Klíště (ilustrační snímek)

Klíště (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Klíšťata po mírné zimě útočí. Na Vysočině nakazila boreliózou 23 lidí

  • 1
Letošní mírná zima napomohla k nárůstu počtu klíšťat a tím i k zvýšení hrozby nákazy některou z chorob, které přenášejí. V posledních měsících na Vysočině přibylo 23 případů boreliózy. Lidé přesto na očkování či jinou formu ochrany před klíšťaty příliš nedbají.

Nejvíce případů boreliózy evidují epidemiologové na Žďársku, celkem třináct. Pomyslné druhé místo drží Pelhřimovsko se čtyřmi nakaženými během března. Za stejný měsíc evidují Jihlavsko a Havlíčkobrodsko dva nakažené. Na Třebíčsku v únoru ohlásili jeden a v březnu další výskyt tohoto onemocnění.

"Existuje teorie, že klíšťata měla v mírné zimě výhodné podmínky pro přežití a mohla se tak o to dříve a více pomnožit," vysvětluje neobvykle vysoká jarní čísla krajská epidemioložka Alena Dvořáková.

Lidé se přesto ani letos klíšťat nebojí. "Do lesa chodím poměrně často a repelent nepoužívám nikdy. Nejsem ani očkovaná a nenosím kvůli klíšťatům ani dlouhé kalhoty, ani dlouhé rukávy. Nijak se nechráním," říká Hana Pospíšilová ze Žďáru nad Sázavou.

Zájem o očkování je podle Dvořákové průměrný. Přitom borelióza ani encefalitida nejsou žádná legrace. A narazit na ně lze téměř všude, třeba na Žďársku počet postižených první jmenovanou nemocí stále stoupá.

"Souvisí to se změnou životního prostředí a také s tím, že lidé čím dál více tráví čas v přírodě a sportují venku. Travnaté plochy, kde se klíšťata nejčastěji vyskytují, se navíc méně sečou, což má rovněž vliv," říká primář infekčního oddělení Nemocnice v Novém Městě na Moravě Miloslav Šťastník.

Výskyt lymské boreliózy u klíšťat se v různých regionech liší, i když v průměru se hovoří o deseti až patnácti procentech klíšťat nakažených lymskou boreliózou. "Skutečnost je taková, že v některých lokalitách je promořenost klíšťat boreliózou nižší, jinde naopak výrazně vyšší," uvádí Šťastník.

Problémem může být i skutečnost, že "areál" výskytu klíšťat se stále více rozšiřuje.

Trvalejší následky se objevují u neléčených případů

Borelióza nejčastěji udeří ve formě kožního postižení. V okolí původního místa přisátí klíštěte se objeví zarudlý flek často s vybledlým středem, který mění svoji velikost.

"Jiným kožním projevem může být takzvaný boreliový lymfom, kdy se objeví zduřelé ložisko tmavě fialové barvy například na ušním lalůčku, tváři, nad klouby a podobně," popsal příznaky nemoci primář.

Kromě toho nemocného mohou trápit bolesti kloubů a svalů, které připomínají virózu. Jiné formy onemocnění se projeví jako zánět kloubů nebo zánět mozkových blan či bolestivý zánět periferních nervů.

Podle lékaře lymská borelióza není smrtící onemocnění, pokud nenastanou jiné komplikace. Ale na relativně dlouhou dobu může člověka omezit z hlediska jeho pracovní výkonnosti a špatného fyzického stavu. "Trvalejší následky se většinou objevují u těch případů, které nebyly včas diagnostikovány a léčeny," dodal Šťastník.