Zdeněk Dobrý i Jan Slámečka (zleva) mají důvod k úsměvu. Uhájili své štědře placené posty předsedů výboru a komise. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Po křiku hejtmana uhájili komunisté na kraji posty za 50 tisíc měsíčně

  • 3
Chováte se jako zlatí a svatí. Tak co, uspokojil jste si svoje ego? I takové věty byly slyšet na nezvykle emotivním zasedání krajského zastupitelstva. Debata vzplála kvůli dobře placeným místům pro tři komunisty. Ti získali posty ve výborech, v nichž se podle opozice příliš nepracuje.

Úterní vypjatou debatu předem čekali. Obě strany se na ni velmi dobře připravily. Přesto se na krajském úřadě odehrály scény plné emocí, kdy rozzlobený hejtman Jiří Běhounek (nestraník za ČSSD) nadmíru zvyšoval hlas na své kolegy a snažil se uklidňovat náladu v sále.

Placené funkce pro komunisty

Zdeněk Dobrý - předseda finančního výboru

Drahoslav Oulehla - předseda legislativního výboru

Jan Slámečka  - předseda bezpečnostní komise rady kraje

Sociální demokraté se po volbách dohodli s KSČM, že jim podpoří jednobarevnou krajskou vládu v oranžovém provedení. A v úterý se rozhodovalo o odměně pro komunisty. Honorář má podobu tří placených míst v čele výborů a komise. To vše za více než 50 tisíc korun měsíčně pro každého.

ČSSD věděla, že před hlasováním přijde protestní smršť ze strany opozičních lidovců a ODS. A tak si sociální demokraté připravili argumentační obranu.

Diskuse začala celkem klidně, postupně však nabírala na nervozitě a obrátkách. Nejprve vystoupil lidovec Václav Kodet. Hovořil o tom, že je potřeba šetřit s krajskými penězi. Připomněl, že počet úředníků na hejtmanství už nabobtnal do čísla 431. Podle Kodeta je pro kraj luxus mít legislativní výbor s placeným předsedou Drahoslavem Oulehlou.

Za čtyři roky jediný počin, při němž vyšlo písmeno na milion

Občanští demokraté zašli ještě dál. Podle nich tento výbor vyprodukoval za poslední čtyři roky jediný počin - iniciativu za přejmenování Vysočiny na Kraj Vysočina. "Vzhledem k tomu, že předseda výboru z KSČM přišel krajský rozpočet na čtyři miliony korun, vychází jedno písmeno ze slova Kraj daňové poplatníky na milion," uvedl opoziční zastupitel Ota Benc (ODS). Podle něj jde o koupenou loajalitu komunistů. ODS bude výbor ignorovat.

Legislativní výbor povede opět Drahoslav Oulehla (vlevo). Za více než 50 tisíc korun měsíčně.

Václav Kodet neúspěšně navrhl, aby se o placených místech pro komunisty hlasovalo odděleně od ostatních výborů a komisí. ODS chtěla do čela finančního výboru Otu Bence místo komunisty Zdeňka Dobrého s tím, že tuto pozici by měl zastávat někdo z opozice. Senátor a exhejtman Miloš Vystrčil (ODS) varoval, že zvolením komunisty budou naprosto pošlapána práva opozice. Apeloval na slušnost sociálních demokratů.

Náměstek hejtmana Vladimír Novotný (ČSSD) Vystrčilovy argumenty odmítl. "Já jsem se vždy snažil v politice postupovat tak, že když někoho kritizuji a říkám mu, že je neslušný a nemorální, tak abych sám byl slušný a morální," uvedl.

Podle něj se občanští demokraté chovají jako "zlatí a svatí". A vyzval zástupce opozice, aby se podívali do měst, kde vládnou. Uvedl příklady Havlíčkova Brodu a Třebíče, kde také řídí finanční výbory zástupci vládnoucích stran.

Ostrou hádku vyprovokovalo zkomolení jména Oty Bence

Poté nastal jiskřivý moment. Novotný chybně oslovil ve své řeči Otu Bence z ODS. Řekl mu Benči místo Benci. Náměstka hejtmana opravil nejprve senátor Vystrčil a poté i sám Benc.

Rozezlený Novotný odpověděl, že mu stačí to říct jen jednou. V té chvíli však neměl udělené slovo, za což se posléze omluvil. Hejtman Běhounek vyzval Bence, aby přestal s invektivami. Novotnému doporučil, aby nereagoval.

To už začala atmosféra gradovat. Slovo dostal Miloš Vystrčil. Řekl, že komunisty nepovažuje za demokratickou stranu. A vytkl Novotnému, že poukázal na praxi v městech, kde ODS vládne a nepustila tam opozici do čela finančního výboru. "Schováváte se za alibistická prohlášení," uvedl senátor. Novotný mu posléze odvětil, že bude mluvit tak, jak sám uzná za vhodné.

Sami komunisté se do debaty zapojili jen okrajově. Upozornili pouze, že v minulosti byli na kraji rovněž v nevýhodném postavení.

Vnášíte do toho politiku, křičel do opozičních řad hejtman

Pak přišel nejhlasitější výstup. Slova se ujal hejtman Běhounek. Začal rozčileně mluvit o tom, že zastupitelstvo dosud pracovalo pragmaticky a ve prospěch Vysočiny. "Politiku do toho vnášíte výrazným způsobem vy!" hřímal směrem do opozičních lavic.

A najednou přeskočil na jiné téma o tom, že byl v pondělí na zasedání správní rady VZP, kde se volilo nové vedení. Prý neměl ani možnost vyjádřit se k prosazeným zákonům ve zdravotnictví. "Vy možnost vyjádřit se máte," obrátil se k opozici s dodatkem, že její postup považuje za pokrytecký a dvojsmyslný. "Žádám vás, abyste se vrátili k věcné diskusi!" vyzval hejtman.

Poté se začal pomalu uklidňovat. Řekl, že on sám prosazoval poměrné zastoupení ve výborech a komisích. "Za dobrotu na žebrotu," utrousil. A vyzval zastupitele, aby se v diskusi naučili vyhrávat i prohrávat. "Nemůže být přece cílem toho druhého zničit. Nevyzývám vás, abyste mlčeli, ale abyste se nad svými slovy zamysleli," dodal hejtman.

Nakonec si vzal slovo Vít Kaňkovský (nestraník za KDU-ČSL), který je stejně jako Běhounek profesí lékař. "Toto není tak banální věc, aby o ní nemohla proběhnout diskuse. Jestli někdo začal být konfrontační, tak to byl pan náměstek Novotný. Jsem velmi zklamán, že nás tady poučuje, co je slušné a neslušné," řekl Kaňkovský. A Novotného požádal, aby ho nepoučoval o cti.

Jeho slova se náměstkovi hejtmana očividně nelíbila. Běhounek proto chytil nespokojeného Novotného za rameno a dal mu najevo, aby už na Kaňkovského nereagoval. "Jestli jste si teď pane kolego uspokojil své ego, tak vám děkuji," řekl hejtman Kaňkovskému.

A pak už přišla volba podle dohody ČSSD a KSČM. Komunisté obsadili pozice stejnými lidmi jako v předešlém období. Finanční výbor vede Zdeněk Dobrý, legislativní má v čele Drahoslava Oulehlu. Jan Slámečka se stal uvolněným předsedou bezpečnostní komise rady.