Havlíčkův Brod plánuje umístit kontejnery na tříděný odpad pod zem. (Ilustrační snímek)

Havlíčkův Brod plánuje umístit kontejnery na tříděný odpad pod zem. (Ilustrační snímek) | foto: Martin Stolař, MAFRA

Kontejnery na tříděný odpad zmizí v Havlíčkově Brodě do podzemí

  • 2
Brodské radnici se nelíbí současná stání na tříděný odpad. Nevzhledné barevné kontejnery chce zakopat do země. Nápad je to sice drahý, ale estetický. Narazil však na opozici, ta si chce jejich umístění vybrat sama.

Ten pohled zná každý obyvatel města i jeho návštěvník. Mezi historickými domy, přímo v centru města, pod stromy, třeba i přímo na náměstí. Tam všude stojí barevné kontejnery na tříděný odpad. Žluté, modré, zelené, bílé i červené. A kolem většinou nepořádek. 

Tak takový pohled by mohl být během několika měsíců minulostí. Alespoň v centru a v nově budovaných lokalitách. Město totiž chce tyto kontejnery přesunout pod zem. Podzemní tubusy by nahradily nevzhledné kontejnery, jejich vhazovací otvor by byl vyveden v nějakém vhodném designu, aby ladil s okolím.

Alespoň tak si to představuje havlíčkobrodská radnice. "Nynější kontejnerová stání opravdu nejsou esteticky nikterak pěkná. Navíc jsou často cílem útoku vandalů," uvedl místostarosta Čeněk Jůzl. V rámci plánu odpadního hospodářství tak má město v plánu budovat kontejnery podzemní.

Desetkrát dražší pořízení

Podle Jůzla by se nenavýšily náklady provozní. Zato asi desetkrát vyšší jsou náklady na zřízení takových míst. Jedno stání pro pět kontejnerů by vyšlo asi na půl milionu korun. "Pro zlepšení dojmu z města by se to vyplatilo," myslí si Jůzl. "Je to cesta, kterou bychom se do budoucna chtěli ubírat," přidal se starosta Jan Tecl.

Brodská radnice má přitom šanci dostat nějaké peníze zpět ve formě dotace. Ta se může vyšplhat až na 80 procent vynaložených nákladů. "Považovali bychom za úspěch, pokud bychom začali podzemní kontejnery budovat příští rok," dodal Čeněk Jůzl.

Ačkoliv vedení města už navrhlo pět lokalit, kde by tato stání byla podle něho nejlepší, o jejich konečném umístění ještě nebylo rozhodnuto. Výběr míst totiž napadla opozice v zastupitelstvu a vytipovaná místa smetla ze stolu.

"Je to dobré řešení, máme to v plánu odpadového hospodářství. Ale vadí nám, že jsme se nepodíleli na výběru vhodných lokalit. Ani vlastně nevíme, jak taková stání budou vypadat," konstatoval komunistický zastupitel Zdeněk Dobrý.

Místa navrhnou zastupitelé

Město by v první etapě rádo takto nahradilo pět klasických kontejnerových hnízd. Vytipovanými lokalitami jsou stání u bývalé základní školy Rubešova, na Kalinově nábřeží, u Pražské ulice na místě bývalé kotelny, na budoucím novém sídlišti mezi Ledečskou a Rozkošskou ulicí a v nové místní části Perknov.

Jenže právě tato místa se některým zastupitelům nelíbila. Nebo líbila, jen měli výhrady vůči tomu, že je nepodpořili už dříve svým hlasem. Proto dostali možnost navrhnout svých pět míst, do kterých podzemní kontejnery umístit. Hlasovat o nich by pak mělo zastupitelstvo.

Podzemní kontejnery na tříděný odpad zatím nejsou na Vysočině nijak masově rozšířené. Z větších měst je využívá jen Jihlava ve spodní části Masarykova náměstí. Vybudovat si je nechala i vesnička Modlíkov u Přibyslavi.

S patřičnou izolací jsou nádoby na odpad umístěné pod zemí. Odpad do nich lidé házejí otvorem ve sloupku, který může mít libovolný design. Obvykle to bývá jakýsi tubus, barevně rozlišený podle druhu odpadu. Pro vysypávání je potřeba auto s mechanickou rukou, která tubus ze země vyzvedne, vysype do auta a opět ho do země zasadí.