Z oblíbené kavárny Slavia může být fitcentrum. Takovému využití se ale majitel...

Z oblíbené kavárny Slavia může být fitcentrum. Takovému využití se ale majitel podniku brání. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

V Jihlavě skončily tradiční zavedené hospody. Může z nich být i fitko

  • 5
Slavia, Točna, Kozlovka. Tyto tři tradiční jihlavské podniky znal v minulosti snad každý Jihlavák. Nyní jsou však zavřené, jejich budoucnost je nejasná. Vyhlášené podniky jsou na prodej či hledají nájemce. I když se tomu někteří majitelé brání, je možné, že se přemění na zcela jiné podniky.

Někdejší oblíbená kavárna Slavia v Komenského ulici se v posledních deseti letech změnila na hernu a kasino. Od dubna však poslední provozovatel herny podnik opustil.

Od té doby ho majitel budovy Lumír Mandík nabízí k pronájmu, prozatím neúspěšně. „Zájemci jsou. Ale chtěli by tam udělat fitcentrum nebo pivnici, kdežto já bych si přál, aby tam byla kavárna s restaurací jako kdysi,“ řekl Mandík.

O provozování Slavie už projevil zájem také úspěšný jihlavský restauratér a kavárník Miroslav Tomanec. „S panem Mandíkem jednáme, ale já bych nešel do toho záměru dřív než za dva roky, teď rozjíždím jiný projekt. Navrhl jsem diskusi o vytvoření společného podniku, ale na tom se naše jednání zastavilo,“ prozradil Tomanec.

Budoucí provozovatel Slavie bude podle něj muset vyřešit problém se zásobováním - bývalá kavárna s restaurací je přístupná pouze po schodišti nebo malým nákladním výtahem.

Točna bývala luxusním hotelem. Hostinec z ní už nebude

Zhruba měsíc je uzavřený i hostinec Točna v Sokolovské ulici. Je to zřejmě poprvé v jeho více než stoleté historii - a není jisté, zda ještě bude coby pohostinské zařízení znovu otevřen.

Zástupkyně majitelů Magdalena Průchová by prý u budoucích pronájemců upřednostnila i jiné využití. „Není lehké sehnat dobrého hospodského, který by hostinec pozvedl. Většinou se jim nechce moc investovat, ale bez toho to nejde,“ konstatovala.

Dosavadní hostinská se rozhodla z Točny po dvanácti letech odejít do důchodu. „Byla typ, který tam byl s lidmi denně od rána do zavíračky. Ale rozhodla se, že už chce mít klid,“ upřesnila Průchová.

Původně zde už za časů Rakouska-Uherska fungoval luxusní hotel Gasthaus zum Nordpol - U Severní točny, který provozoval Bedřich Znojemský. V bývalém kinosále pak byla v 90. letech minulého století vyhlášená diskotéka Točna. Nyní je zde prodejna nábytku.

Zmíněný Bedřich Znojemský kdysi provozoval i restauraci v budově hlavního vlakového nádraží, která fungovala už od otevření stanice v roce 1871. Později se z ní vyvinula klasická nádražní pivnice, která se v posledních dekádách jmenovala Kozlovka. Ta je však už pár let zavřená a její otevření se neplánuje. Cestujícím tak zbývá jen „krmelec“ na nástupišti či trafika s bagetami.

Jelito na prodej, v Antonínově Dole se drží i bez Zemana

Dalším podnikem, který vždy znali všichni Jihlavané, je Na Jelitě. Nachází se v osadě Nové Domky tři kilometry za městem. Také tato hospoda s více než stoletou historií má teď nad sebou otazník.

„Budeme ji nabízet k prodeji, možná už letos. Je zavedená, funguje dobře, ale já se teď potřebuju věnovat rodině,“ uvedla majitelka Libuše Benešová.

To jinde se štamgasti o svá místečka bát nemusejí - například v Antonínově Dole, místní části Jihlavy, nepřetržitě funguje hospoda, kterou zde založili u zdejších skláren už před 170 lety.

„Jeden z mých předchůdců Ferda Kretschmann otevíral už ve čtyři ráno, aby si sem skláři mohli dojít před šichtou na svačinu. Sklárny už nejsou, ale my fungujeme pořád,“ podotkl hospodský Milan Hron.

„Cítíme se tady dobře, protože je to klasická hospoda se starými stoly a židlemi,“ hlásila jedna z návštěvnic Zuzana Sobotková ve výčepu, kde výzdobu tvoří dobové portréty všech tuzemských prezidentů. Kromě jediného - Miloše Zemana. „Ten totiž ještě nepadl,“ usmála se.