Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Během reformy odešlo ze škol 49 lidí. Zbývá prodat uvolněné budovy

  • 1
V uplynulých dvou letech odešlo ze středních škol na Vysočině 34 pedagogů a 15 nepedagogických pracovníků. To jsou výsledky školské reformy naplánované Krajem Vysočina. Proces bude završen nyní odprodejem některých budov. O dalším slučování středních škol krajští radní neuvažují.

„Zatím počítáme, že ten proces je ukončený. A uvidíme, jak to bude dál s demografickým vývojem. Křivka počtu studentů půjde chvíli nahoru, takže jde i o to, abychom kapacity škol nyní nestáhli a potom je zase nemuseli pracně otevírat,“ oznámil konec krajské školské reformy náměstek hejtmana Vladimír Novotný (ČSSD).

„Prioritou slučování škol nebylo ušetřit finance. Chtěli jsme reagovat na demografický vývoj a také umožnit prostupnost oborů především na technických školách,“ ubezpečil.

Jako nejtypičtější příklad zmínil průmyslovku ve Žďáře nad Sázavou, která se sloučila s tamní střední technickou školou. „Tento krok umožňuje prostupnost mezi obory. Když pedagogové vidí, že student průmyslovou školu nezvládá, tak mu doporučují přechod na jiný obor na technické škole,“ vysvětlil náměstek hejtmana.

Propouštění zaměstnanců ve školách odůvodnil úbytkem žáků a studentů.

S reformou souhlasí i opozice, nelíbí se jí ale některé výpovědi

Podle lídra opoziční ODS Oty Bence má školská reforma na Vysočině smysl, zvlášť když se do budoucna očekává generační propad. Jako výhodu vidí i on v možnosti prostupnosti oborů. „V rámci jedné školy je přechod z jednoho oboru na druhý jednodušší,“ potvrdil Benc.

Dodal ale také, že se reforma ne zcela povedla v Třebíči, kde se spojovaly hotelová, obchodní a jazyková škola. „Není úplně dobře, když dá ředitelka výpověď celému vedení té druhé školy,“ řekl Benc. Tato třebíčská sloučená škola byla jedinou v kraji, kde se při reformě objevily „třecí plochy“.

Na platech propuštěných zaměstnanců škol Vysočina ušetří zhruba 1,1 milionu korun měsíčně. A kolem dvou milionů korun ročně se pohybuje úspora provozních nákladů vyvolaná uzavřením některých školních budov.

Ve Žďáře nad Sázavou by měla například budova bývalého domova mládeže a školní jídelny v Komenského ulici do budoucna sloužit pro sociální účely.

V Jihlavě teď není využitá budova SŠ obchodu a služeb v Havlíčkově ulici. Další objekt by měl být od ledna 2017 volný v Telečské ulici. Jde o vilu, ve které se dosud vzdělávají fotografové a studenti jemné mechaniky.