Pletená stezka připomíná umělecké osobnosti Havlíčkobrodska.

Pletená stezka připomíná umělecké osobnosti Havlíčkobrodska. | foto: Archiv Klubu Motanice

Pletařky novou stezkou zvěční brodské velikány Zrzavého a rod Reynků

  • 0
Od září provede turisty Havlíčkovým Brodem nová naučná stezka. Bude věnovaná významným umělcům spojených s městem - malíři Janu Zrzavému a básníku a grafikovi Bohuslavu Reynkovi a také jeho dvěma synům. Ale jinak to nebude stezka ledajaká. Bude naopak tak výjimečná, že široko daleko nebude mít obdobu.

Že na ní může být cosi zvláštního, napovídá její jméno - Pletená stezka B. D. J. Reynkových a Jana Zrzavého. Proč pletená? Protože součástí každého ze čtrnácti plánovaných zastavení bude bohatá pletáž.

Komu je věnována Pletená stezka v Havlíčkově Brodě

Naučná stezka připomene malíře Jana Zrzavého (1890–1977), rodáka z Okrouhlice u Havlíčkova Brodu. V Brodě studoval na gymnáziu, poté odešel do Brna a později do Prahy. V Okrouhlici v budově pošty si zřídil ateliér, v němž tvořil v posledních osmnácti letech svého života.

Básník, překladatel a grafik Bohuslav Reynek (1892–1971) střídavě žil ve Francii a v rodném Petrkově, kde se staral o statek. Po jeho zestátnění na něm pracoval jako dělník. Jeho tvorbu ovlivnila Vysočina i láska k Bohu. I se svou ženou, francouzskou básnířkou Suzanne Renaud, je pochován ve Svatém Kříži. Stezka je věnovaná i jeho synům Jiřímu (překladatel a grafik) a Danielovi (umělecký fotograf). Oba zemřeli v roce 2014 krátce po sobě.

Však autory stezky jsou také ženy z klubu Motanice. Pletení je jejich velkým koníčkem. V minulosti už do obří šály oblékly i brodský kostel svaté Kateřiny (více čtěte zde), naposledy jeho věžičku rozzářily pleteným květinovým věnečkem.

„Naším záměrem je oživit veřejný prostor, upozornit na zajímavá místa a památky, vytrhnout je z šedi městského prostředí a přispět na jejich opravu s cílem zpřístupnit je opět veřejnosti,“ vysvětluje pohnutky klubu jeho předsedkyně Michaela Krpálková.

Přesně do tohoto konceptu má zapadat právě připravovaná stezka. Netradiční formou upozorní návštěvníky města, ale i samotné obyvatele Brodu, na zajímavá místa spjatá s životem významných osobností.

Proč si ženy z Motanice vybraly zrovna Jana Zrzavého a Bohuslava Reynka? „Tyto osobnosti by si zasluhovaly mnohem více prezentace, než se jim v současné době dostává,“ odpovídá Krpálková.

„Oba pánové měli podobnou duchovní cestu. A hlavně, stále mezi námi žijí lidé, kteří je pamatují a mají na ně živé vzpomínky. My jsme na jednotlivých informačních tabulích chtěli právě mít zaznamenané vzpomínky konkrétních lidí na ně,“ dodává.

Informace o umělci, historie místa, QR kód, mapa a... pletáž

Pletená stezka bude mít celkem čtrnáct zastavení. Začne u vlakového nádraží a turisty provede centrem Brodu. Na poslední tabuli budou informace o projektu jako takovém i o činnosti klubu Motanice.

Na každé tabuli bude množství informací o dotyčném umělci, krátká historie místa s fotografií, QR kódem a mapou. A všechny tabule budou doplněny i skutečnými pletážemi, které k nim budou připevněny.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, historických událostech, nevšedních akcích z celého Kraje Vysočina.

V plánu je také vytištění mapy, která stezku i se zastaveními znázorní. K dostání bude zdarma v informačním centru. Ke koupi by jako suvenýry měly být i turistická vizitka a pohled.

„Tabule máme prakticky hotové, jsme těsně před jejich vytištěním. Dokončené jsou i pletáže,“ prozradila Michaela Krpálková.

Stezku by chtěla otevřít během září. Původně se tak mělo stát už před prázdninami, ale nepovedlo se sladit představy klubu s představami památkářů. „Zatím se s nimi nemůžeme shodnout, kam přesně umístit dvě tabule,“ podotkla Krpálková. Jde o lokality u kostelů Nanebevzetí Panny Marie a U Trojice.