Dětský domov v Nové Vsi u Chotěboře zprovoznil takzvaná krizová lůžka. Možnosti

Dětský domov v Nové Vsi u Chotěboře zprovoznil takzvaná krizová lůžka. Možnosti dočasného azylu v něm využívá už několik dní sedmnáctiletá Lada (na snímku vlevo). | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Nová krizová lůžka pomohou dětem, které nemají na Vysočině kam jít v noci

  • 0
Dětský domov v Nové Vsi u Chotěboře slavnostně zprovoznil takzvaná krizová lůžka. Slouží pro děti, které potřebují okamžitý azyl v případě neshod v rodině či zanedbání péče. Na Vysočině se stal už sedmým zařízením, jež tuto službu poskytuje.

Stalo se to pozdě večer, kolem jedenácté hodiny. Dívka, říkejme jí třeba Jana, utekla z domova před násilnickým nevlastním otcem. Namířila si to do dětského domova v Nové Vsi u Chotěboře. Po jedenácté večer zoufalá bušila na dveře domova. Chtěla raději do "děcáku" než být doma.

"Jenže jsme jí nemohli pomoci. Museli jsme zavolat policii a ta jediné, co mohla udělat, bylo, že odvezla žákyni osmé třídy ihned zpět domů. Bohužel, bylo to to nejhorší, co se mohlo stát. Zákony ale ani jednomu jinou možnost nedaly," popisovala ředitelka novoveského domova Etela Coufalová příhodu několik měsíců starou.

Najednou pomohu až šesti dětem

Dnes už by se taková situace opakovat nemohla. Dětský domov by dívce poskytl azyl, ubytoval by ji, dal jí postel i teplé jídlo, postaral by se o ni. Na dobu, dokud by to bylo potřeba. Dokud by se situace v rodině neuklidnila nebo dokud by o dítěti nerozhodl soud. Umožní to takzvaná krizová lůžka, která v říjnu začala dětskému domovu v Nové Vsi u Chotěboře sloužit a která byla nyní symbolicky otevřena.

"Dětské domovy nemohly dosud tyto děti přijímat. Krizová lůžka jsou okamžitou pomocí. Dětem poskytneme pomoc v danou chvíli, teprve potom se dořeší právní věci. Pokud se k nám děti dostaví, nakrmíme je, dáme jim lůžko, poskytneme zázemí. Můžeme takto najednou umístit až šest dětí," vysvětlila Coufalová.

Krizová lůžka v Nové Vsi jsou určena pro děti od tří do 18 let. Většina z nich je přijímána kvůli špatné bytové situaci, zanedbání či nezvládání péče rodiči, podezření z týrání, domácího násilí a rozvodových sporů. Důvodem však mohou být i hospitalizace osamělého rodiče nebo nástup rodiče do výkonu trestu.

"Můžu se zase smát, nejsem ve stresu"

Za dobu fungování této služby už domov poskytl azyl dvěma dívkám. První příjem byl jen na 12 hodin. Situace v rodině se uklidnila, problémy se alespoň částečně vyřešily a děvče se vrátilo domů.

Druhým případem je sedmnáctiletá Lada. Na krizovém lůžku je už několik dní. "Líbí se mi tady, dělám tu věci, které bych doma dělat nemohla, s mamkou bych se k tomu nedostala. Jsem tady hrozně ráda v kolektivu, ostatní mě dokázali skvěle podpořit. Psychika se mi tady spravila, můžu se zase normálně smát, nejsem ve stresu," vypráví nadšeně.

O tom, jak se do dětského domova dostala, ale vůbec mluvit nechce. O její budoucnosti za dva týdny rozhodne soud. Na krizovém lůžku může být jen do osmnáctých narozenin, v dětském domově při studiu až do 26 let.

Sedm statečných zařízení

Dětský domov v Nové Vsi u Chotěboře se zařadil mezi sedm zařízení na Vysočině poskytující tuto okamžitou pomoc dětem. Velký byt 5+1 mu kousek za bránou areálu poskytla obec.

"Celé patro jedné z budov jsme budovali jako startovací byty pro děti odcházející z dětského domova. Když se naskytla možnost krizových lůžek, větší byt jsme k těmto účelům upravili," říká starosta Miloš Uchytil.

Ve velkém bytě je vše, co člověk k životu potřebuje. Jsou v něm tři dvoulůžkové pokoje, kuchyň s jídelnou, obývací pokoj a sociální zařízení i třeba koupelna s pračkou. Vše je vybaveno novým nábytkem. Součástí bytu je i místnost pro vychovatele či návštěvy. "Děti si samy vybraly barvy na stěny, podílely se na přípravě bytu," dodala Coufalová. Při včerejším otevření i samy děti připravily pohoštění.

Na Vysočině je tak nyní sedm zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc. Od roku 2005 ji zajišťují Dětské centrum Jihlava pro děti do 3 let a Dětský domov Kamenice nad Lipou pro děti do 6 let.

"Jejich kapacita je naplněna 14 dětmi," říká Ivana Matoušková z krajského oddělení sociálně-právní ochrany dětí. Zařízení okamžité pomoci pro děti do 18 let až do září chyběla. Od té doby jí zajišťují domovy v Senožatech, Telči, Rovečném, Budkově a nyní i v Nové Vsi u Chotěboře.