Odcházející ředitel Horáckého divadla v Jihlavě Josef Fila.

Odcházející ředitel Horáckého divadla v Jihlavě Josef Fila. | foto: Michal Remeš, MF DNES

Josef Fila končí jako šéf Horáckého divadla, kraj hledá náhradu

  • 0
Po patnácti letech bude mít jediná profesionální divadelní scéna na Vysočině nového ředitele. Josef Fila se rozhodl, že odejde na konci července do penze. Kraj Vysočina tak bude pro jihlavské Horácké divadlo hledat nového šéfa.

Jako divák chodil Josef Fila do Horáckého divadla od dětství. Pak v něm hrál jako externista.

Posledních patnáct let jedinou profesionální scénu na Vysočině řídil. V tomto týdnu se soubor od Fily dověděl, že ke konci července ve funkci skončí. „Odejdu do penze,“ potvrdil.

„Oznámili nám to pan Fila a hejtman Jiří Běhounek v pondělí, takže teď jsme zvědaví, kdo nový přijde,“ řekl jeden z herců, František Mitáš. Podle něj už loni Josef Fila hovořil v tom smyslu, že je v důchodovém věku a zvažuje svůj odchod do penze.

„Nechceme trafiku pro politika,“ říká herec Mitáš

„Doufám, že se bude pokračovat v nastaveném trendu, kam umělecky divadlo směřuje, protože je dobrý. Taky doufám, že ti, kteří na to mají vliv, post ředitele Horáckého divadla neudělí jako trafiku nějakému dosluhujícímu politikovi. Ale že přijde manažerský typ člověka, který bude umět sehnat pro svůj soubor sponzorské peníze,“ dodal František Mitáš.

Také vedoucí krajského odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu Ladislav Seidl tušil, že Fila půjde do penze. „To oznámení pana ředitele o odchodu do penze, přiznám se, mne úplně nepřekvapilo. Pan ředitel to oznamoval už dopředu, že do penze odejde. Tušil jsem, že ten okamžik dříve, nebo později přijde,“ řekl Seidl.

„Je to pro nás startovní pozice do další práce. Teď budeme společně s personálním oddělením krajského úřadu vypisovat výběrové řízení. Při diskusi s radou kraje budeme navrhovat řešení, jak by mohla vypadat výběrová komise, jaké by měly být požadavky na uchazeče i náležitosti přihlášky. Bavit se budeme také o tom, co by mělo být nedílnou součástí přihlášky. Mám na mysli třeba koncepci rozvoje divadla,“ doplnil Seidl.

„Budeme se snažit vybrat kvalitního kandidáta nebo kandidátku. Chceme, aby divadlo bylo divácky atraktivní, aby chodili stále návštěvníci a aby se upoutala i jiná skupina než ta ‚tradiční‘. Divadlo je v tuto chvíli velmi dobře obsazeno, naplněnost sedadel je vysoká. Spíše možná budeme čekat, že někdo přijde s dalším nápadem, jak počet diváků zvýšit,“ řekl vedoucí krajského odboru kultury.

Představení na obou scénách

Jednou z cest, jak zvýšit návštěvnost, je mít co nejvíce obsazeny obě scény divadla - malou i velkou. Současná situace ovšem neumožňuje, aby se na obou hrálo současně.

„Kdyby se však posílil tým technických pracovníků nebo samotný soubor, mohly by se ve stejném čase odehrávat hry na malé i velké scéně. To by mohlo zafungovat. Možná i s vyšším přispěním kraje,“ naznačil další směřování Seidl.

Horácké divadlo považuje za skvělé místo, kde se lidé mohou velice příjemně odreagovat od denních starostí. „Je to kvalitní zábava připravovaná profesionálním hereckým souborem,“ potvrdil Seidl.

Pro některé herce bylo oznámení ředitele Fily o odchodu do důchodu zprávou překvapivou. „Byl to pro všechny včetně hejtmana Běhounka blesk z čistého nebe, velmi nová informace, překvapivá. Myslím, že divadlo končí jednu velkou etapu a začíná novou. A pokud se neudělá velká změna teď, tak už nikdy,“ domnívá se herec Zdeněk Stejskal.

Herci chtějí divadlo dostat do povědomí za hranicemi Vysočiny

„V kontextu republiky to není nic zvláštního. Divadla procházejí velkou generační obměnou. Teprve se ukáže, zda dojde k posunu generací i u nás. Ale bylo by to dobré. Nový ředitel by měl mít jasnou vizi, kam směřovat dál. Myslím, že máme výborný potenciál v umělecké šéfce, která má zajímavé aktivity a dobré kontakty. Loni nastavila koncepci, ve které by bylo dobré pokračovat,“ zmínil Stejskal.

Podle herce Zdeňka Stejskala je třeba, aby se divadlo podařilo ještě víc otevřít veřejnosti. „Chceme je dostat do hlubšího povědomí nejen Vysočiny, ale i České republiky,“ uvedl.

Další člen souboru, Milan Šindelář, oceňuje, že Horácké divadlo dělá i divácky náročnější hry. „Nemám nějaké zásadní výtky k práci dosavadního ředitele Fily. Myslím, že naše umělecké vedení mělo poměrně volnou ruku,“ poznamenal Šindelář. Do podrobnějšího hodnocení se však pouštět nechtěl.

Odchází jedenáctý a druhý nejdéle sloužící ředitel divadla

„Podřízení vždycky umí vidět chyby na nadřízených a opačně, v tomto bych nebyl nějaký kategorický. Hlavně, aby se pod novým vedením Horáckému divadlu dařilo i nadále,“ přeje si herec.

„Herci v Jihlavě si dokážou diváka získat, navázat s ním kontakt, a je to jiné než v televizi nebo na cizí scéně,“ ocenila dosavadní práci souboru Marie Kružíková, vysočinská radní pro kulturu.

Fila usedl do ředitelského křesla divadla před patnácti lety. Předtím působil v jeho administrativě jako vedoucí obchodního oddělení a zástupce ředitele. V celé historii Horáckého divadla je v pořadí jedenáctým ředitelem a druhým nejdéle sloužícím.