Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knižní babybox umožní čtenářům v Brodě vracet knihy 24 hodin denně

  10:50aktualizováno  10:50
Že se knihy vrací vždy jenom do knihovny? Čtenářům v Havlíčkově Brodě teď už stačí je jen vhodit do schránky na Havlíčkově náměstí. V pondělí večer začal ve městě fungovat první bibliobox na Vysočině. Že by takto o knihy přicházela, se knihovna nebojí.

Bibliobox na náměstí v Havlíčkově Brodě. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Pro věčné odpůrce nové podoby Havlíčkova náměstí to bude jen další černá plechová pixla, do které se mohou alespoň slovně strefovat. Pro ostatní to je zajímavost, která přitáhne pozornost. A pro zaměstnance a hlavně čtenáře krajské knihovny to je převratná novinka, od níž si mnoho slibují.

"Na úřadě mu říkáme babybox na knížky," smál se při jeho zprovoznění místostarosta Ivan Kuželka. Lépe ho úředníci nazvat nemohli. I když to knihovnice neslyšely rády, toto spojení bibliobox vystihuje.

V univerzitních knihovnách jde o běžný systém

Bibliobox na náměstí v Havlíčkově Brodě.

Bibliobox na náměstí v Havlíčkově Brodě.

Bibliobox je schránka na vypůjčené knihy, která čtenářům umožňuje vrátit titul 24 hodin denně a kterýkoliv den v roce, kdykoliv to čtenáři vyhovuje. "Celé vracení je snadné a rychlé. Čtenář vrátí knihy jednoduše tím, že je do boxu vhodí," popsala ředitelka knihovny Veronika Peslerová.

O vše ostatní už se postarají pracovnice knihovny. Druhý pracovní den ráno schránku vyberou a výpůjčku odečtou čtenáři z konta. "Cílem je zpříjemnit vracení knih. Pro čtenáře už to nebude nepříjemný úkon či dlouhé vzpomínání, jaká je otvírací doba knihovny, ale naopak pohodová a co nejméně zatěžující záležitost," dodala Peslerová.

Na Vysočině je to vůbec první bibliobox. Žádný jiný tu dosud nebyl. "Ale je to obvyklé ve větších městech nebo v univerzitních knihovnách. V republice je třeba v Karlových Varech nebo v Liberci," konstatovala ředitelka.

Fungování biblioboxu je založené na důvěře

A tak teprve teď si knihovna ověří, jak je to s mentalitou čtenářů v kraji. Celý systém je totiž založen na důvěře. Čtenář důvěřuje knihovně, že vrácenou knihu v biblioboxu najde a skutečně z konta výpůjčku odečte. A naopak knihovna důvěřuje čtenářům v tom, že v případě poplatku za pozdní vrácení čtenář do knihovny zajde a zaplatí.

Bibliobox na náměstí v Havlíčkově Brodě.

Knihu stačí jen vhodit. O zbytek se postarají knihovnice.

"Nebojíme se, že o některé knížky takto přijdeme. Naopak si myslíme, že bychom tak mohli dostat zpátky některé nedobytné knihy. Čtenáři, kterým naskakují upomínky a bojí se jít do knihovny, je mohou takto víceméně anonymně vrátit. I když samozřejmě my víme, kdo je vrátil," vysvětlila Veronika Peslerová.

Pozitiva hledají na novince i samotní čtenáři. "Je to dobrá věc, určitě ji někdy vyzkouším. Sám vím, že ne vždy má knihovna otevřeno, kdy se to zrovna mně hodí, a hledám termín. Takhle jen hodím knížku do boxu a je to," pochvaloval si čtenář Roman Dolanský. Vypůjčit si další knížku však bude muset znovu v knihovně, to bibliobox neumí.

Čtenáři nemusejí bibliobox hledat. Ocelová schránka chráněná před nepřízní počasí stojí před sídlem knihovny na náměstí.
Nejčtenější

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Výtvory musí z chodeb pryč, zaveleli hasiči ve školkách. Jsou hořlavé

Takto nyní vypadají stěny vstupní chodby MŠ Pastelka v Riegrově ulici....

Z chodeb mateřských škol v Jihlavě musely zmizet obrázky i další výrobky dětí. S ohledem na riziko požáru to požadují...

Karlovy Vary uspěly po nájezdech, Litvínov se raduje na Kladně

Zleva Adam Kubík z Kladna a Peter Jánský z Litvínova.

Karlovy Vary zažily v osmém kole baráže o hokejovou extraligu drama. Ztratily slibné vedení 4:1 a zápas musely otáčet...

Další z rubriky

Brod kupuje pozemky za miliony. Chce větší křižovatku i nová parkoviště

Bývalý statek na křižovatce ulic Masarykova a Ledečská kupuje město. To by v...

Havlíčkův Brod koupí od restituentky rozsáhlý soubor pěti pozemků. Za celkovou výměru čtyř hektarů zaplatí přes 23...

Pavlovská stanice se stará o stále víc zvířat, mnohá nosí lidé zbytečně

Mláďata norka evropského v pavlovské stanici. Narodila se 20. května a byla...

Záchranná stanice zvířat v Pavlově u Ledče nad Sázavou loni přijala více než trojnásobně větší počet zraněných jedinců...

Ve své sbírce má kolem čtyř tisíc pohlednic. Včetně té z roku 1895

Protože v poslední době sběratel František Zobač těžko sháněl pohlednice ze...

Kdo může říct, že se narodil v Šanghaji a pak se přestěhoval na Korsiku? František Zobač, „světoběžník“ z Nového Města...

Najdete na iDNES.cz