Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Brodu se daří šetřit a připravovat parcely, ale neví si rady s dopravou

Seriál   16:12aktualizováno  16:12
Politikům na radnicích končí volební období. Redakce iDNES.cz postupně zhodnotí pozitiva i negativa okresních měst na Vysočině. Na řadě je Havlíčkův Brod. Město skvěle hospodaří, vylepšuje sportoviště a školy a nemá nouzi o stavební parcely. Trpí ale problémy s dopravou, parkováním i přípravou investic.

I když se v brodské Humpolecké ulici nepracuje, stále se tu tvoří i několik kilometrů dlouhé kolony. Že z tohoto směru vede do města jen jedna ulice, radnice dobře ví. Ani během uplynulých čtyř let s tím ale nic neudělala. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

1Doprava v pohybu (-)

Nekonečný proud aut po Masarykově ulici je největším problémem města už řadu let. Výrazně s ním nepohnulo ani končící osazenstvo radnice. Nezdařil se výkup všech pozemků pro chystaný jihovýchodní obchvat, poslední majitel se soudí a plán na stavbu se dál zpožďuje. Sám majitel za viníka označuje zastupitele, kteří neměli snahu se domluvit na výkupu či směně a od počátku si kladli ultimativní požadavky.

Samotný jihovýchodní obchvat je však investicí státu a sám dopravu ve městě nevyřeší. Problémový zůstane příjezd od Humpolce, odkud stále vede pouze jediná ulice.

I přes dřívější sliby nepřibyla jediná nová spojka, která by částem města ulevila. Naopak se ozývá více lidí, kterým houstnoucí doprava kolem domů vadí - naposledy v lokalitě U Rybníčku.

Prosadit město nedokázalo ani krajem navrženou spojku Ledečské a Masarykovy ulice, hotový stále není ani slibovaný velký kruhový objezd ulicemi Dolní, Na Ostrově a Žižkova.

Zdařilá úprava světelné křižovatky u hotelu Slunce ostatní nedostatky nevyváží.

2Parkování (-)

Další průšvih. Parkovacích míst je v Brodě kritický nedostatek. Jak v centru, tak na největších sídlištích Žižkov a Na Výšině. Korunu všemu nasadila výstavba krajské knihovny, která bez náhrady uzavřela největší bezplatné parkoviště v centru města pro 200 aut - vedle kulturního domu Ostrov v Žižkově ulici.

Fotogalerie

„Možnosti parkování jsou na hranici únosnosti. Připravujeme soubor opatření, která mají takzvanou dopravu v klidu zoptimalizovat,“ hlásil před čtyřmi roky Libor Honzárek, tehdy ještě jako uvolněný radní (nyní místostarosta za TOP 09).

Po negativních reakcích na vznik rezidenčních zón v jiných městech, s nimiž se v Brodě také počítalo, však poslala brodská radnice chystaná opatření k ledu.

Ačkoliv se o nich neustále mluví, nevznikla zatím ani žádná záchytná parkoviště, ke kterým by třeba zajížděla městská hromadná doprava.

3Příprava investic (-) i (+)

Příprava investičních akcí v mnoha ohledech vázne. „Máme vysoutěženou celou řadu oprav silnic, ale dělníci stále nekopli. O spoustě investic se roky jen mluví, místo toho, aby se dávno projektovalo a vykupovaly se pozemky,“ říká lídr lidovecké kandidátky Ondřej Pavlas.

Volební období 2014 - 2018 Město Havlíčkův Brod

  • Po posledních komunálních volbách se vytvořila velká koalice ODS, TOP 09, KDU-ČSL, ČSSD, Strany zelených a nezávislých Broďáků. Kopírovala koalici z let předchozích, nově se k ní přidali původně opoziční sociální demokraté. Koalice má v 25členném zastupitelstvu 16 mandátů.
  • Starostou je druhé volební období v řadě Jan Tecl (ODS). Od minulých voleb má město tři placené místostarosty. Jsou to Čeněk Jůzl (KDU-ČSL), Ivana Mojžyšková (ČSSD) a Libor Honzárek (TOP 09).
  • V opozici jsou KSČM, ANO, Ženy za Brod a Změna pro Havlíčkův Brod.

Příkladem neustálého odkládání investice byl až donedávna atletický areál Na Losích, realizovat se nedaří dopravní stavby, oprava ulic postupuje pomalu. Velké plány má město už roky s výstavbou cyklostezek nebo třeba mola a půjčovny loděk u kina Ostrov.

Rovněž se roky mluví o nutnosti stavby druhé sportovní haly. Více než rok vedení města řeší umístění skateparku, o němž dosud není definitivně rozhodnuto. Vždy se na něco čeká, často na zisk pozemků nebo na přidělení dotace.

Ovšem když je něco opravdu potřeba, jde to. To je případ koupaliště, které před dvěma roky s ostudou předčasně ukončilo sezonu kvůli havarijnímu stavu obkladů. Po provizorní opravě se ještě loni lidé koupali ve starém. A letos v červnu už je čekaly moderní nerezové vany s novými atrakcemi. Radnice si v tomto případě dokázala poradit i bez dotací.

I když příprava velkých investic dlouho trvá, radnice o nich obvykle podrobně informuje veřejnost. Veřejné besedy se tak konaly několikrát například před rekonstrukcí Smetanova náměstí, stavbou cyklostezky podél Masarykovy ulice nebo před změnou systému MHD.

4Hospodaření města (+)

Město je na tom v posledních letech po finanční stránce tak dobře jako ještě nikdy. Hospodaří bez úvěrů a s velkou rezervou.

„Na účtech máme přes 200 milionů korun,“ prohlásil v červnu místostarosta Čeněk Jůzl (KDU-ČSL).

Brod stále těží z prodeje stovek městských bytů i bývalých kasáren u letiště, za což před lety utržil v součtu kolem čtvrt miliardy. Úspory z posledních let jdou však na vrub odkládání investic. Každoročně plánovaný schodkový rozpočet to pravidelně posune do významného přebytku.

5Městská hromadná doprava (+) i (-)

Na konci loňského roku se po dvou desítkách let změnil systém provozu MHD. Nově jezdí autobusy po kratších linkách v pevných časových intervalech.

Častější jsou přestupy. Někteří cestující změnu chválili, jiní si stěžovali. Na jaře proto technické služby přidaly okružní linky a posílily spoje k nemocnici a na hřbitov. Jízdné se přitom už roky nezměnilo.

Jenže zároveň se nepodařilo MHD více zavést do jihozápadní části města. Už desítky let jezdí spoje téměř výhradně po totožných trasách mezi dopravním terminálem a Perknovem. V některých částech města lidé MHD vůbec neznají.

6Sportoviště a školy (+)

V této oblasti se toho městu povedlo hodně. Investice do škol a sportovišť jsou vidět na první pohled. Vznikají nová hřiště, vylepšují se zahrady mateřských škol. Základní školy dobře vypadají, budují se nové učebny.

Na ZŠ Nuselská se začíná stavět celé nové patro s vědeckými pracovnami a observatoří, nový koncertní sál má základní umělecká škola. Po letech se nového zázemí Na Losích dočkali atleti, nové je koupaliště, umělá tráva přibyla v Plovárenské ulici, postavila se dvě workoutová hřiště, investuje se do zimního stadionu.

7Úbytek obyvatel (-)

I Havlíčkův Brod se potýká se snižujícím se počtem obyvatel. Zatímco na přelomu tisíciletí se počet obyvatel blížil 25 tisícům, k počátku letošního roku jich bylo 23 101.

Kandidátky do voleb v Havlíčkově Brodě

„Odliv mladých lidí do velkých měst, kdy se po studiu nevrací zpět, je jedním z největších problémů. Je potřeba začít s přípravou nových stavebních parcel i výstavbou bytových domů včetně startovacích bytů pro mladé,“ říká místostarostka Ivana Mojžyšková (ČSSD).

8Rozvoj bydlení (+)

V tomto ohledu zaznamenalo město ohromný pokrok. Radnici se podařilo připravit a prodat pozemky pro novou výstavbu na sídlišti Rozkoš. V nabídce byla stovka parcel pro rodinné domy i různé druhy bytové výstavby. K tomu se se svými projekty přidali soukromí investoři.

Nabídka stavebních pozemků tak byla v uplynulých čtyřech letech zdaleka největší v historii města. Vznikají i nové byty, v nichž je část prostor určena pro seniory a potřebné.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí Kraje Vysočina dle okresů:

Volby do Senátu

Senátní volby pro Kraj Vysočina proběhnou v obvodu č.53 - Třebíč. Kandidují: Naděžda Dobešová, Marie Dudíková, Vladimír Kotek, Miroslav Michálek, Marek Nevoral, Petr Paul, Michal Šalomoun, Stanislav Zíma a Hana Žáková. Případné druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Přijeli jako uhlobaroni, říká o uprchlících z Iráku lídr jihlavské SPD

Jedničkou kandidátky SPD v Jihlavě je Petr Paul. U policie pracoval i jako šéf...

Před čtyřmi lety se na kandidátce Úsvitu přímé demokracie do jihlavského zastupitelstva nedostal. Letos jde do...

V Polné už třetí den vyzvání telefon. Všichni chtějí na Spartu

Smutný hrdina I přes deset inkasovaných gólů trenér Slavoje Polná Michal...

Od pátku, kdy skončilo losování 3. kola fotbalového MOL Cupu, je Polná na nohou. Domácímu Slavoji totiž los určil za...Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Bývalý starosta kandiduje na radnici přímo z vězení, věří v propuštění

Ladislav Horký stál v čele Lipnice nad Sázavou v letech 2002 až 2010. Podle...

Bývalý starosta Lipnice nad Sázavou Ladislav Horký kandiduje do komunálních voleb jako nezávislý a ve svém volebním...

Vnučka lorda Runcimana ve Žďáře pátrala, proč potopil Československo

Anna Shukmanová, britská lingvistka a jedna z prvních žen vysvěcených v...

Byla to neobvyklá návštěva, když se na žďárském zámku setkaly dvě dámy. Francouzka gruzínského původu Thamara Kinská a...

Další z rubriky

Nohy ho bolely jako nikdy, přesto nevidomý Ondřej přeběhl a přejel Česko

Nevidomý sportovec Ondřej Zmeškal při svém úspěšném pokusu o přeběhnutí a...

Nohy ho bolí jako ještě nikdy v životě, přesto je nevidomý sportovec Ondřej Zmeškal z Třebíčska šťastný. Za deset dní...

Za 53 milionů postaví novou školku. Dětem v ní chtějí vařit i bez lepku

Ilustrační snímek

V Havlíčkově Brodě vyroste další, zcela nová mateřská škola. Zastupitelé města schválili podání žádosti o dotaci....

Nad Sázavou u Žďáru se tyčí nová moderní kaple, bude archou pro věřící

Kaple Panny Marie Karmelské na okraji obce Sázava nedaleko Žďáru připomíná...

Dosud měla Sázava u Žďáru kromě evangelického kostela jen malou kapličku. Ovšem v neděli královéhradecký biskup Jan...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz