Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kompostárna, která šíří po okolí zápach, funguje bez smlouvy a neplatí

  8:44aktualizováno  8:44
Za několikaleté používání státního pozemku pod zapáchající kompostárnou u Vyskytné nad Jihlavou brněnská firma Setra zřejmě nezaplatila českému státu ani korunu nájmu. Pozemek totiž státu patří. Pozemkový fond má teď sjednat nápravu.

Lidé z Vyskytné nad Jihlavou si stěžují na zápach bývalého polního hnojiště, dnes kompostárny brněnské firmy Setra. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Fakt, že zatím není podepsána nájemní smlouva, připustila vedoucí kanceláře ředitele Pozemkového fondu Nikola Bradíková.

Nájemní smlouva je základní dokument, ve kterém se formulují podmínky užívání pozemku pod kompostárnou. Smlouva by měla vzniknout. Teď je otázka, kdo bude nájemcem: zda firma Setra, nebo někdo jiný. Třeba obec.

Obyvatelé obce trpí kvůli zápachu, který se z areálu na kopci nad Vyskytnou šíří. Zápach místní obtěžuje každý den. V minulém týdnu, když byl na místě reportér MF DNES, byl smrad cítit až do středu obce.

Petice ani pokuty kompostárnu neuzavřely

Minulý týden v pátek se uskutečnilo v Jihlavě jednání zástupců pozemkového fondu s tajemníkem magistrátu Lubomírem Dohnalem a zástupci Vyskytné nad Jihlavou. "Firma porušuje provozní řád," zaznělo na jednání. Diskuze se točila také okolo možného pronájmu pozemků pod kompostárnou.

Zdrojem zápachu, který obtěžuje obyvatele Vyskytné u Jihlavy, Jiřína, Bílého
Zdrojem zápachu, který obtěžuje obyvatele Vyskytné u Jihlavy, Jiřína, Bílého

Areál kompostárny brněnské firmy setra.

Starosta Petr Böhm podal minulý týden na jihlavské policii kvůli nesnesitelnému zápachu trestní oznámení. Už v červenci 2009 sepsali občané Vyskytné a okolních vesnic petici, ve které žádají úřady o zastavení provozu kompostárny.

Zastavit provoz se ale zatím nepovedlo. Nezabraly ani pokuty v řádu statisíců korun, proti kterým se společnost Setra odvolává.

"Z jednání s pozemkovým fondem mám dobrý pocit, k výsledkům se ale nechci zatím vyjadřovat," uvedl po jednání starosta Vyskytné Petr Böhm.

Stát bude vymáhat nájem za uplynulé roky

I přes chybějící nájemní smlouvu bude český stát žádat prostřednictvím Pozemkového fondu nájem za užívání pozemku kompostárny ve Vyskytné.

"Pozemkový fond vyčíslil firmě Setra úhradu za faktické užívání pozemku. Vzhledem k tomu, že nebyla v plné výši akceptována, budeme s firmou dále jednat, případně budou učiněny kroky směřující k vymožení naší pohledávky vůči Setře," řekla vedoucí kanceláře ředitele pozemkového fondu Nikola Bradíková.

"Celý problém je třeba vidět v širších souvislostech. Černého Petra teď máme v rukou my. Nechtěl bych se k problému nyní blíže přes média vyjadřovat. Jsme soukromá firma, nejsme státní instituce, vyjadřovat se nemusíme," reagoval na dotaz MF DNES Miroslav Doležel z firmy Setra Brno.

Nejméně ve dvanácti případech se firma Setra brání soudními žalobami u Městského soudu v Praze proti udělení pokut ze strany České inspekce životního prostředí. Pokuty však následně potvrdilo ministerstvo životního prostředí.

Setra provozuje kompostárny například i v obci Všestudy na Nymbursku nebo v Číčovicích ve středních Čechách. V Číčovicích si samospráva s asi třemi stovkami obyvatel najala na řešení záležitostí s provozovatelem kompostárny vlastního právního zástupce. Lidé tam takový provoz nechtějí.
Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

D1 na Prahu za Měřínem šest hodin stála kvůli vážné nehodě tří kamionů

Nehoda tří kamionů, která v pondělí uzavřela na 121. kilometru dálnici D1 ve...

Nehoda tří kamionů ráno uzavřela na 121. kilometru D1 na Prahu. Jednoho z řidičů museli hasiči z kabiny vyprostit,...

Výtvory musí z chodeb pryč, zaveleli hasiči ve školkách. Jsou hořlavé

Takto nyní vypadají stěny vstupní chodby MŠ Pastelka v Riegrově ulici....

Z chodeb mateřských škol v Jihlavě musely zmizet obrázky i další výrobky dětí. S ohledem na riziko požáru to požadují...

Další z rubriky

D1 na Prahu za Měřínem šest hodin stála kvůli vážné nehodě tří kamionů

Nehoda tří kamionů, která v pondělí uzavřela na 121. kilometru dálnici D1 ve...

Nehoda tří kamionů ráno uzavřela na 121. kilometru D1 na Prahu. Jednoho z řidičů museli hasiči z kabiny vyprostit,...

Žáci se stali pouze zbožím, říká ředitelka školy s osmi desítkami dětí

Učitelky si vyučování v méně početných třídách pochvalují. Umožňuje lepší...

Základní škola ve Strážku na Žďársku funguje na výjimku, chodí do ní jen 82 dětí. Na každého mají učitelé mnohem více...

Aktivisté udělali z jihlavského náměstí „autobazar“. Kritizují záplavu aut

Skupinka osmi aktivistů v neděli večer na dvou místech Masarykova náměstí...

Masarykovo náměstí v krajském městě Vysočiny sice patří k největším ve střední Evropě, ale téměř polovinu z něj...

Najdete na iDNES.cz