Na pijáky, tedy klíšťata rodu Dermacentor, můžete narazit i u nás na jižní...

Na pijáky, tedy klíšťata rodu Dermacentor, můžete narazit i u nás na jižní Moravě nebo na Slovensku. Jinak je lze potkat nejen v teplejších částech Evropy, ale i ve Spojených státech. | foto: Profimedia.cz

Klíšťata útočí. Na Vysočině nakazila už téměř stovku lidí

  • 0
Epidemiologové varují před nebezpečnými roztoči, kterým se letos výjimečně daří. Boreliózou na Vysočině onemocnělo už 83 lidí. Encefalitidou osm.

Epidemiologové evidují na Vysočině od začátku roku 91 případů onemocnění způsobených klíštětem. Nebezpečným roztočům totiž letos podle epidemioložky Aleny Dvořákové počasí přeje. 

Za poslední dobu hned několikrát byla aktivita klíšťat ohodnocena desítkou, což je nejvyšší stupeň. 

Onemocnění v kraji

Klíšťová encefalitida

Havlíčkobrodsko 5
Žďársko 3

Lymská borelióza
Žďársko 24
Třebíčsko 29
Jihlavsko 13
Pelhřimovsko 12
Havlíčkobrodsko 5

Pozn.: Údaje od začátku roku 2014

Nepříjemnou zkušenost má za sebou také seniorka Jarmila Nová. Ta na kůži objevila klíště a poté i červený flíček, který může znamenat nakažení boreliózou. Lékař jí hned nasadil antibiotika. 

„Musím je brát tři týdny a pak přijít na kontrolu. Nesmím kvůli nim na sluníčko a není mi po nich dobře, ale když člověk ví, jaké má ta nemoc následky, tak to raději nějak přetrpí,“ říká.

Lymskou boreliózou letos v kraji onemocnělo 83 lidí. „Nejvíce nemocných, a to celkem 24, je na Žďársku. Na Třebíčsku pak mluvíme o 29 případech a na Havlíčkobrodsku o pěti. Pelhřimovsko má 12 a Jihlavsko 13 nemocných boreliózou,“ nastínila Dvořáková.

V kraji už se také objevily první případy nakažení klíšťovou encefalitidou, která je typická tím, že se vyskytuje jen na určitých místech – takzvaných ohniscích. „Od ledna jsme zaznamenali pět případů klíšťové encefalitidy na Havlíčkobrodsku a tři na Žďársku,“ uvedla Dvořáková.

Léčba musí začít včas

Prvním příznakem lymské boreliózy je šířící se červená skvrna s blednoucím středem v okolí kousnutí. Časté jsou i příznaky, jako je horečka, únava a bolesti svalů. Ty se však nemusí objevit vždy. 

Nemoc se léčí antibiotiky. Pokud se člověk neléčí, může dojít až k postižení nervové soustavy, srdce nebo například kloubů.

Klíšťová encefalitida neboli klíšťový zánět mozku má leckdy podobu lehkých bolestí hlavy a zvýšené teploty. Následuje však druhá fáze, s těžším průběhem spojeným s prudkými bolestmi hlavy, vysokými horečkami, dezorientací a poruchami motorické koordinace. Může například dojít i ke ztuhnutí šíje postiženého. 

Při těžší formě člověk trpí dlouhodobějšími nebo doživotními následky v podobě ochrnutí, poruchami soustředění nebo snížení intelektuálního výkonu. Výjimečně a v těžkých případech dochází i k úmrtí pacienta.

Nejspolehlivější ochranou před nemocemi od klíštěte je podle epidemioložky Aleny Dvořákové očkování. To lze provést u praktického lékaře či v očkovacím centru. Zatím je však k mání pouze látka proti encefalitidě.

„Proti borelióze vakcína sice zatím není k dispozici, ale do dvou let by měla přijít na trh,“ vysvětluje Dvořáková. Epidemioložka zároveň upozorňuje, že aplikovat očkovací látku je možné po celý rok, tedy i přes léto.

Jednou z nově nabízených možností, jak se před klíšťaty chránit, je také speciální repelentní náramek. Ten se dá sehnat na internetu, případně v některých lékárnách či drogeriích za cenu kolem 150 korun. Ale ochrání člověka dostatečně? 

„Nemyslím si, že by to mělo nějaký zvláštní efekt. Náramek chrání člověka jen v místě, kde ho nosí. Lepší než náramek je spíše repelent, který se použije plošně i na oblečení,“ uzavřela Dvořáková.