řekla kastelánka Kateřina Šedo.

Sedmého září se pak příchozí navíc mohou těšit na vystoupení Janáčkova kvarteta. Představí se v kostele v rámci žďárské Klášterní noci. Ta se koná už přes deset let v areálu bývalého kláštera a zámku Kinských. Letos si hosté připomenou i 290. výročí Santiniho úmrtí.

Přijeďte se podívat

Do konce září mohou zájemci navštěvovat Zelenou horu denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin za vstupné 110 korun.

Žďár nad Sázavou, Zelená hora - Areál poutního a hřbitovního kostela sv. Jana Nepomuckého

Kostel stojí na Zelené hoře už téměř 300 let. "Jedná se o nejvýraznější stavbu barokní gotiky a nejosobitější dílo slavného architekta Jana Blažeje Santiniho Aichela," vyzdvihla mluvčí Národního památkového ústavu Jitka Skořepová. Chrám byl postaven do tvaru pěticípé hvězdy, která je spjata s osobou Jana Nepomuckého.

"Podle legendy se v místě, kde Jan utonul, objevila nad hladinou koruna z pěti hvězd," přiblížila Skořepová. Číslo pět se opakuje i u dalších prvků stavby.

"Areál je přístupný pěti vchody, v chrámu je pět kaplí a pět oltářů, pět písmen má i latinské slovo TACUI – mlčel jsem. To připomíná legendu, podle níž světec zemřel proto, že nevyzradil zpovědní tajemství královny Žofie," doplnila mluvčí.

A právě kvůli pověsti představuje dominantu kostelní kopule velký červený jazyk - Janův atribut.

Zelená hora dříve bývala Černým lesem

Kostel na Zelené hoře je prvním moravským kostelem zasvěceným svatému Janovi Nepomuckému. Název Zelená hora se váže právě ke vzniku kostela.

"Místo určené ke stavbě neslo dříve název Černý les. Po vykácení zdejšího hustého porostu byl pahorek přejmenován na Zelenou horu. Tento název také symbolicky odkazuje na mateřský klášter žďárského řeholního domu a zároveň údajné místo výchovy Jana Nepomuckého - Zelenou horu u Nepomuku v západních Čechách," vysvětlila Skořepová.