Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Klidnou čtvrť za Jihlavou má protnout dopravní koridor

  13:47aktualizováno  13:47
Majitelům rodinných domků v nové jihlavské čtvrti u silnice na Rantířov se nelíbí záměr radnice vybudovat z dosud klidné silnice mezi poli dopravní koridor. Kvůli klidnému bydlení se často zadlužili, za okny jim ale má vést rušná silnice. Sepsali proto petici a se zástupci radnice v pondělí o záměru diskutovali.

Ilustrační snímek | foto: Jan Vaca, iDNES.cz

Na diskusi přímo ve čtvrti se se sešla více než dvacítka lidí. Ti své domky v polích na okraji Jihlavy zkolaudovali často ještě v době, kdy o rozšíření silnice nebyla řeč. Jenže pak zastupitelé schválili překreslení územního plánu, ve kterém vznikla právě nová silniční spojka z Horního Kosova na pelhřimovskou výpadovku. Ta po stávající silnici protne i čtvrť nových rodinných domků.

"Povolili jste na radnici výstavbu satelitního městečka a teď najednou přijdete s tím, že přes ně povede páteřní silnice. Když jsem začínal stavět, neměl jsem tušení, že se tu něco takového začne plánovat," nelíbí se Miroslavu Chroustovskému. Ten má domek hned vedle této silnice - s výhledem na ni.

"Kdybychom to věděli dopředu, nikdo by tady nestavěl, jenom blázen by tu strkal miliony do baráku, kdyby věděl, že mu za oknem povede obchvatný koridor," dodal.

Úpravy zaplatí Aventin

"To nemá být žádná obchvatná centrální silnice," namítl náměstek primátora pro oblast dopravy Josef Kodet, který se jednání za město zúčastnil.

"Říkejte si tomu, jak chcete, já vím, že mi tudy pojede až pětkrát víc aut než teď, a hlukové stěny přece nejsou řešení," dodal Chroustovský. "Když to nemá být hlavní tepna, proč je to v dokumentech evidované jako dopravní koridor?" namítl na slova Kodeta i další z diskutujících Tomáš Bačík.

Podle náměstka Kodeta by na silnici mohla vzniknout malá okružní křižovatka i další zpomalovací prvky. Podél ní je v plánu nový chodník, osvětlení i cyklostezka. "Našli jsme investora, který se nabídl, že by úpravy zainvestoval, bylo by škoda toho nevyužít a pak za pět let opravu platit z městských peněz," dodal Kodet. Tím investorem je společnost, jenž chce u nedaleké pelhřimovské výpadovky vybudovat obchodní zónu Aventin.

Lidé silnici rozšířit nechtějí

"A kdo chce silnici rozšířit? Nikdo z nás za vámi za pět let s tímto nepřijde. Udělejte chodník, silnici opravte, ale nerozšiřujte," vykřikla z davu mladá žena. Podle obyvatel by byl řešením i pouze jednosměrný provoz směrem na pelhřimovskou výpadovku.

Zástupce investora Aventinu Ota Kohoutek už dříve ujistil, že obchodní zóna bude mít výjezd z parkoviště pouze na pelhřimovskou výpadovkou. Investor nemá v plánu nyní úzkou silnici, o které je řeč, ani po jejím rozšíření využívat. Budou po ní však proudit nakupující lidé z Doliny, Horního Kosova či Rantířova. Podle hlavního městského architekta Tomáše Lakomého je snahou při podobném plánování, aby se co nejvíce aut dostalo do cíle co nejkratší cestou.

Městský architekt připustil, že kdyby město vědělo o záměru investora obchodní zóny dříve, pamatovalo by při plánování silnice na širší ochranný koridor. "Ze sídliště na Horním Kosově a na Dolině jezdí velké množství aut přes Jiráskovu a Hamerníkovu ulici na Pelhřimovskou, také proto se projektuje tato silnice," dodal architekt Lakomý.

Pokud projekt překročí limity, hygienici ho nepovolí

Náměstek Kodet připomněl, že šoféři se z Horního Kosova na pelhřimovskou výpadovku prakticky jinudy nedostanou. Ani tunelem na obchvatu města, z Vrchlického ulice chybí sjezd na obchvat. "A ti, co jezdí tunelem od Pelhřimova do Jihlavy, ti k vám nepojedou, když budou mít průjezd ztížený zpomalovacími opatřeními," řekl Kodet.

"Stačilo při opravách uzavřít tunel a u nás se zvýšila doprava o 300 procent. Už se to pak nikdy nevrátilo do původního stavu," dodal Chroustovský. Dopravu na silnici proto sledovali i strážníci. "V pátek projelo 80 aut, v sobotu 50 a v neděli 37, ani jedno z nich nepřekročilo povolenou rychlost a ani jedno z nich nebylo nákladní," uvedl výsledky měření strážníků náměstek Kodet.

"Vytvoří se teoretický posudek, podle kterého se silnice postaví. Pak se bude provoz znovu měřit," ujistil Kodet s tím, že pokud bude překračovat projekt hlukové normy, hygienici jej nepovolí. Nespokojení lidé se chtějí zúčastnit středečního zasedání zastupitelstva, kde by se o problému také mělo hovořit.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí Kraje Vysočina dle okresů:

Volby do Senátu

Senátní volby pro Kraj Vysočina proběhnou v obvodu č.53 - Třebíč. Kandidují: Naděžda Dobešová, Marie Dudíková, Vladimír Kotek, Miroslav Michálek, Marek Nevoral, Petr Paul, Michal Šalomoun, Stanislav Zíma a Hana Žáková. Případné druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Lesy na Vysočině zaplavily hřiby, lidé si jich domů nosí až stovky

Stačí hodinka v lese a košík je plný hub. Vcelku jednoduše lze najít zdravé i...

Příjezdové cesty do lesů na Jihlavsku jsou v tomto týdnu obsypané auty. Po lesích se prochází tisíce houbařů, kteří...

Přijeli jako uhlobaroni, říká o uprchlících z Iráku lídr jihlavské SPD

Jedničkou kandidátky SPD v Jihlavě je Petr Paul. U policie pracoval i jako šéf...

Před čtyřmi lety se na kandidátce Úsvitu přímé demokracie do jihlavského zastupitelstva nedostal. Letos jde do...V Polné už třetí den vyzvání telefon. Všichni chtějí na Spartu

Smutný hrdina I přes deset inkasovaných gólů trenér Slavoje Polná Michal...

Od pátku, kdy skončilo losování 3. kola fotbalového MOL Cupu, je Polná na nohou. Domácímu Slavoji totiž los určil za...

Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Bývalý starosta kandiduje na radnici přímo z vězení, věří v propuštění

Ladislav Horký stál v čele Lipnice nad Sázavou v letech 2002 až 2010. Podle...

Bývalý starosta Lipnice nad Sázavou Ladislav Horký kandiduje do komunálních voleb jako nezávislý a ve svém volebním...

Další z rubriky

Havlíčkobrodská MHD měla vozit lidi zdarma, její řidiči to ale nevěděli

V Havlíčkově Brodě momentálně jezdí devět autobusových linek.

Po celý uplynulý víkend měla jezdit městská hromadná doprava v Havlíčkově Brodě zdarma. Tak to na plakátech avizovala...

Brod přidal po bouřlivé debatě milion na střechu kostela z 13. století

Kostel svaté Kateřiny v Havlíčkově Brodě.

V dohledné době by se měla dočkat opravy jedna z nejcennějších, ale zároveň také nejzanedbanějších památek v Havlíčkově...

Poslední zápas. Teď už je z Puchera pouze trenér

Peter Pucher patřil ke klíčovým hráčům moravskobudějovických „žihadel“. A...

Nejen že nedal gól, do statistik si nepřipsal ani bod. Navíc jeho tým v krajském derby slízl porážku 1:5. Přesto se...

Najdete na iDNES.cz