Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Klidnou čtvrť za Jihlavou má protnout dopravní koridor

  13:47aktualizováno  13:47
Majitelům rodinných domků v nové jihlavské čtvrti u silnice na Rantířov se nelíbí záměr radnice vybudovat z dosud klidné silnice mezi poli dopravní koridor. Kvůli klidnému bydlení se často zadlužili, za okny jim ale má vést rušná silnice. Sepsali proto petici a se zástupci radnice v pondělí o záměru diskutovali.

Ilustrační snímek | foto: Jan Vaca, iDNES.cz

Na diskusi přímo ve čtvrti se se sešla více než dvacítka lidí. Ti své domky v polích na okraji Jihlavy zkolaudovali často ještě v době, kdy o rozšíření silnice nebyla řeč. Jenže pak zastupitelé schválili překreslení územního plánu, ve kterém vznikla právě nová silniční spojka z Horního Kosova na pelhřimovskou výpadovku. Ta po stávající silnici protne i čtvrť nových rodinných domků.

"Povolili jste na radnici výstavbu satelitního městečka a teď najednou přijdete s tím, že přes ně povede páteřní silnice. Když jsem začínal stavět, neměl jsem tušení, že se tu něco takového začne plánovat," nelíbí se Miroslavu Chroustovskému. Ten má domek hned vedle této silnice - s výhledem na ni.

"Kdybychom to věděli dopředu, nikdo by tady nestavěl, jenom blázen by tu strkal miliony do baráku, kdyby věděl, že mu za oknem povede obchvatný koridor," dodal.

Úpravy zaplatí Aventin

"To nemá být žádná obchvatná centrální silnice," namítl náměstek primátora pro oblast dopravy Josef Kodet, který se jednání za město zúčastnil.

"Říkejte si tomu, jak chcete, já vím, že mi tudy pojede až pětkrát víc aut než teď, a hlukové stěny přece nejsou řešení," dodal Chroustovský. "Když to nemá být hlavní tepna, proč je to v dokumentech evidované jako dopravní koridor?" namítl na slova Kodeta i další z diskutujících Tomáš Bačík.

Podle náměstka Kodeta by na silnici mohla vzniknout malá okružní křižovatka i další zpomalovací prvky. Podél ní je v plánu nový chodník, osvětlení i cyklostezka. "Našli jsme investora, který se nabídl, že by úpravy zainvestoval, bylo by škoda toho nevyužít a pak za pět let opravu platit z městských peněz," dodal Kodet. Tím investorem je společnost, jenž chce u nedaleké pelhřimovské výpadovky vybudovat obchodní zónu Aventin.

Lidé silnici rozšířit nechtějí

"A kdo chce silnici rozšířit? Nikdo z nás za vámi za pět let s tímto nepřijde. Udělejte chodník, silnici opravte, ale nerozšiřujte," vykřikla z davu mladá žena. Podle obyvatel by byl řešením i pouze jednosměrný provoz směrem na pelhřimovskou výpadovku.

Zástupce investora Aventinu Ota Kohoutek už dříve ujistil, že obchodní zóna bude mít výjezd z parkoviště pouze na pelhřimovskou výpadovkou. Investor nemá v plánu nyní úzkou silnici, o které je řeč, ani po jejím rozšíření využívat. Budou po ní však proudit nakupující lidé z Doliny, Horního Kosova či Rantířova. Podle hlavního městského architekta Tomáše Lakomého je snahou při podobném plánování, aby se co nejvíce aut dostalo do cíle co nejkratší cestou.

Městský architekt připustil, že kdyby město vědělo o záměru investora obchodní zóny dříve, pamatovalo by při plánování silnice na širší ochranný koridor. "Ze sídliště na Horním Kosově a na Dolině jezdí velké množství aut přes Jiráskovu a Hamerníkovu ulici na Pelhřimovskou, také proto se projektuje tato silnice," dodal architekt Lakomý.

Pokud projekt překročí limity, hygienici ho nepovolí

Náměstek Kodet připomněl, že šoféři se z Horního Kosova na pelhřimovskou výpadovku prakticky jinudy nedostanou. Ani tunelem na obchvatu města, z Vrchlického ulice chybí sjezd na obchvat. "A ti, co jezdí tunelem od Pelhřimova do Jihlavy, ti k vám nepojedou, když budou mít průjezd ztížený zpomalovacími opatřeními," řekl Kodet.

"Stačilo při opravách uzavřít tunel a u nás se zvýšila doprava o 300 procent. Už se to pak nikdy nevrátilo do původního stavu," dodal Chroustovský. Dopravu na silnici proto sledovali i strážníci. "V pátek projelo 80 aut, v sobotu 50 a v neděli 37, ani jedno z nich nepřekročilo povolenou rychlost a ani jedno z nich nebylo nákladní," uvedl výsledky měření strážníků náměstek Kodet.

"Vytvoří se teoretický posudek, podle kterého se silnice postaví. Pak se bude provoz znovu měřit," ujistil Kodet s tím, že pokud bude překračovat projekt hlukové normy, hygienici jej nepovolí. Nespokojení lidé se chtějí zúčastnit středečního zasedání zastupitelstva, kde by se o problému také mělo hovořit.
Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

D1 na Prahu za Měřínem šest hodin stála kvůli vážné nehodě tří kamionů

Nehoda tří kamionů, která v pondělí uzavřela na 121. kilometru dálnici D1 ve...

Nehoda tří kamionů ráno uzavřela na 121. kilometru D1 na Prahu. Jednoho z řidičů museli hasiči z kabiny vyprostit,...

Výtvory musí z chodeb pryč, zaveleli hasiči ve školkách. Jsou hořlavé

Takto nyní vypadají stěny vstupní chodby MŠ Pastelka v Riegrově ulici....

Z chodeb mateřských škol v Jihlavě musely zmizet obrázky i další výrobky dětí. S ohledem na riziko požáru to požadují...

Další z rubriky

Žáci se stali pouze zbožím, říká ředitelka školy s osmi desítkami dětí

Učitelky si vyučování v méně početných třídách pochvalují. Umožňuje lepší...

Základní škola ve Strážku na Žďársku funguje na výjimku, chodí do ní jen 82 dětí. Na každého mají učitelé mnohem více...

Řidiče na Vysočině čekají kolony i mimo D1, trápí je devět velkých uzavírek

Řidiči musí počítat s dopravním omezením například na kasárenské křižovatce -...

Stavební sezona na vysočinských silnicích se rozjela naplno. A to i na důležitých tepnách, po kterých denně projíždí...

Zlevní vlastní přečerpávací stanice vodu? O desetihaléře, tvrdí kritici

(Ilustrační snímek)

Z pěti okresních měst Vysočiny mají jednoznačně nejlevnější vodu. Za vodné a stočné platí lidé v Pelhřimově 69,95...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz