S Davidem Burianem z Pleasu (vlevo) diskutuje o nové knize jeden z jejích...

S Davidem Burianem z Pleasu (vlevo) diskutuje o nové knize jeden z jejích autorů Zeno Čižmář. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Bojovali o Pleas, prohráli však oba. Továrnu jim sebrali komunisté

  • 6
Je to příběh jako z filmu. Nechybí v něm intriky ani tragédie. Poválečný souboj o vládu nad Pleasem mezi jeho tehdejšími majitele je jen jedním střípkem z knihy Upletená historie. Tento víkend představená publikace mapuje celou historii textilní výroby v Havlíčkově Brodě.

Ten příběh začal na konci třicátých let. Skončil teprve před pěti roky. A pokud by dopadl jinak, kdo ví, jak by na tom tradiční brodský zaměstnavatel dnes byl. Mimo jiné o pozoruhodném souboji v brodském Pleasu, který se táhl po dvě generace, píší v knize Upletená historie historik Zeno Čižmář a novinář Jakub Janáček.

Hanuš Mahler byl v době před druhou světovou válkou velkým brodským podnikatelem. Textilní továrna pod jeho rukama ve třicátých letech vzkvétala. Jenže přišla válka a on byl Žid.

Na poslední chvíli utekl do Holandska. Manželky a syna se nedočkal, zemřeli v koncentračních táborech. Zdrcený prchal před nacismem do Spojených států za bratrem.

„V jeho rodné zemi po válce asi nikdo netušil, jak Hanuš Mahler dopadl. Dost možná si mnoho lidí mohlo myslet, že už není mezi živými,“ líčí autoři v knize. Mahlerův brodský podnik se mezi tím přejmenoval na Pleas. Tři čtvrtiny akcií měl v rukou advokát Karel Paštika.

Na podzim roku 1946 se však Hanuš Mahler objevil v Brodě. A trval na restituci, na vrácení továrny.

Nebyl to boj v rukavičkách. Byl plný intrik, lží a obvinění

Dnes je již nemožné dohledat, jak to tehdy bylo. Některé prameny uvádějí, že Mahler z obav před nacismem svůj podíl v továrně Paštikovi prodal za tři miliony tehdejších korun. Jiné, že mu jen svěřil akcie do opatrování, dokud se nevrátí.

Fotogalerie z knihy

Tak jako tak, po válce se o textilní podnik v Beckovského ulici strhl boj. A nebojovalo se v rukavičkách. „Byly tam intriky, lži, obvinění. To by bylo na film,“ vypráví Janáček. Paštika byl oficiálně odvolán a továrnu řídil z pozadí jako šedá eminence.

Ani dnes není jasné, jak tento spor dvou důležitých mužů ve vedení závodu skončil. „Dokumenty k tomu neexistují. Buď byly stornované, nebo jsou jednostranné,“ dodává Čižmář. Vše v roce 1948 přebil komunistický převrat.

„Ani Mahler, ani Paštika neodhadl vliv komunistické strany. Paštika si možná myslel, že když dostal Pleas z těžkých válečných let, postaví se dělníci na jeho stranu,“ píše se v knize.

Příběh neskončil Únorem ´48 ani Listopadem ´89

Teprve po Únoru si oba situaci začali uvědomovat, Mahler se pak raději vrátil do USA. Obavy se naplnily 15. listopadu 1949, kdy se Pleas stal státním podnikem. Na místo šéfa, o které oba bojovali, se dostal Ludvík Bidman, do té doby opravář. „Boj mezi Mahlerem a Paštikou skončil tedy nerozhodně. Prohráli oba,“ uvedl Janáček.

Zdálo by se, že tady smutný příběh končí. Omyl. Jen na čas upadl do zapomnění. Vzpomínky ožily pár měsíců po listopadu 1989. To se s nárokem na náhradu za akcie ozvala Paštikova dcera Nora Zítková. Pro nesplnění restitučních podmínek to soud roku 1991 zamítl.

Ale ani to nebyla poslední tečka. „Když už si v podniku málokdo na tento pokus vzpomínal, přišel v roce 2009 do společnosti dopis od německého advokáta Daniela Ziteka, syna Nory Zítkové,“ přiblížil Čižmář. To už je Pleas dávno v rukou skupiny Schiesser. A ta jakékoliv vypořádání rezolutně odmítla. Jednoduše proto, že majetek, který byl znárodněn, Pleas už nevlastnil.

„Je to příběh o touze po moci, jenž začal před válkou a prozatím skončil až v roce 2009. To se objevil potomek pana Paštiky, který nenaplněnou touhu svého předka chtěl uskutečnit,“ shrnul Zeno Čižmář.

Bylo z čeho čerpat, v Pleasu pracují rodiny po generace

Ale podobných příběhů je kniha plná. Dopodrobna líčí historii textilního průmyslu v Brodě od svých počátků až po současnost, ale autoři pouze nepřepisují data z podnikových kronik. Ta jsou doplněna krátkými čtivými články o jednotlivých osobnostech, událostech, popisují tehdejší dobu.

Mnoho z nich je psáno na základě vzpomínek jednotlivých zaměstnanců či jejich předků. 

„Měli jsme z čeho čerpat. V Pleasu pracují po několik svých generací celé rodiny,“ říká vedoucí odboru prodeje společnosti Pleas David Burian.

Čtenář se dozví o komunistických oslavách Prvního máje, o tom, že Pleas v minulosti pořádal automobilové závody, o výletech zaměstnanců za hranice Československa i o zážitcích novinářů při psaní o tradičním brodském zaměstnavateli.

„Kniha je pro nás zhmotněním toho, čemu se říká tradice. Je to pro nás závazek udržet se na trhu a bohatou historii Pleasu dál rozvíjet,“ vzkázal Burian.

Upletená historie se veřejnosti poprvé představila v pátek na Podzimním knižním trhu v Havlíčkově Brodě. Na pulty knihkupectví zamíří celkem tři tisíce výtisků.