Zdeněk Dobrý (vlevo) a Jan Slámečka zastávali několik let štědře placené posty uvolněného předsedy výboru a komise. Před necelými dvěma roky Dobrý rezignoval, v čele finančního výboru ho nahradil spolustraník z KSČM Milan Plodík.

Zdeněk Dobrý (vlevo) a Jan Slámečka zastávali několik let štědře placené posty uvolněného předsedy výboru a komise. Před necelými dvěma roky Dobrý rezignoval, v čele finančního výboru ho nahradil spolustraník z KSČM Milan Plodík. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Vinili komunisty z flákání. Teď můžou práci placených předsedů prověřit

  • 0
Noví koaliční partneři sociálních demokratů na Vysočině dostali příležitost prověřit, co předchozích osm let dělali na hejtmanství tři štědře placení komunističtí funkcionáři na uvolněných postech. V minulosti byli jejich hlasitými kritiky. Nepříjemné otázky však zatím nepoložili.

Členové hnutí ANO, ODS i Starostů pro Vysočinu kritizovali před volbami náplň práce tří komunistů, kteří za 57 tisíc měsíčně (pro každého) drželi u moci jednobarevnou vládu ČSSD. Za osm let této spolupráce dostali řádově miliony korun.

Nyní jsou kritici se sociálními demokraty na jedné koaliční lodi. Mohli by zkusit prověřit, co všechno komunisté za osm let stihli udělat. A potvrdit, či vyvrátit, že nedělali v podstatě nic, jak bývalo slyšet z opozičních lavic.

Třeba ODS před lety chtěla, aby šéf finančního výboru dával každý měsíc informace o tom, co udělal. Návrh ale nezískal v krajském zastupitelstvu podporu, protože tam měly většinu ČSSD a KSČM. „Je to celé takové podivné, jako kdyby předseda finančního výboru visel někde ve vzduchoprázdnu,“ podivil se před lety Miloš Vystrčil.

Můžeme se na to podívat, ale nejsem optimista, říká Vystrčil

Teď je tento senátor a krajský šéf ODS po podpisu koaliční dohody s ČSSD. A je spíše skeptický k možné zpětné kontrole, která by zmapovala osmileté působení komunistů. „Můžeme se na to podívat, ale nejsem v tomto žádný velký optimista,“ uvedl Vystrčil. Pokud by šlo o úředníky, tak by to podle něj možné bylo. Komunisté ale nemuseli dělat žádné výkazy práce.

Před volbami se chtěl zaměřit na odvedenou práci komunistů i lídr ANO Josef Pavlík. „Pokud budeme zvoleni, tak se na to podíváme. Zarazilo mě, že každý má plat přes 55 tisíc korun. To jsou obrovské peníze,“ uvedl Pavlík s tím, že by to určitě chtělo udělat audit. Připustil, že mohli udělat kus práce. Chtěl to ale prověřit.

Se sociálními demokraty to ale dosud neprobíral. „O tomhle jsme se zatím vůbec nebavili. V této fázi jsme to neřešili, domlouvali jsme se na jiných věcech. Jednoznačně ale ty funkce zrušíme,“ pronesl Pavlík.

Pro lidovce je změna písmena v názvu kraje málo

Pro důkladnou kontrolu osmileté komunistické práce ve výborech je lídr lidovců Jaromír Kalina. „Takový audit by byl na místě. Od ODS by byla slušnost, když to stále kritizovali, aby se k tomu vrátili a navrhli to,“ sdělil Kalina.

KDU-ČSL bude opět v krajské opozici, dokonce už třetí volební období za sebou. Třeba v souvislosti s činností šéfa legislativního výboru Drahoslava Oulehly v minulosti uvedli, že pouze změnil název Kraje Vysočina. Ve slově Kraj udělal z malého písmena velké. Komunisté na kritiku reagovali tím, že to je poplivání jejich práce.

„Kraj nese významnou působnost v legislativní iniciativě, kterou jí svěřuje zákon. Například práce ohledně změny názvu kraje znamenala deset jednání v parlamentních orgánech,“ bránil se Oulehla.

Pacovský starosta Lukáš Vlček také KSČM kritizoval. Před volbami se s kolegy zajímal, kolik času komunistům práce ve výborech skutečně zabere. „Dali jsme dotaz, nebylo nám odpovězeno,“ uvedl letos v létě Vlček. I on teď bude mít příležitost se za osmi lety ve výborech ohlédnout. Z opozičního krajského zastupitele se stává koaličním. V krajské vládě bude navíc sedět jeho kolega Pavel Pacal.

Jediná výjimkou je bývalý šéf bezpečnostní komise Slámečka

Sociální demokraté se zpětné kontrole nebrání. Podle nich by podobná iniciativa musela vzniknout na půdě zastupitelstva. „Taková rekapitulace jejich práce by byla možná. Nevím jen, jestli to nazývat auditem,“ uvedl Petr Krčál, krajský předseda ČSSD.

V materiálech kraje jsou různé dokumenty týkající se výborů řízených komunisty. Například v návrhu činnosti tam bývalo uvedeno pouze deset měsíců, ne dvanáct. Červenec a srpen nebyl v plánu činnosti vůbec uveden.

V jednom se však i opoziční politici shodovali. Práci jednoho ze tří komunistů úplně nezavrhovali a částečně i oceňovali. A to šéfa bezpečnostní komise Jana Slámečky. „U něj bych možná udělal čestnou výjimku, vážím si ho. V jistém ohledu udělal kus práce. Ale i tohle se dá dělat bez peněz. Bez těch funkcí kraj přežije a ušetří,“ uvedl Radovan Necid, nově zvolený krajský zastupitel ODS.