Radní s architektem představí veřejnosti studii nové podoby Karlova náměstí 23. května od 17.00 ve velkém sále Fóra.

Radní s architektem představí veřejnosti studii nové podoby Karlova náměstí 23. května od 17.00 ve velkém sále Fóra. | foto: Město Třebíč

Nedělejme z náměstí nádraží, žádají oponenti rekonstrukce v Třebíči

  • 6
Do otevřeného střetu vstoupili dva třebíčští architekti Pavlína a Milan Drbálkovi se zdejšími radními. Důvodem je chystaná a desítky let odkládaná rekonstrukce samého jádra města - Karlova náměstí.

Obrovská plocha, kterou náměstí zaujímá a jež patří skoro k českým rekordmanům, se má brzy proměnit. Politici na radnici to vidí tak, že k lepšímu. Oponenti jim ale vytýkají, že na projekt za odhadem 100 milionů korun neuspořádali architektonickou soutěž.

Také kritizují, že pouze ve výběrovém řízení zvolili jednoho architekta, který jim podle představ komise pro regeneraci centra, památkářů a dopravních policistů vytvořil studii, kterou jako hotovou věc radní ukážou veřejnosti.

„Prezentace hotového návrhu lidem je opožděným krokem. Uživatelé daného prostoru neměli předem možnost konfrontovat svoje přání nebo nápady s vedením města. Takovýto způsob zadání je netransparentní. Budoucí návrh proto bude vnímán pouze jako akce radních, a ne občanů města,“ argumentují Drbálkovi.

Architektonická soutěž je podle nich nejvhodnější forma zadání, protože nabízí velké množství nápadů a odborná porota na základě vybraných kritérií určí vítěze.

Fontána jako falešná historická replika

„Ovšem nutným předpokladem pro dobrý výsledek je především jeho odborně zpracované zadání, které běžně koordinuje městský architekt,“ uvádějí dále Drbálkovi.

Podle nich je tristní, že město, jehož část je zapsaná na seznamu UNESCO, tuto pozici zrušilo, když i města mnohem menší jdou opačným směrem.

Vadí jim také to, že po rekonstrukci má na Karlově náměstí zůstat autobusové nádraží městské autobusové dopravy (MAD). Obecně tam podle nich dopravy zůstane příliš.

A rozčiluje je i jedna z navrhovaných fontán, která podle nich bude jen falešnou historickou replikou.

Na ostré výtky už reagoval třebíčský starosta Pavel Janata. „Doprava na Karlově náměstí neplní jen zásobovací funkci pro místní obchody, náměstí je i důležitým dopravním uzlem - nenahraditelným z hlediska veřejné dopravy. Jednoduše řečeno, umrtvením dopravy na náměstí zabijete veškerý život, což se ostatně prokázalo o prázdninách roku 2015,“ uvedl.

Narážel tak na loňské opravy, kvůli kterým bylo nutné městské autobusy odsunout na Stařečku.

Nemůžeme začít sepsáním přání přítomných, říká starosta

Zdůraznil, že inženýrské sítě jsou tak zastaralé, že už není možné odkládat jejich opravu. A že argumenty památkářů jsou argumenty číslo jedna, neboť náměstí leží poblíž té části Třebíče, která je zapsaná na seznamu UNESCO.

„Studie nabízí Třebíčanům centrální náměstí blížící se podobě z konce 19. století. Nabízí návrat živých vodních prvků, důstojné a hezké tržnice, velký prostor pro příjemný pobyt, odpočinek, kulturní a společenské akce i pro letní předzahrádky na rozšířených chodnících. Nabízí také vyřešení dopravy tak, aby na náměstí mohla být a přitom neobtěžovala pěší. Řeší sjednocení výškových úrovní, a to vše s pokorou a úctou k historii,“ zdůraznil Janata. Ocenil přitom, že v tom projektu nejde o exhibici architekta.

„Diskusi o revitalizaci přeci nemůžeme začít veřejným projednáním, sepsáním přání přítomných a na jejich podkladě vypsáním architektonické veřejné soutěže s tím, že na konci zjistíme, že vítězný návrh neprojde přes projednání s památkáři ani dopravními specialisty,“ dodává starosta. A podotýká, že u takové záležitosti se počítá se vzedmutou vlnou odporu opozice. Přičemž opozice byla při tom, když studie tři roky vznikala.

V Jihlavě udělají soutěž

Například ve Velkém Meziříčí ale jdou cestou veřejné architektonické soutěže na přeměnu centra města. A ke stejnému kroku se připravují v Jihlavě.

„Demokracie je pomalá a nepružná, ale zatím nikdo nic lepšího nevymyslel. Veřejný prostor musí být věcí veřejnou, proto v Jihlavě soutěž uspořádáme,“ říká architekt a radní David Beke.

Podle něj je to u takových projektů v zahraničí běžné. „Samozřejmě to trvá déle a je to složitější, ovšem podle mě se to ani jinak dělat nedá, pokud chceme opravdu dobré řešení,“ říká.

I v Jihlavě bude nutná spolupráce s památkáři a dopravní policií. „Povedeme diskusi s vlastníky nemovitostí, s občany, se správci zeleně, s odbornou veřejností. A vzhledem k tomu, že máme jako velký dárek z minulosti náš slavný Prior, tak se určitě debaty zúčastní i evropští architekti,“ vypočítal Beke.

Potom se na magistrátu naformuluje zadání soutěže s mantinely, které budou přijatelné i pro památkáře a dopravní policisty. Celkový vítěz si přestavbu náměstí také sám vyprojektuje.