Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Arboristé prohlédnou dva tisíce stromů v parku. Mnohé jsou nebezpečné

  19:31aktualizováno  19:31
Z havlíčkobrodského parku Budoucnost mizí stromy. Poté, co se na začátku července jeden sám od sebe zřítil, nechaly technické služby z preventivních důvodů pokácet několik dalších. Co bude s parkem dál, ukáže rozsáhlá studie, při níž nechalo město posoudit stav více než dvou tisícovek dřevin.

Havlíčkův Brod. Uprostřed je park Budoucnost s rybníkem Hastrman, vpředu bývalý klášter, vzadu vilová čtvrť Žižkov. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Do tří let bude nutné pokácet několik stromů v části parku mezi zimním stadionem a Chotěbořskou ulicí. Jejich stav sice v tuto chvíli není pro návštěvníky parku nebezpečný, nicméně jejich životnost je u konce a do budoucna by mohlo hrozit jejich zřícení.“ Tak zní závěry studie, kterou si nechaly letos v létě vypracovat havlíčkobrodské technické služby.

Jak by se měl park proměnit

Tři roky však nečekaly a s kácením začaly hned, jakmile dostaly posudek do ruky.

„Reagovali jsme okamžitě, nechceme nic riskovat. Stromy, u nichž bylo v posudku navrženo pokácení do tří let, jsme skáceli okamžitě. Jednalo se o jednotky vzrostlých dřevin,“ sdělil Karel Milichovský, ředitel Technických služeb Havlíčkův Brod, které mají park na starosti.

Technické služby tímto přímo reagovali na událost ze začátku prázdnin. Tehdy se z ničeho nic zřítil vzrostlý strom těsně vedle frekventované cesty. Štěstí bylo, že po ní v tu chvíli nikdo nešel. Na stromu přitom žádné poškození ani nemoc nebyly patrné.

„Byl vzrostlý, zelený, žádná hniloba na něm nebyla vidět, byl bez dutin,“ popsal stav Milichovský. Uhnilé však měl kořeny, což nejspíš způsobilo jeho pád.

Každý strom bude mít svou složku na webovém portálu

Dlouho na sebe nenechala čekat ani reakce města. To zadalo vypracovat obří studii, v níž arboristé posoudí celkem 2150 stromů. Všechny se nacházejí v části parku, kterou čeká první etapa revitalizace.

„Jde o lokalitu nejblíže centru města, kolem rybníka Hastrman a Základní školy V Sadech, za AZ Centrem a na stráních kolem sochy Karla Havlíčka Borovského,“ upřesnil místostarosta Čeněk Jůzl (KDU-ČSL).

Více než dva tisíce stromů mají odborníci stihnout posoudit už do listopadu. Město na to uvolnilo zhruba 180 tisíc korun. „Provedou vizuální prohlídku. Pokud se jim strom nebude líbit, navrhnou i jeho ošetření či řešení problému. Zda je třeba drobné prořezání či jiný zásah,“ vzkázal Milichovský. „Součástí posudku ale nebudou tahové zkoušky,“ upozornil.

Podle místostarosty Jůzla má být ale i tak posudek velice podrobný. „Dostaneme přístup do webového portálu, kde bude každý strom jednotlivě identifikován, nafocen a kde o něm budou veškeré dostupné informace včetně přesné GPS lokalizace a toho, jakým způsobem se o něj starat a ošetřovat ho,“ doplnil.

Výsledek posudků revitalizaci parku nikterak neuspíší

Jak už ale dříve upozornil druhý z brodských místostarostů, Libor Honzárek (TOP09), ani případný špatný výsledek posudků neuspíší připravovanou revitalizaci první části parku. „Bez ohledu na stromy chceme s obnovou parku začít v příštím roce,“ vzkázal už dříve.

Projekt na razantní úpravu městských sadů už je dávno hotový a připravený ke spuštění. Zatím se však nenašel dostatek peněz. A momentálně ani není jisté, které konkrétní práce a v jakém rozsahu se v příštím roce uskuteční. Začít by se mělo nejblíže centru města, tedy právě v místech, kde odborníci nyní posuzují stav tisíců stromů.

„Chceme, aby se během roku podařilo dokončit ucelený celek. Přemýšlíme o lokalitě kolem kostela, okolí rybníku Obora a Základní školy V Sadech, nebo o rybníku Hastrman s obnovením výhledu na sochu Karla Havlíčka Borovského,“ potvrdil Libor Honzárek.

Práce budou zahrnovat vybudování sítě cest, z nichž některé by měly být z barevného asfaltu a jiné štětové, výměnu mobiliáře, prořezání, kácení a výsadbu stromů a keřů. Zrušeno by mělo být dětské hřiště za AZ Centrem, místo něho by mohla vzniknout budova se zázemím pro správce a kavárnou. Práce budou vycházet z projektu, který vypracoval architekt Zdeněk Sendler.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Tragická nehoda sexuologa Weisse je bez trestu, odvolací soud případ vrátil

Petr Weiss (uprostřed) u pelhřimovského okresního soudu. Viněn je ze způsobení...

Za způsobení tragické nehody, při níž zemřeli dva lidé, zatím známý český sexuolog Petr Weiss potrestán nebude....

VIDEO: Vstávat a hybaj jinam. Policie pokutovala špatné parkování u D1

Mladý řidič slovenské dodávky nocoval na nepřehledném místě v zatáčce na vjezdu...

Rozespalého šoféra probudí bouchání na dveře. „Dobrý den, pane řidiči, Policie České republiky. Kontrola parkovišť,“...

Exgumárník Němec přikoupil další lyžařskou firmu - rakouský Kästle

Kästle LX 82

Miliardář a bývalý gumárník Tomáš Němec po roce přikoupil další sportovní firmu. Po lyžích Sporten se stává majoritním...

Další z rubriky

Nové soukromé Alzheimer centrum má v Třebíči začít sloužit ještě letos

Takto by mělo podle představené vizualizace vypadat zařízení pro pacienty s...

Nové soukromé specializované pobytové centrum se zvláštním režimem pro pacienty s Alzheimerovou chorobou a osoby trpící...

Komunisté a odvolaný náměstek spojují místopředsedu ODS Vystrčila s KSČ

Miloš Vystrčil obhájil na Jihlavsku post senátora.

Komunisté současní a bývalí se přou o to, jestli senátor ODS Miloš Vystrčil byl, nebo nebyl před listopadem 1989...

VIDEO: Vstávat a hybaj jinam. Policie pokutovala špatné parkování u D1

Mladý řidič slovenské dodávky nocoval na nepřehledném místě v zatáčce na vjezdu...

Rozespalého šoféra probudí bouchání na dveře. „Dobrý den, pane řidiči, Policie České republiky. Kontrola parkovišť,“...

Najdete na iDNES.cz