Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve filmu o alkoholicích, Menšíkově posledním, hrála i klášterní kotelna

Seriál   17:00aktualizováno  17:00
I v kotelně želivského kláštera premonstrátů točil režisér Dušan Klein film Dobří holubi se vracejí z prostředí protialkoholní léčebny. Bylo to v roce 1987. Svou poslední roli v něm ztvárnil Vladimír Menšík, premiéry se už nedožil. Ve filmu exceloval i Milan Kňažko, Rudolf Hrušínský či Marián Labuda.

Ve svém posledním filmu si herec Vladimír Menšík i zacvičil. Výsledku své želivské práce se už ale nedožil, premiéra byla až po jeho smrti. | foto: Pressdata.cz

Režisér nechtěl natočit film o tom, proč lidé pijí. Měl v plánu ukázat, jak je na lidi vyvíjen nátlak, aby se změnili, když se dostanou do určitého společenství. V komparzu vedle hvězd vystupovali skuteční „pacienti“, kteří se v klášteře léčili ze závislosti na alkoholu.

Herec Vladimír Menšík byl již při natáčení hodně nemocný. Premiéry se nedožil. Místní na něj přesto dodnes rádi vzpomínají.

„Věděli jsme, že je nemocný. Byl ale kouzelný a velice milý. Pokaždé, když kolem nás prošel, zeptal se vesele: Děvčata, jak se máte? A promluvil s námi,“ popsala jedna z pamětnic natáčení.

Zavzpomínal na něj i kolega Oldřich Navrátil, který tehdy ještě osobně neznal všechny své zkušenější kolegy z Prahy. Proto když Menšík všechny bavil, Navrátil se zprvu stydlivě schoval mezi pověšené kostýmy. Menšík si ho hned všiml a řekl: „Pojď sem! Co se schováváš? Tady se postav, řekni ‚já jsem Olda Navrátil‘ a je to.“

Během natáčení si Vladimír Menšík musel píchat injekce. V nedalekém Humpolci bydlel v hotelu s Mariánem Labudou. Ten mu pomáhal hledat místečka na těle, kam se ještě dala jehla přiložit.

Zvracecí hodiny byly v léčebně i ve skutečnosti

„Tenkrát v Humpolci mi povídal o svém životě s nemocí i proto, že to je osvědčené pravidlo - útěchu hledej ve společnosti; nezůstávej sám. Když ostatní posloucháš a oni ti řeknou o svých bolestech, tak se začneš stydět, jak ses sám trápil a jak jsi plakal,“ uvedl Labuda.

Fotogalerie

Jeho samého potěšili želivští bratři premonstráti v době, kdy vážně havaroval na dálnici D1. Dostal esemesku z kláštera, že se tam za něj všichni modlí.

Želivská protialkoholní léčebna běžela tehdy normálně, natáčení její provoz nenarušilo. Filmaři hodně pracovali v noci a venku. Podle pamětníků tenkrát rozhodně nebyl v léčebně žádný tvrdě vystupující ošetřovatel, který by se podobal Bohumilu Masákovi. Tuto zápornou postavu hrál Rudolf Hrušínský.

Zvracecí hodiny alkoholiků však v léčebně byly - stejně jako ve filmu. V „želivském“ filmu zaznělo úsměvné protialkoholické heslo: Ať jsi docent, nebo dělník, abstinuj a nebuď zvrhlík.

Nebo Menšík pronesl: „U nás se říkávalo: lepší napitej, nežli zabitej.“ A zpívala se hymna pijanů: „Žít jako člověk, chtít lepším být, pracovat pilně, přestat už pít.“

Herci dostali za úkol napsat slohové práce o erotickém zážitku

Natáčelo se i v Humpolci na Dolním náměstí. Labuda a Kňažko tam vešli do filmové záchytky. V noci tam přivezli namol opilého fotbalistu Muclingera, kterého hrál Pavel Zedníček. Hlavní roli alkoholika Lexy měl v „Dobrých holubech“ Milan Kňažko.

Během čekání mezi záběry se rozhodl, že si soukromou videokamerou zvěční Vladimíra Menšíka, jak o přestávkách baví filmový štáb. Díky tomu Kňažko dodnes pečlivě opatruje ve svém domácím archivu čtyřicetiminutový amatérský záznam zákulisního Menšíkova vyprávění. Ten tehdy svolil, aby Kňažko natáčel - s podmínkou, že se záznam nezveřejní.

Režiséru Kleinovi se během natáčení povedl nezvyklý kousek. Přesvědčil v klášteře herce, aby si z pohledu své role napsali slohovou práci, jakýsi deník.

A téma? Můj první erotický zážitek. Všichni pak opravdu zasedli s tužkou k prázdným papírům a hodinu v tichu společně psali. Dušan Klein má jejich práce dodnes schované.

Alkoholici už se v Želivu dávno neléčí. Kdo by tam chtěl strávit volné dny, má možnost. Za vidění stojí například letní refektář, jenž se ve filmu často objevuje. V klášteře funguje i pivovar s restaurací. Je tam možnost ubytování.

V srpnu před několika dny si v klášteře připomněli 464 kněží a řeholníků, kteří tam byli internováni v letech 1950 až 1956. Mši vedli kardinál Dominik Duka a želivský opat Jáchym Jaroslav Šimek.

Autor:


Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

U výrobce leteckých součástek hořelo, sanity odvezly devět zraněných

U požáru v jihlavské společnosti Jihlavan zasahovalo osmnáct jednotek hasičů,...

V areálu společnosti Jihlavan v Jihlavě ve čtvrtek v poledne hořelo. Na místě zasahovalo dvanáct jednotek hasičů,...

Další z rubriky

Lidé ve Světlé nad Sázavou si přáli Lidl, ale město je rádo i za Billu

Ilustrační snímek

Světlá nad Sázavou má téměř sedm tisíc obyvatel, přesto zde byl až dosud jen jeden větší supermarket. Do konce roku by...

Bránit se proti starým pokutám nemá smysl, lhůta na přezkoumání vypršela

Jedna z křižovatek, kde provoz hlídá kamerový systém, je v Jihlavě u...

Jihlavou v těchto dnech hýbe kauza řidiče, který nesouhlasil s pokutou za jízdu na červenou a následný soudní spor...

Zámek v Červené Řečici má dotaci na obnovu, o zakázku se ale nikdo nehlásí

Obnova zámku se zastavila. Pokračovat bude, až se do výběrového řízení na...

Kompletní rekonstrukce renesančního zámku v Červené Řečici měla původně začít během několika příštích týdnů. Jenže...

Najdete na iDNES.cz