Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Arboristé prohlédnou dva tisíce stromů v parku. Mnohé jsou nebezpečné

  19:31aktualizováno  19:31
Z havlíčkobrodského parku Budoucnost mizí stromy. Poté, co se na začátku července jeden sám od sebe zřítil, nechaly technické služby z preventivních důvodů pokácet několik dalších. Co bude s parkem dál, ukáže rozsáhlá studie, při níž nechalo město posoudit stav více než dvou tisícovek dřevin.

Havlíčkův Brod. Uprostřed je park Budoucnost s rybníkem Hastrman, vpředu bývalý klášter, vzadu vilová čtvrť Žižkov. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Do tří let bude nutné pokácet několik stromů v části parku mezi zimním stadionem a Chotěbořskou ulicí. Jejich stav sice v tuto chvíli není pro návštěvníky parku nebezpečný, nicméně jejich životnost je u konce a do budoucna by mohlo hrozit jejich zřícení.“ Tak zní závěry studie, kterou si nechaly letos v létě vypracovat havlíčkobrodské technické služby.

Jak by se měl park proměnit

Tři roky však nečekaly a s kácením začaly hned, jakmile dostaly posudek do ruky.

„Reagovali jsme okamžitě, nechceme nic riskovat. Stromy, u nichž bylo v posudku navrženo pokácení do tří let, jsme skáceli okamžitě. Jednalo se o jednotky vzrostlých dřevin,“ sdělil Karel Milichovský, ředitel Technických služeb Havlíčkův Brod, které mají park na starosti.

Technické služby tímto přímo reagovali na událost ze začátku prázdnin. Tehdy se z ničeho nic zřítil vzrostlý strom těsně vedle frekventované cesty. Štěstí bylo, že po ní v tu chvíli nikdo nešel. Na stromu přitom žádné poškození ani nemoc nebyly patrné.

„Byl vzrostlý, zelený, žádná hniloba na něm nebyla vidět, byl bez dutin,“ popsal stav Milichovský. Uhnilé však měl kořeny, což nejspíš způsobilo jeho pád.

Každý strom bude mít svou složku na webovém portálu

Dlouho na sebe nenechala čekat ani reakce města. To zadalo vypracovat obří studii, v níž arboristé posoudí celkem 2150 stromů. Všechny se nacházejí v části parku, kterou čeká první etapa revitalizace.

„Jde o lokalitu nejblíže centru města, kolem rybníka Hastrman a Základní školy V Sadech, za AZ Centrem a na stráních kolem sochy Karla Havlíčka Borovského,“ upřesnil místostarosta Čeněk Jůzl (KDU-ČSL).

Více než dva tisíce stromů mají odborníci stihnout posoudit už do listopadu. Město na to uvolnilo zhruba 180 tisíc korun. „Provedou vizuální prohlídku. Pokud se jim strom nebude líbit, navrhnou i jeho ošetření či řešení problému. Zda je třeba drobné prořezání či jiný zásah,“ vzkázal Milichovský. „Součástí posudku ale nebudou tahové zkoušky,“ upozornil.

Podle místostarosty Jůzla má být ale i tak posudek velice podrobný. „Dostaneme přístup do webového portálu, kde bude každý strom jednotlivě identifikován, nafocen a kde o něm budou veškeré dostupné informace včetně přesné GPS lokalizace a toho, jakým způsobem se o něj starat a ošetřovat ho,“ doplnil.

Výsledek posudků revitalizaci parku nikterak neuspíší

Jak už ale dříve upozornil druhý z brodských místostarostů, Libor Honzárek (TOP09), ani případný špatný výsledek posudků neuspíší připravovanou revitalizaci první části parku. „Bez ohledu na stromy chceme s obnovou parku začít v příštím roce,“ vzkázal už dříve.

Projekt na razantní úpravu městských sadů už je dávno hotový a připravený ke spuštění. Zatím se však nenašel dostatek peněz. A momentálně ani není jisté, které konkrétní práce a v jakém rozsahu se v příštím roce uskuteční. Začít by se mělo nejblíže centru města, tedy právě v místech, kde odborníci nyní posuzují stav tisíců stromů.

„Chceme, aby se během roku podařilo dokončit ucelený celek. Přemýšlíme o lokalitě kolem kostela, okolí rybníku Obora a Základní školy V Sadech, nebo o rybníku Hastrman s obnovením výhledu na sochu Karla Havlíčka Borovského,“ potvrdil Libor Honzárek.

Práce budou zahrnovat vybudování sítě cest, z nichž některé by měly být z barevného asfaltu a jiné štětové, výměnu mobiliáře, prořezání, kácení a výsadbu stromů a keřů. Zrušeno by mělo být dětské hřiště za AZ Centrem, místo něho by mohla vzniknout budova se zázemím pro správce a kavárnou. Práce budou vycházet z projektu, který vypracoval architekt Zdeněk Sendler.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Lidé ve Světlé nad Sázavou si přáli Lidl, ale město je rádo i za Billu

Ilustrační snímek

Světlá nad Sázavou má téměř sedm tisíc obyvatel, přesto zde byl až dosud jen jeden větší supermarket. Do konce roku by...

Klokana, který utekl, už zoo oplakala. Našel se zdravý na chodbě domu

Klokan uru je málo známý druh klokana.

Ze zoologické zahrady v Jihlavě uteklo na konci minulého týdne mládě klokana uru. Ošetřovatelé už ho oplakali, protože...

Díky Hauptovi mají v Jihlavě havířský průvod. A vědí, že tu stála tabačka

Johann Haupt ve dveřích domu v Hluboké ulici, kde měl ateliér.

Před 90 lety zemřel jeden z velkých jihlavských patriotů. Johann Haupt patřil mezi zakladatele oblíbeného havířského...

Najdete na iDNES.cz