Rostislav Habán z hnutí ANO neprosadil, aby pracovní semináře jihlavského...

Rostislav Habán z hnutí ANO neprosadil, aby pracovní semináře jihlavského zastupitelstva byly veřejné. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Hádat se za zavřenými dveřmi? Ať to lidé vidí, říká jihlavská opozice

  • 2
Mezi koalicí a opozicí na jihlavské radnici to zajiskřilo kvůli neveřejným schůzkám ohledně městského rozpočtu a připravovaného územního plánu. Pusťme i na naše pracovní jednání veřejnost, nezavírejme před ní dveře, navrhl zastupitel z opozičního hnutí ANO Rostislav Habán.

„Přimlouval jsem se už v lednu, aby se zástupci osadního výboru (ze Sasova, jenž odmítá most na zamýšleném obchvatu Jihlavy - pozn. redakce) a tisku, kteří byli za dveřmi, mohli zúčastnit toho semináře. Bohužel, tyto moje pokusy byly neúspěšné. Proto předkládám návrh na změnu jednacího řádu,“ vysvětlil Habán.

Také se mu nelíbí, když se někdo z koalice na řádném zasedání zastupitelstva, kam veřejnost musí mít přístup, odvolává právě na předchozí schůzi za zavřenými dveřmi a tlumí případnou diskusi.

Sasovský most jako „startér“

Olej do ohně přilila i tisková zpráva, kterou vydal magistrát po lednovém neveřejném pracovním jednání zastupitelstva. V ní bylo uvedeno, že se zastupitelé krajského města na něčem dohodli - že prioritou Jihlavy by mělo být odvedení tranzitní dopravy z města a dokončení vnějšího obchvatu s důrazem na první etapu Znojemská - Brtnická.

Most přes Sasov má být podle této dohody dán do rezervy. „S jeho realizací se v dohledné době nepočítá,“ měli si také v lednu říct zastupitelé za zavřenými dveřmi.

Toto je ale podle právničky Zdeňky Heřmanové či Patrika Priesola ze Strany zelených špatně. „Taková dohoda na pracovním jednání způsobuje pochybnost, zda nebyl obcházen zákon o obcích,“ uvedla Heřmanová.

„My vás neukousneme, my vás chceme jen slyšet. Nezakazujte nám to vyslechnout,“ pravil zase mimo jiné Priesol.

Připomínky jsou možné přes web a koncem února i v kině

Mluvčí magistrátu Radek Tulis odmítl, že zastupitelé něco rozhodli za zády občanů.

„Jak bude územní plán Jihlavy vypadat v konečném důsledku, o tom se teprve musí hlasovat. Že se zastupitelé na pracovní schůzce na něčem přátelsky dohodli, to neznamená, že je to definitivní forma,“ upozornil Tulis.

Dodal, že veřejnost se může do debaty o rozvoji Jihlavy zapojit například přes web pup.jihlava.cz. Tak z jihlavských domácností či firem přišlo asi 750 připomínek. „Ty jsou zapracovány,“ dodal Tulis.

Další možnost připomínek od občanů bude ve středu 25. února od 15 hodin na veřejném projednávání územního plánu v kině Dukla. Opozici na radnici ale vadí tento princip: pohádat se za zavřenými dveřmi, všechno si tam vyříkat. A na veřejnosti už jen vydat resumé.

Tento postup se nelíbí nejen Rostislavu Habánovi, ale i jeho spolustraníkům z ANO a další části opozice v Jihlavě - komunistům. Pro to, aby pracovní semináře byly veřejné, hlasovalo v úterý večer 15 zastupitelů. Na to, aby návrh prošel, chyběly další čtyři hlasy.

Proti hlasovali zástupci radniční koalice ČSSD, ODS, KDU-ČSL a polovina zastupitelů Fóra Jihlava. „Navrhoval bych, abychom dostali na sedm dní v týdnu a 24 hodin denně kamery. A bude přímý přenos zastupitelstva, protože k tomu to směřuje,“ vyjádřil se náměstek primátora Jaromír Kalina (KDU-ČSL). „Neupírejte právo zastupitelům se vzdělávat nebo si říct o problémech. Budu proti,“ řekl.

Pro návrh byl třeba i Matěj Kolář z koaličního Fóra Jihlava. „Souhlasím s přísedící veřejností, nezlobí, nehází po nás rajčata,“ řekl. „Zrovna rozpočet města je věc, která by se měla projednat prvně neveřejně a pak veřejně. A otázky mohou padat stejné,“ nechal se slyšet zase Jaroslav Huňáček z ODS.