Inteligentní kočka ocicat připomíná ocelota, ale aportuje jako pejsek

  17:21aktualizováno  17:21
Jana Georgievová za Žďárska chová atraktivní a inteligentní plemeno kočky domácí. Připomíná divokou šelmu ocelota, ale přitom je mírumilovná a dokonce umí aportovat. Řeč je o speciálním, poměrně novém plemenu kočky zvaném ocicat.

Jana Georgievová má chovný pár, kterému se nedávno narodila čtyři koťata. Toto je jedno z nich. | foto: Archiv Jany Georgievové

Netradiční vizáž i povaha tohoto v Česku stále ještě vzácného druhu zaujala chovatelku Janu Georgievovou z Vysokého u Žďáru nad Sázavou. A to natolik, že si pořídila výstavní pár a založila chovatelskou stanici Puntonero, čímž si splnila svůj sen.

Podle čeho vznikl název vaší stanice?
Zakladatelka mého chovu, kočka Bessynka, je tečkovaná. Černý puntík italsky znamená Punto nero a potom už zbývá jen nechat zmizet mezeru mezi slovy a jsme u názvu. Když ho úředníci schválili a chovatelská stanice vznikla, brala jsem to, že se můj sen stal skutečností, a měla jsem obrovskou radost.

Proč jste si vybrala právě tohle plemeno?
Původně jsem hledala „parťačku“ ke kocourkovi, když nám umřela kočka. Nešlo o žádné plemeno, ale já jsem tentokrát chtěla zvíře s papíry, tak jsem hledala informace všude možně. A zvítězila ocicat (vyslovuje se anglicky osiket - pozn. red.). Vybrala jsem si ji předně proto, že nelíná, takže po domě nemám žádné chlupy. Péče o srst je nenáročná. Navíc je to hrozně bezvadná kočka i povahově. Chová se jako pejsek, naučí se reagovat na přivolání, dokonce aportuje... Takže je i velmi chytrá. Ocicat je mladé plemeno, naopak třeba britské kočky už jsou dost překřížené.

„Ocicat má krásné oči mandlového tvaru. Člověka fascinuje ten pohled stále...

„Ocicat má krásné oči mandlového tvaru. Člověka fascinuje ten pohled stále vyhlížející kořist. Zajímavá je i pestrost zbarvení srsti od černé, čokoládové, skořicové po lilovou a modře tečkovanou,“ říká chovatelka.

A jsou přítulné? Říká se, že kočky přijdou jen, když chtějí.
Přítulné jsou. A hodně. Další z předností jejich charakteru je, že jsou hrozně zvědavé a přátelské. Když přijde návštěva, musí si ji hned prohlédnout. Nezalézají někam do koutku jako ostatní kočky.

Jaké jsou další zvláštnosti plemena ocicat?
Mají zajímavou gepardí lesklou tečkovanou srst, která je hodně atraktivní. Jsou podobní ocelotovi. Často se nám stává, že nám přijde návštěva, je z našich „ocikatů“ nadšená a říká, že máme doma divokou kočku, ocelota (usmívá se). Moje kočky mají všechny krásně jantarovou barvu. Další předností je, že ocicat má krásné oči velkého mandlového tvaru. Člověka fascinuje ten pohled stále vyhlížející kořist. Zajímavá je i pestrost zbarvení srsti od černé, čokoládové, skořicové až po lilovou a modře tečkovanou. Navíc nejsou známé žádné nemoci těchto koček. A samice mívají lehké porody.

Jaká je historie tohoto plemene?
Vzniklo v Americe. Chovatelka Virginie Dalyová kolem roku 1965 zkřížila habešskou kočku se siamskou. Vznikl z toho kocour s čokoládovými „odznaky“. K původnímu spojení „dodali“ i americkou krátkosrstou kočku. Výsledkem je tohle bezvadné plemeno divokého vzhledu, ale mírumilovných vlastností. Jako samostatné plemeno byla ocicat uznána v roce 1986 v Americe. V České republice ji zaznamenáváme teprve od roku 2000.

Plemeno ocicat

  • Ocicat je plemeno kočky domácí. Vizáží připomíná ocelota. Pyšní se přítulnou nekonfliktní povahou.
  • Spadá do kategorie krátkosrstých a somálských koček.
  • Má inteligentní, společenskou a hravou povahu.
  • Váží 3 až 7 kilogramů.
  • O původní vznik plemene se postarala americká chovatelka Virginie Dalyová.
  • Do Evropy pronikly tyto kočky v devadesátých letech 20. století.
  • V Česku se objevil první chovný pár v roce 2000.

Kolik vlastně máte koček?
Mám chovný pár, kterému se nedávno narodila čtyři koťata. Kočka je původem z české chovatelské stanice. Samce k ní jsem v Česku nenašla, tak jsem ho musela dovézt z Norska.

Je takový import náročný?
Importované zvíře musí mít povinná očkování a také mikročip. Fungovalo to tak, že jsme pánovi z chovatelské stanice zaplatili letenku, přiletěl s kočkou a druhý den odlétal bez ní.

Jak dlouho chováte ocicat?
Kočky bez průkazu původu chovám deset let. S rodokmenem od roku 2016, kdy jsem také založila chovnou stanici.

Je o tento druh velký zájem?
Na výstavách, kam s nimi pravidelně jezdíme, se hodně líbí. Většinou se lidé ptají, co to je za plemeno. Naše kočka mňoukne, když se někdo zastaví u klece, a to hned návštěvníky nadchne. Stejně tak kresba srsti. Ocicat si lidé hodně pletou s kočkou bengálskou. Z pochval mám vždy velkou radost.

Jaká je běžná cena těchto koček?
Většinou si určuje cenu chovatel. Liší se v tom, zda jde o zvíře na chov, či o domácího společníka. V zahraničí stojí ocicat samozřejmě více. Já jsem toho názoru, že nákupem kočky výdaje nekončí. Nový majitel by měl investovat do škrabadla nebo odpočívadla. Tyto kočičky milují šplh do výšek. Kvalitní krmivo stojí také dost peněz, stejně jako hračky a ostatní potřeby. Do ceny kotěte se započítávají náklady za veterinární péči - čipování, očkování, antiparatika, náklady na zabřeznutí kočky, náklady na propagaci na výstavách. Často ale cena neodpovídá těmto nákladům. Pohybuje se od deseti tisíc výše.

Co musí člověk vědět, než začnete chovat toto netradiční plemeno?
Ocicat je vhodný pro zkušenější chovatele koček. Nejvíce informací jsem získala na výstavách a různých chovatelských seminářích. Odborné rady pak ochotně zodpoví poradce chovu.

Nejčtenější

Příslušník StB se marně snažil překazit natáčení filmu Císařův pekař

Cisařův pekař

V zájmu dělnické třídy není vhodné, aby film Císařův pekař - Pekařův císař s Janem Werichem vznikl. Jeho ideová hodnota...

Dodnes mě děsí vzpomínka na provaz z šibenice, vypráví politický vězeň

Zemědělec, politický vězeň, traktorista a spisovatel Miloslav Růžička

Řadový dům z opuky stojí na náměstí ve Vilémově už tři sta let. Sedmdesáticentimetrové zdi v létě chladí a v zimě drží...

Zdevastovaný zámek ožívá, stane se sídlem výrobce svahových sekaček

Když Lubomír Dvořák zámek v Kvaseticích přebíral, několikrát obchodu litoval....

Luxusní rodinné sídlo, statek, inseminační stanice, byty, rekreační středisko, ruina na zbourání. Tím vším býval...

Jihlava vyhrála posedmé v řadě a na vedoucí Budějovice ztrácí jediný bod

Momentka z prvoligového duelu Jihlava vs. Kladno (modrobílá)

Jihlavští hokejisté si ve 24. kole první ligy poradili s Litoměřicemi 5:2 a díky sedmé výhře v řadě ztrácejí na vedoucí...

První liga: Kladno prohrálo s Kadaní, Budějovice a Jihlava uspěly venku

Radost jihlavských hokejistů

Lídr z Českých Budějovic si v 25. kole první hokejové ligy dojel pro suverénní výhru 4:0 do Ústí, druhá Jihlava uspěla...

Další z rubriky

Za zaměstnání Vesecké dostala někdejší šéfka ERÚ Vitásková podmínku

Alena Vitásková vypovídala u Okresního soudu v Jihlavě.

Bývalá ředitelka Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková pochybila, když jmenovala místopředsedkyní...

VIDEO: Dravec ubránil letiště před zajícem, sežrat ho ale nesmí

Gira, samice káně Harrisovy, sedí na místě spolujezdce a bedlivě se rozhlíží z...

Nejen lidé slouží na vrtulníkové vojenské základně u Náměště nad Oslavou. Ve službě je tu i šestice dravců. Hlídají...

VIDEO: K dívce si přisedl zloděj a sebral jí mobil, muže hledá policie

Zloděj obral dívku o mobil

Chvilička nepozornosti stačila k tomu, aby dívka v hale na autobusovém nádraží v Jihlavě přišla o svůj mobilní telefon....

Najdete na iDNES.cz