Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kostel na břehu Želivské přehrady vysuší. Archeologové zahájili výzkum

  7:00aktualizováno  7:00
Záchranný archeologický výzkum kostela svatého Víta v zatopené Zahrádce nedaleko Ledče nad Sázavou se konal v souvislosti s akcí, která má památku na břehu Želivské přehrady odvodnit a opravit. Výzdoba v presbytáři navazuje na nástěnné malby v románské rotundě sv. Kateřiny ve Znojmě.

Kostel svatého Víta na břehu Želivské přehrady. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Po odkrytí maleb v roce 1976 odborníci dokonce uvažovali, že by v kostele sv. Víta v Zahrádce mohlo být i vyobrazení vládnoucího rodu Přemyslovců, což by byl ve venkovském prostředí naprosto ojedinělý nález.

Nástěnné malby jsou v původním stavu a čekají na restaurování, které bude možné provést spolu s opravou interiéru kostela až po celkovém vysušení stavby.

Kostel svatého Víta v Zahrádce

Svou dosud známou historií sahá až k počátku 12. století. Nejstarší dochovaná písemná zmínka pochází ze 26. července 1219, kdy byla ves s kostelem a přilehlým újezdem darována vyšehradské kapitule.

Při východní stěně kostela se konala první fáze archeologického průzkumu. "Při této straně kostela jsme objevili 25 zachovaných hrobů. Našli jsme i zlomky keramiky mezi 13. až 18. stoletím a fragmenty keramické střešní krytiny (prejz)," vysvětlil Pavel Macků, archeolog Národního památkového ústavu z odborného pracoviště v Telči.

Nejstarší hrob pochází podle Pavla Macků z doby první románské fáze kostela. "Dva hroby je možné i přes chybějící doprovodné nálezy datovat před konec 13. století. Byly totiž narušeny výkopem pro dodnes stojící kostelní věž, stavěnou v tuto dobu," poznamenal Macků. Zbytek objevených hrobů tvořily barokní a časově neurčitelné.

Odkryté barokní hroby při zdivu kněžiště kostela sv. Víta v Zahrádce.

Odkryté barokní hroby při zdivu kněžiště kostela sv. Víta v Zahrádce.

Hroby narušené barokním pilířem kostela sv. Víta v Zahrádce.

Hroby narušené barokním pilířem kostela sv. Víta v Zahrádce.

Archeolog Pavel Macků odkrývá jednu z dochovaných dřevěných rakví u kostela sv.

Archeolog Pavel Macků odkrývá jednu z dochovaných dřevěných rakví u kostela sv. Víta v Zahrádce.

Kromě fotografické, kresebné a písemné dokumentace hrobů se při průzkumu konala i dokumentace odkrytého zdiva. "Obnažené zdivo dobře dokumentuje vývoj románského, gotického a barokního kostela," popsal Pavel Macků.

Ojedinělé prohlídky kostela

Běžně nepřístupný kostel si mohou v roce 2012 prohlédnout návštěvníci v několika termínech, kdy zde občanské sdružení Přátelé Zahrádky připravuje mimořádné prohlídky a kulturní akce.

Snímky zatopené Zahrádky

Kostel sv. Víta zájemci navštíví poprvé v pátek 1. června, kdy se zahrádecký kostel zapojí do celostátní akce Noc kostelů. "V 19. hodin zde začne koncert Doteky strun a kouzla měchu loutnisty Jindřicha Macka a akordeonistky Jitky Baštové z Havlíčkova Brodu. 16. června se v Zahrádce uskuteční od 14:00 Zahrádecká pouť," řekla Marie Jirková z telčského pracoviště Národního památkového ústavu.

V sobotu 1. září se kostel zase zapojí do akce Hradozámecká noc. Poslední možnost návštěvy budou mít zájemci 27. října, kdy se v kostele bude konat od 14:00 Dušičkové setkání.

Kostel je jednou z mála dochovaných památek na městys Zahrádka, který musel v letech 1970 - 1976 postupně ustoupit napouštění přehradní nádrže Švihov na řece Želivce, která byla vybudována jako zásobárna pitné vody pro Prahu a část Středočeského kraje.

Zaniklý městys Zahrádka na břehu Želivské přehrady (nebo taky nádrže Švihov).

Zaniklý městys Zahrádka na břehu Želivské přehrady (nebo taky nádrže Švihov).

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Ochránci zvířat pátrají po losovi, od D46 mohl vyrazit k Přerovu či Zlínu

Nevšední pohled se může v těchto dnech naskytnout lidem na střední Moravě, spatřit by zde totiž mohli losa evropského. Ochránci zvířat proto prosí veřejnost o...  celý článek

Svůj hlas odevzdala ve Žďáru nad Sázavou také poslankyně za ODS Miroslava...
Nebyla lídrem, přesto Němcová uspěla už ve svých šestých volbách

V poslanecké sněmovně zasedá nepřetržitě od roku 1998. Příští rok už v ní oslaví kulatých 20 let. Miroslava Němcová z ODS je politickým nestorem, který...  celý článek

Na otevření krajského úřadu v Jihlavě čekalo 20. října s žádostí o dotaci na...
Internetu nevěřili, na kotlíkové dotace stálo v Jihlavě frontu 300 lidí

Ačkoli mohli poslat žádost třeba e-mailem, čekalo ráno na otevření krajského úřadu v Jihlavě asi 300 lidí. Přišli se ucházet o „kotlíkové dotace“, někteří před...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.