Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kvůli vrtulníku bude komunitní centrum v Jihlavě o patro nižší

  8:40aktualizováno  8:40
Plánované Komunitní centrum sociálních služeb, které má být vybudováno v areálu jihlavské nemocnice a v sousedství připravovaného domova pro seniory, bude o poznání skromnější, než původní projekt zamýšlel. Z dříve navrhované čtyřpodlažní budovy bude nakonec třípodlažní stavba.

Z původně navrhované čtyřpodlažní budovy komunitního centra bude třípodlažní stavba. | foto: Magistrát města Jihlavy

Budova má být oproti původnímu záměru přibližně o třetinu menší. Nová, přepracovaná studie už je na světě.

„Teď podle ní vysoutěžíme projektovou dokumentaci. Byl bych rád, kdyby se na jaře příštího roku mohlo začít stavět,“ informoval za investora náměstek jihlavského primátora Vratislav Výborný (ČSSD).

Důvody ke změnám v projektu byly dva. „Jeden z nich je ten, že ve směru ke komunitnímu centru vzlétá vrtulník zdravotnické záchranné služby. Proto bylo nutné budovu o jedno patro snížit. Vyjadřoval se k tomu i Úřad pro civilní letectví. Hrozilo, že vrtulník by o budovu mohl škrtat podvozkem,“ vysvětluje důvody Výborný.

Dalším důvodem pro změnu byly podle náměstka také vysoké finanční náklady. „Projektant se poněkud rozmáchl. Cena se vyšplhala až na 75 milionů korun. Teď by se měly náklady vejít do 40 milionů. V novém projektu jsme například snížili počet zasedacích místností,“ poznamenal Výborný.

Zájem má dvacet organizací

V komunitním domě by měly mít své kanceláře, klubovny a společné prostory k setkávání neziskové organizace sdružující lidi s různým tělesným a zdravotním handicapem. Jihlava podporuje řadu těchto organizací příspěvkem na nájem.

„Ty však sídlí různě po městě v často nedůstojných podmínkách, což by se se vznikem nového komunitního domu mělo změnit. Také pro město by to bylo ekonomicky zajímavější než dotování nejrůznějších nájmů,“ zdůvodňoval už před rokem potřebu komunitního centra Vratislav Výborný.

Zájem o využívání těchto prostor má přibližně 20 organizací. Patří mezi ně například Bílý kruh bezpečí, Svaz neslyšících, Liga vozíčkářů nebo také TyfloCentrum Jihlava, zajišťující poradenství a servis pro nevidomé a slabozraké.

„Myšlenka komunitního centra se nám moc líbí. Podmínky, které nám byly ze strany magistrátu nabídnuty, jsou až nadstandardní. Nyní sídlíme v budově Globusu, do jejíž opravy se nyní hodně investovalo. Ale předpokládáme, že právě kvůli tomu bude v příštím roce růst nájem. Už jenom ze strachu o zvyšování nájemného bychom komunitní centrum brali,“ říká Antonín Křoustek, vedoucí poradny Bílého kruhu bezpečí.

Do komunitního centra už se také těší členové městské organizace Senioři ČR. „Jsme teď ve starém domě, kde je velká zima a vydáváme obrovské náklady na vytápění. Do nového se proto vysloveně těšíme. Plánujeme tam přestěhovat i naši knihovnu, která má tři tisíce svazků. Využívat by ji měly všechny organizace, které budou v centru působit,“ plánuje Pavla Radová, předsedkyně městské organizace Senioři ČR.

Komunitní centrum nechá magistrát postavit v areálu jihlavské nemocnice – za heliportem záchranářů. Sousedit bude nejen s nemocnicí, ale i s pečovatelskými domy města. Navazovat bude zároveň na dům pro seniory, který chce v sousedství nechat vybudovat kraj.

Středisko nejen pro seniory

Právě koncentrace těchto budov na jednom místě považuje vedení města za devizu. Vzniknout tak má jakési centrum pro seniory, sociální a zájmové skupiny.

„Lidé budou mít možnost vzájemně se navštěvovat a využívat jednotlivých služeb. Například dům pro seniory má poskytovat i různé wellness procedury,“ podotkl Výborný.

Areál bude disponovat parkovištěm s vyhrazeným místem pro vozíčkáře. Hlavní přístupová cesta povede z ulice Za Prachárnou.

Proti myšlence komunitního centra není ani opoziční zastupitel Vítězslav Schrek (ODS). „Pokud má město vymyšlené, jak bude centrum financované, kdo tam bude fungovat a za jakých podmínek, tak proč ne,“ vyjádřil se.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí Kraje Vysočina dle okresů:

Volby do Senátu

Senátní volby pro Kraj Vysočina proběhnou v obvodu č.53 - Třebíč. Kandidují: Naděžda Dobešová, Marie Dudíková, Vladimír Kotek, Miroslav Michálek, Marek Nevoral, Petr Paul, Michal Šalomoun, Stanislav Zíma a Hana Žáková. Případné druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Lesy na Vysočině zaplavily hřiby, lidé si jich domů nosí až stovky

Stačí hodinka v lese a košík je plný hub. Vcelku jednoduše lze najít zdravé i...

Příjezdové cesty do lesů na Jihlavsku jsou v tomto týdnu obsypané auty. Po lesích se prochází tisíce houbařů, kteří...

Přijeli jako uhlobaroni, říká o uprchlících z Iráku lídr jihlavské SPD

Jedničkou kandidátky SPD v Jihlavě je Petr Paul. U policie pracoval i jako šéf...

Před čtyřmi lety se na kandidátce Úsvitu přímé demokracie do jihlavského zastupitelstva nedostal. Letos jde do...V Polné už třetí den vyzvání telefon. Všichni chtějí na Spartu

Smutný hrdina I přes deset inkasovaných gólů trenér Slavoje Polná Michal...

Od pátku, kdy skončilo losování 3. kola fotbalového MOL Cupu, je Polná na nohou. Domácímu Slavoji totiž los určil za...

Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Bývalý starosta kandiduje na radnici přímo z vězení, věří v propuštění

Ladislav Horký stál v čele Lipnice nad Sázavou v letech 2002 až 2010. Podle...

Bývalý starosta Lipnice nad Sázavou Ladislav Horký kandiduje do komunálních voleb jako nezávislý a ve svém volebním...

Další z rubriky

Jihlavě stačí dvě ledové plochy, novou halu nepotřebuje, tvrdí lídr ODS

„Jestliže je někdo jihlavský patriot, za něhož se já považuju, Jihlavákem být...

Je pouze jedním ze dvou lídrů na kandidátkách pro komunální volby v Jihlavě, komu ještě nebylo 40 let. Petr Laštovička...

Havlíčkobrodská MHD měla vozit lidi zdarma, její řidiči to ale nevěděli

V Havlíčkově Brodě momentálně jezdí devět autobusových linek.

Po celý uplynulý víkend měla jezdit městská hromadná doprava v Havlíčkově Brodě zdarma. Tak to na plakátech avizovala...

Jihlavané si připomněli historické trolejbusy, viděli i ty nejnovější

Při příležitosti oslav 70 let jihlavského dopravního podniku vyjely do ulic...

Setkání s minulostí i pohled do budoucnosti. Při oslavách 70 let trolejbusové dopravy v Jihlavě si lidé mohli...

Najdete na iDNES.cz