Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Koaliční smlouvu na Vysočině podepíší ČSSD, ANO, ODS a Starostové

  12:59aktualizováno  14:09
Budoucí krajskou koalici na Vysočině budou tvořit ČSSD, ANO, ODS a Starostové pro Vysočinu. Hejtmanem by měl i nadále být lídr sociální demokracie, nestraník Jiří Běhounek. Koaliční dohoda by uskupení měla podepsat v týdnu od 24. října, zastupitelstvo se poprvé sejde na počátku listopadu.

Jiří Běhounek si velmi pravděpodobně udrží post hejtmana Vysočiny | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Budoucí koalice by měla mít formát ČSSD, hnutí ANO, ODS a Starostové pro Vysočinu. Pro sociální demokracii by mělo být pět mandátů, čímž jsme potvrdili to, co jsme od počátku chtěli. Dva mandáty budou pro hnutí ANO, jeden pro ODS a jeden pro Starosty,“ oznámil po nedělním jednání krajského výboru ČSSD její krajský předseda Petr Krčál.

Hejtmanem s největší pravděpodobností zůstane Jiří Běhounek, lídr ve volbách vítězné ČSSD. „Při jednáních nikdo nezpochybnil post hejtmana, nikdo nepřišel s jiným jménem. Pokud by teď měla začít diskuse o hejtmanovi, celé se to zboří,“ uvedl Běhounek.

Po dvou volebních obdobích bude mít Vysočina jen devět uvolněných představitelů. Až dosud jich bylo dvanáct. V minulých dvou volebních obdobích vládla na Vysočině menšinově ČSSD s tichou podporou komunistů. KSČM za to obsadila placené funkce tří předsedů výborů.

Tyto posty nyní zaniknou. „Tři uvolněné předsedy výborů jsme obětovali za pět mandátů v radě. Nebude žádný uvolněný předseda výboru ani komise,“ potvrdil Běhounek.

ČSSD nebude moci ostatní přehlasovat, tvrdí Běhounek

Koaliční smlouvu by všechna čtyři uskupení měla podepsat do týdne. Během té doby se uskuteční další jednání, která detailně sladí programové priority a zároveň stanoví počty náměstků, personální složení rady kraje a rozdělení resortů i mechanismus dohadování ve sporných otázkách.

„Diskuse o zásadních programových nebo personálních bodech bude vedena tak, že ČSSD nebude moci partnery přehlasovat. Bude tam i několik brzdných mechanismů, abychom se nemohli navzájem překvapovat,“ konstatoval Jiří Běhounek.

Sociální demokraté pro tato vyjednávání jmenovali čtyřčlennou pracovní skupinu, v níž nebude Jiří Běhounek. Ten si ponechal roli jakéhosi supervizora s možností na jednání dohlížet s nadhledem.

Prvním takřka jistým radním je místostarosta Třebíče Pacal

Podle člena vyjednávacího týmu ODS senátora Miloše Vystrčila z řady možných variant povolebního uspořádání na Vysočině tato koalice umožňuje dosáhnout ukončení dlouholetého stavu, kdy komunisté za tři placené funkce podporovali menšinovou vládu sociálních demokratů. „Nám tato koalice umožní podílet se na rozvoji kraje,“ poznamenal pro ČTK Vystrčil.

„Je to rozumný kompromis,“ ohodnotil výsledek dosavadních jednání lídr uskupení Starostové pro Vysočinu a současně starosta Pacova Lukáš Vlček. On sám věří, že Starostům se v koalici podaří protlačit jejich priority, za něž považuje zvýšení investic do páteřní sítě komunikací, obnovy venkova i personální stabilizaci nemocnic.

Ohledně personálního obsazení rady kraje má sdružení jasno. Starostové pro Vysočinu už rozhodli, že na post, který budou mít k dispozici, navrhnou třebíčského místostarostu Pavla Pacala.

Kdo podepíše ČSSD pět mandátů, prohrál. Lidovci to odmítli

V opozici po osmi letech tiché podpory sociálních demokratů skončí komunisté. Jejich lídr Milan Plodík už je s tím smířen. „Byli jsme v opozici po vzniku kraje, budeme v ní i teď,“ říká. Sám je smířen, že přijde o placenou funkci předsedy finančního výboru. „Ukáže se až v příštích letech, jak ten post chybí,“ podotkl s tím, že se vrátí k podnikání v realitách.

Mimo se ocitli i lidovci. Podle jejich lídra Jaromíra Kaliny dostali od vítězné sociální demokracie jedinou nabídku na dva mandáty v devítičlenné radě, to ale neakceptovali. „Kdo podepíše ČSSD v radě kraje pět mandátů, prohrál,“ konstatoval. Lidovci navrhovali kopii vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL s rozdělením křesel 4 - 3 - 2. To neprošlo. „Jsme jedinou stranou, která si zachovala tvář,“ dodal Kalina.

V listopadu se noví zastupitelé sejdou hned dvakrát

Vítězem voleb v Kraji Vysočina se stala ČSSD před ANO a KDU-ČSL. Z celkových 45 mandátů v krajském zastupitelstvu jich sociální demokraté získali 11, o šest méně než v minulých volbách. Hnutí ANO má devět křesel a lidovci budou mít stejně jako po volbách v roce 2012 sedm zastupitelů. V novém zastupitelstvu bude také šest zástupců KSČM. Pět křesel má ODS, koalice Starostové pro Vysočinu čtyři a koalice SPD a SPO tři.

Poprvé by se nově zvolení zastupitelé měli sejít na počátku listopadu. „Předpokládáme, že to bude v době mezi 1. a 8. listopadem,“ nastínil Krčál. Na ustavujícím zasedání zastupitelé pouze složí slib a zvoleno bude vedení kraje. První pracovní zasedání, které projedná rozpočet na příští rok, bude svoláno ve druhé polovině listopadu.
Nejčtenější

Dukla - Jihlava 1:3, postrach ligy řádí, u všech gólů hostů byl Ikaunieks

Jakub Podaný z Dukly (vlevo) a Jakub Fulnek z Jihlavy bojují o míč.

Vysočina Jihlava je v jarní části postrachem fotbalové ligy. 1:0, 1:0, 3:1, 3:1. Čtyři zápasy, čtyři vítězství a z...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Jihlava vyhrála a živí naději. V čele play out je už Mladá Boleslav

Jihlavský útočník Wacey Rabbit překonává jihlavského brankáře Štěpána Lukeše.

Hokejisté Jihlavy dál živí naději na to, že se vyhnou baráži. V druhém kole play out totiž porazili Chomutov 3:1. Na...

Další z rubriky

U Automotive Lighting se střílelo z plynové pistole, jeden lehce zraněný

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se dnes...

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se odpoledne střílelo. Podle informací policie výstřel...

Čápi se vracejí na jihlavský komín, kde loni tragicky přišli o potomka

Samec čápa na starém komínu SMJ v Jihlavě vytrvale čekal na svou partnerku i v...

Na starý komín v areálu Služeb města Jihlavy se vrátil čáp. Po loňském neštěstí, kdy tu při kroužkování ptáků vyskočilo...

VIDEO: Technici vynášeli na meteorologický stožár tunový box na přístroje

Technici 15. března 2018 vynesli na stožár atmosférické stanice Křešín na...

Na čtvrtkilometrovém stožáru atmosférické stanice Křešín na Pelhřimovsku se objeví nové přístroje za zhruba 25 milionů...

Najdete na iDNES.cz