Lidé si v Třešti na Jihlavsku prohlédli tajný bunkr z doby studené války...

Lidé si v Třešti na Jihlavsku prohlédli tajný bunkr z doby studené války (31.7.2016) | foto: Reuters

Lidé si na Jihlavsku prohlédli tajný bunkr, ukrýt se zde mohlo až 250 lidí

  • 1
Na dva dny se v Třešti na Jihlavsku otevřel veřejnosti tajný kryt z doby studené války. V případě válečného konfliktu se v něm mohlo ukrýt až 250 lidí. Bunkr má dokonce vlastní rozhlasové studio.

Prostorem zní hlasitá siréna. Jakmile umlkne, ozve se mužský hlas, který oznamuje: „Pozor, pozor! Občané, je vyhlášen vzdušný poplach.“ Hlas se rozléhá tak dlouho, dokud Jiří Šťastný z třešťského Muzea Tesla nesejme přenosku s jehlou z desky o velikosti singlu a nápisem Supraphon na oranžovém podkladu.

„Takto se měli lidi dozvědět o tom, že byl vyhlášen poplach. Na druhé straně je pak nahrané hlášení o jeho ukončení. Podobných desek vznikl v minulosti celý soubor, byl ta poplach chemický, vzdušný... Byly vždy na obecních úřadech ve velkých zalepených obálkách s nápisem ‚tajné‘,“ vysvětluje Šťastný, který se o historii objektu dlouhodobě zajímá a pokud má možnost, provádí po něm i turisty.

Stojí přitom v rozhlasové kabince někdejšího tajného krytu S-7 na kraji Třeště na Jihlavsku, který nechala vláda zbudovat na přelomu 60. a 70. let minulého století. Podle Šťastného patřil kryt ve své době k těm nejlepším a nejmoderněji vybaveným v tehdejším Československu. Kromě vlastního rozhlasového studia má například i odhlučněnou telefonní ústřednu s dálnopisem. A vše je stále plně funkční, i když je objekt zakonzervovaný a nevyužívaný.

V krytu, který má nadzemní i podzemní část, mohlo po dobu tří dnů najít zázemí 250 lidí, pro něž zde bylo připraveno vše potřebné pro „život“. Samozřejmou součástí je kuchyň s jídelnou, ošetřovna, stále funkční vzduchotechnika s filtry nebo vodárna. Jsou zde také dva dieselové agregáty na výrobu elektřiny, které byly při budování krytu přivezeny do Třeště a teprve po té, co byly usazeny na svá místa, kolem nich zedníci postavili zdi.

„Stavbu prováděly Pozemní stavby Jihlava. Vše probíhalo v režimu přísného utajení a objekt během stavby hlídalo vojsko. Dělníci ale samozřejmě tušili, na čem pracují,“ tvrdí Šťastný.

Třešťský S-7 nebyl nikdy použitý, proběhla v něm pouze tři cvičení. Od pádu železné opony byl až do roku 2012 vedený jako tajný objekt. Nyní je už veřejnosti přístupný a během víkendu v něm proběhlo několik prohlídek pro veřejnost. „Objekt patří ministerstvu vnitra a je zakonzervován. O jeho budoucnosti či dalším využití nám nepřísluší mluvit,“ pronesl Šťastný.

V minulosti se uvažovalo o komerčním pronájmu bunkru. Zájem projevilo několik firem. Mluvilo se o tom, že by se zde mohl usídlit výrobce plastových dílů nebo společnost, která by kryt využívala jako datové centrum.

„Právě možnost vzniku datového centra se jevila jako nejreálnější. Do objektu už byl kvůli tomu dovedený i internet. Nakonec však zřízeno nebylo a my jako město momentálně nevíme, jaké má ministerstvo vnitra s krytem záměry,“ pronesl starosta Třeště Vladislav Hynk.

Do kdysi tajného krytu bude moct veřejnost nahlédnout znovu v půlce srpna a na začátku září.