Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knižní babybox umožní čtenářům v Brodě vracet knihy 24 hodin denně

  10:50aktualizováno  10:50
Že se knihy vrací vždy jenom do knihovny? Čtenářům v Havlíčkově Brodě teď už stačí je jen vhodit do schránky na Havlíčkově náměstí. V pondělí večer začal ve městě fungovat první bibliobox na Vysočině. Že by takto o knihy přicházela, se knihovna nebojí.

Bibliobox na náměstí v Havlíčkově Brodě. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Pro věčné odpůrce nové podoby Havlíčkova náměstí to bude jen další černá plechová pixla, do které se mohou alespoň slovně strefovat. Pro ostatní to je zajímavost, která přitáhne pozornost. A pro zaměstnance a hlavně čtenáře krajské knihovny to je převratná novinka, od níž si mnoho slibují.

"Na úřadě mu říkáme babybox na knížky," smál se při jeho zprovoznění místostarosta Ivan Kuželka. Lépe ho úředníci nazvat nemohli. I když to knihovnice neslyšely rády, toto spojení bibliobox vystihuje.

V univerzitních knihovnách jde o běžný systém

Bibliobox na náměstí v Havlíčkově Brodě.

Bibliobox na náměstí v Havlíčkově Brodě.

Bibliobox je schránka na vypůjčené knihy, která čtenářům umožňuje vrátit titul 24 hodin denně a kterýkoliv den v roce, kdykoliv to čtenáři vyhovuje. "Celé vracení je snadné a rychlé. Čtenář vrátí knihy jednoduše tím, že je do boxu vhodí," popsala ředitelka knihovny Veronika Peslerová.

O vše ostatní už se postarají pracovnice knihovny. Druhý pracovní den ráno schránku vyberou a výpůjčku odečtou čtenáři z konta. "Cílem je zpříjemnit vracení knih. Pro čtenáře už to nebude nepříjemný úkon či dlouhé vzpomínání, jaká je otvírací doba knihovny, ale naopak pohodová a co nejméně zatěžující záležitost," dodala Peslerová.

Na Vysočině je to vůbec první bibliobox. Žádný jiný tu dosud nebyl. "Ale je to obvyklé ve větších městech nebo v univerzitních knihovnách. V republice je třeba v Karlových Varech nebo v Liberci," konstatovala ředitelka.

Fungování biblioboxu je založené na důvěře

A tak teprve teď si knihovna ověří, jak je to s mentalitou čtenářů v kraji. Celý systém je totiž založen na důvěře. Čtenář důvěřuje knihovně, že vrácenou knihu v biblioboxu najde a skutečně z konta výpůjčku odečte. A naopak knihovna důvěřuje čtenářům v tom, že v případě poplatku za pozdní vrácení čtenář do knihovny zajde a zaplatí.

Bibliobox na náměstí v Havlíčkově Brodě.

Knihu stačí jen vhodit. O zbytek se postarají knihovnice.

"Nebojíme se, že o některé knížky takto přijdeme. Naopak si myslíme, že bychom tak mohli dostat zpátky některé nedobytné knihy. Čtenáři, kterým naskakují upomínky a bojí se jít do knihovny, je mohou takto víceméně anonymně vrátit. I když samozřejmě my víme, kdo je vrátil," vysvětlila Veronika Peslerová.

Pozitiva hledají na novince i samotní čtenáři. "Je to dobrá věc, určitě ji někdy vyzkouším. Sám vím, že ne vždy má knihovna otevřeno, kdy se to zrovna mně hodí, a hledám termín. Takhle jen hodím knížku do boxu a je to," pochvaloval si čtenář Roman Dolanský. Vypůjčit si další knížku však bude muset znovu v knihovně, to bibliobox neumí.

Čtenáři nemusejí bibliobox hledat. Ocelová schránka chráněná před nepřízní počasí stojí před sídlem knihovny na náměstí.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí Kraje Vysočina dle okresů:

Volby do Senátu

Senátní volby pro Kraj Vysočina proběhnou v obvodu č.53 - Třebíč. Kandidují: Naděžda Dobešová, Marie Dudíková, Vladimír Kotek, Miroslav Michálek, Marek Nevoral, Petr Paul, Michal Šalomoun, Stanislav Zíma a Hana Žáková. Případné druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Přijeli jako uhlobaroni, říká o uprchlících z Iráku lídr jihlavské SPD

Jedničkou kandidátky SPD v Jihlavě je Petr Paul. U policie pracoval i jako šéf...

Před čtyřmi lety se na kandidátce Úsvitu přímé demokracie do jihlavského zastupitelstva nedostal. Letos jde do...

V Polné už třetí den vyzvání telefon. Všichni chtějí na Spartu

Smutný hrdina I přes deset inkasovaných gólů trenér Slavoje Polná Michal...

Od pátku, kdy skončilo losování 3. kola fotbalového MOL Cupu, je Polná na nohou. Domácímu Slavoji totiž los určil za...Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Bývalý starosta kandiduje na radnici přímo z vězení, věří v propuštění

Ladislav Horký stál v čele Lipnice nad Sázavou v letech 2002 až 2010. Podle...

Bývalý starosta Lipnice nad Sázavou Ladislav Horký kandiduje do komunálních voleb jako nezávislý a ve svém volebním...

Vnučka lorda Runcimana ve Žďáře pátrala, proč potopil Československo

Anna Shukmanová, britská lingvistka a jedna z prvních žen vysvěcených v...

Byla to neobvyklá návštěva, když se na žďárském zámku setkaly dvě dámy. Francouzka gruzínského původu Thamara Kinská a...

Další z rubriky

Na zasedání zastupitelstev nejvíce chyběli ředitel, lékaři i hejtman

Ředitel mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě Marek Hovorka

Hejtman Jiří Běhounek v Pelhřimově, šéf festivalu dokumentů Marek Hovorka v Jihlavě, ředitel Daneš Burket v Třebíči a...

Přijeli jako uhlobaroni, říká o uprchlících z Iráku lídr jihlavské SPD

Jedničkou kandidátky SPD v Jihlavě je Petr Paul. U policie pracoval i jako šéf...

Před čtyřmi lety se na kandidátce Úsvitu přímé demokracie do jihlavského zastupitelstva nedostal. Letos jde do...

Stromům v Jihlavě pomohly přežít letošní sucho speciální vaky s vodou

Na dně speciálních vaků jsou otvory, jimiž voda postupně v malých dávkách...

Letošní velmi suché léto dalo zeleni ve městech pořádně zabrat. A i když v posledních dnech trochu zapršelo, stromy se...

Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji
Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji

Soutěžte o dětskou lahvičku Canpol Babies. Je to snadné!

Najdete na iDNES.cz