Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

S prominentní značkou potkáte i auto úřadu. Někde zbyly, jinde je to záměr

  17:54aktualizováno  17:54
Na střeše majáky, na karoserii charakteristický polep. A přeci má to auto něco víc, než se dá u městské policie čekat. Na registrační značce je nápis CH0 TEB0R. Je to zřejmě jediná značka na přání v městských službách na Vysočině. Ale těch „kmotrovských“ mají města dost.

Na voze strážníků je značka CH0 TEB0R. | foto: Městská policie Chotěboř

Nápad opatřit nové vozidlo městské policie v Chotěboři registrační značkou na přání, se urodil v hlavě starosty Tomáše Škaryda. „Nechtěli jsme, aby si tuto značku vybral někdo jiný, chtěli jsme ji vyloženě pro město,“ vysvětluje.

Proto jakmile radnice letos koupila první nové auto, ihned zažádala o značku, která by zároveň nesla název města. Nápis Chotěboř se vejde do maxima osmi znaků, místo písmene O se používá nula.

„Je náhoda, že tuto značku má zrovna auto městské policie. Její fabia byla prvním autem, které město od zavedení značek na přání pořizovalo. Samozřejmě, asi by se značka vyjímala lépe na vozech určených pro vedení, ale upřednostnili jsme rychlost, aby nám tento nápad někdo nevzal,“ dodává chotěbořský starosta.

S jakými SPZ také jezdí městská auta na Vysočině

Chotěboř – CH0 TEB0R, 4J2 4200, 3J8 8080
Třebíč – 4J0 4100
Žďár nad Sázavou – 5J1 0001, 5J1 0002, 5J1 9999, 5J2 0000, 3J6 0000
Pelhřimov – 3J3 4444, 4J5 7777, 5J4 8888

Pořízení registračních značek na přání stojí deset tisíc korun. Poplatek však zůstává městskému úřadu. Ten by tedy platil sám sobě, značku tak má zdarma.

Co na značku CH0 TEB0R říká opozice? Neprotestuje. „Je to dobře, že městská policie, potažmo město, takovou značku má. Vidím v tom reklamu i určitou prestiž. Tato značka náleží městu a nebylo by dobré, aby si ji nechal registrovat a jezdil s ní někdo jiný,“ uvedl zastupitel za KSČM Jindřich Pospíchal.

Podle odpovědí z dalších úřadů v kraji žádná jiná radnice značky na přání nevyužívá. Těsně za hranicemi kraje – v Dačicích – jezdí tamní starosta se značkou DAC ICE01.

A všechna služební vozidla radnice v Dačicích označila jednotně, na tabulkách je vždy název města a doplňující cifra. „Chceme zviditelnit Dačice a navíc tím vyjadřujeme hrdost na město,“ zdůvodnil již před časem starosta Karel Macků.

Také vozy jiných radnic na Vysočině si však lze snadno zapamatovat podle registračních značek. Mnohé z nich jsou totiž takzvaně kmotrovské. Týká se to hlavně Žďáru nad Sázavou a Pelhřimova.

„Kmotrem“ chce být málokdo

„O tyto značky v posledních letech opadl zájem, jsou totiž magnetem pro policii. Doslova nám na úřadě zbyly a ještě několik jich ve skladu máme. Proto jsme s nimi registrovali naše auta,“ tvrdí tajemník pelhřimovské radnice Jan Machyán.

Úředníci podle něj totiž i běžným řidičům dávají při registraci vozu vybrat z desítek značek série, kterou zrovna mají v kanceláři. „Kmotrovské“ však v Pelhřimově prý na odbyt příliš nejdou.

Ve Žďáře to vidí trochu jinak. „Je lepší je dát na naše auta, než aby se potají nekontrolovaně prodávaly. Máme to pod kontrolou,“ vyjádřil se tamní tajemník Jan Havlík.

V praxi to funguje tak, že když město chystá nákup nového vozu, úředníci na evidenci vozidel se to dozvědí a „kmotrovskou“ značku jednoduše dají stranou. Rezervují jí tak pro městský vůz, k běžným řidičům se vůbec nedostane.

„Je to jako v obchodě. Prodavači si také vezmou ty nejžlutější banány,“ bez okolků říká tajemník.

Hned několik aut s „kmotrovskými“ značkami pravidelně parkuje i před odborem dopravy městského úřadu v Havlíčkově Brodě v Pražské ulici. To ale nejsou městská vozidla. Podobně, jako prodavači banány, zabrali snadno zapamatovatelné značky přímo zaměstnanci úřadu.




Nejčtenější

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....



Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Druhá Ester Ledecká? Hokejistka sbírá zlaté medaile i v rychlobruslení

Nikol Nepokojová hraje hokej za mladší dorost v HC Chotěboř. Trenéři o ní...

Poprvé na bruslích stála už ve dvou letech. Nikol Nepokojová chodila fandit na hokej svému bratrovi. Jenže koukat ji...

Opravy dálnice D1 se protáhnou až do roku 2021, kvůli výtkám Dětí Země

Rekonstrukce dálnice D1 v srpnu 2017

Rekonstrukce klíčové dopravní tepny mezi Čechy a Moravou, dálnice D1, skončí o rok později, tedy až v roce 2021....

Další z rubriky

Historický most nad skládkou nikdo už roky nechce, cenná památka chátrá

Vysoký nebo také Loupežnický most u Velkého Meziříčí

Budoucnost opuštěného historického Loupežnického mostu u Velkého Meziříčí je stále nejasná. Most má sice památkovou...

V KSČM rozhodovaly známosti, ne program, hájí zastupitel přestup k ANO

Jihlavský zastupitel Pavel František Daněk.

Stranu ovládli funkcionáři, a tak přestala plnit svůj program. To jsou hlavní důvody, které uvádí nejmladší jihlavský...

Čápi se vracejí na jihlavský komín, kde loni tragicky přišli o potomka

Samec čápa na starém komínu SMJ v Jihlavě vytrvale čekal na svou partnerku i v...

Na starý komín v areálu Služeb města Jihlavy se vrátil čáp. Po loňském neštěstí, kdy tu při kroužkování ptáků vyskočilo...

Najdete na iDNES.cz