Keřkovské rohlíčky, které dostaly jméno podle svého typického tvaru a místa...

Keřkovské rohlíčky, které dostaly jméno podle svého typického tvaru a místa vyšlechtění, se pořád drží v oblibě. Podle některých kuchařek je bramborový salát z této odrůdy bezkonkurenční. | foto: Výzkumný ústav bramborářský

Keřkovské rohlíčky, ideální brambory do salátu, žijí díky genové bance

  • 1
Co by to bylo za Štědrý den bez bramborového salátu? Ideální odrůdu pro něj vyšlechtili v Keřkově už před 76 lety. Keřkovské rohlíčky vynikají pevnou dužninou po uvaření. Jenže tato plodina hůře snáší choroby. I proto se v 80. letech přestala pěstovat. Znovu se ale vrátila.

Název sice připomíná spíše cukroví, ale Keřkovské rohlíčky jsou už více než sedm desítek let oblíbenou salátovou odrůdou brambor. Jejich čas přichází hlavně o Vánocích.

Tato poloraná konzumní odrůda byla vyšlechtěna už v roce 1940 ve stanici Keřkov u Přibyslavi.

„Odrůda se stala velmi oblíbenou a vyhledávanou především proto, že je vhodná pro přípravu salátů. I když mluvím o bramborách s někým z Prahy, Keřkovské rohlíčky většinou znají,“ říká Jaroslava Domkářová, vedoucí Oddělení genetických zdrojů Výzkumného ústavu bramborářského v Havlíčkově Brodě. Právě havlíčkobrodský ústav drží licenci této odrůdy.

Keřkovské rohlíčky jsou charakteristické vysokou pevností dužniny hlíz po uvaření a v českých domácnostech si pořád drží oblibu.

Materiál z genové banky poprvé úspěšně ozdravili roku 1989

I když výnosy této odrůdy byly ve srovnání s jinými nižší a odrůda navíc hůře odolávala virovým chorobám, byla součástí sortimentu až do roku 1984. Pak z polí a pultů na nějaký čas zmizela.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, historických událostech, nevšedních akcích z celého Kraje Vysočina.

„Protože ani v dalších letech neklesl zájem o její specifické vlastnosti, byly na pracovišti biotechnologií Výzkumného ústavu bramborářského Havlíčkův Brod zahájeny práce na ozdravení Keřkovských rohlíčků,“ popisuje Jaroslava Domkářová.

Rohlíčky přežily in vitro, tedy ve zkumavce. „Materiál uchovávaný v naší genové bance byl v letech 1989 až 1991 úspěšně ozdraven, technikami tkáňových kultur namnožen, ověřen z hlediska odrůdové pravosti a přihlášen v roce 1992 do státních odrůdových zkoušek,“ vysvětluje výzkumnice.

V roce 1995 byly Keřkovské rohlíčky znovu zapsány do Listiny povolených odrůd a ještě týž rok získaly na výstavě Země živitelka ocenění Zlatý klas.
V posledních letech tato česká rarita s nezaměnitelným podlouhlým tvarem nese i označení Regionální potravina.

Sativa si pro odrůdu drží každým rokem jeden hektar polí

Na Vysočině Keřkovské rohlíčky pěstují například Vesa Česká Bělá - právě ta označení Regionální potravina získala - a také Sativa Keřkov, kde byla šlechtitelská stanice založena už v roce 1923.

V Keřkově letos vypěstovali deset tun rohlíčků. „Z hlediska výroby se každý rok snažíme držet na stejné výměře, což je zhruba jeden hektar,“ říká František Štefáček ze Sativy Keřkov.

Do Štědrého dne zbývá pár dní. Z čeho si připravují tradiční bramborový salát samotní výzkumníci?

„Sama salát nedělám, ale kolegové ode mě dostali k Vánocům dvě kila Keřkovských rohlíčků,“ prozradila s úsměvem Jaroslava Domkářová.