Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé si na Jihlavsku prohlédli tajný bunkr, ukrýt se zde mohlo až 250 lidí

  18:29aktualizováno  18:29
Na dva dny se v Třešti na Jihlavsku otevřel veřejnosti tajný kryt z doby studené války. V případě válečného konfliktu se v něm mohlo ukrýt až 250 lidí. Bunkr má dokonce vlastní rozhlasové studio.

Lidé si v Třešti na Jihlavsku prohlédli tajný bunkr z doby studené války (31.7.2016) | foto: Reuters

Prostorem zní hlasitá siréna. Jakmile umlkne, ozve se mužský hlas, který oznamuje: „Pozor, pozor! Občané, je vyhlášen vzdušný poplach.“ Hlas se rozléhá tak dlouho, dokud Jiří Šťastný z třešťského Muzea Tesla nesejme přenosku s jehlou z desky o velikosti singlu a nápisem Supraphon na oranžovém podkladu.

„Takto se měli lidi dozvědět o tom, že byl vyhlášen poplach. Na druhé straně je pak nahrané hlášení o jeho ukončení. Podobných desek vznikl v minulosti celý soubor, byl ta poplach chemický, vzdušný... Byly vždy na obecních úřadech ve velkých zalepených obálkách s nápisem ‚tajné‘,“ vysvětluje Šťastný, který se o historii objektu dlouhodobě zajímá a pokud má možnost, provádí po něm i turisty.

Fotogalerie

Stojí přitom v rozhlasové kabince někdejšího tajného krytu S-7 na kraji Třeště na Jihlavsku, který nechala vláda zbudovat na přelomu 60. a 70. let minulého století. Podle Šťastného patřil kryt ve své době k těm nejlepším a nejmoderněji vybaveným v tehdejším Československu. Kromě vlastního rozhlasového studia má například i odhlučněnou telefonní ústřednu s dálnopisem. A vše je stále plně funkční, i když je objekt zakonzervovaný a nevyužívaný.

V krytu, který má nadzemní i podzemní část, mohlo po dobu tří dnů najít zázemí 250 lidí, pro něž zde bylo připraveno vše potřebné pro „život“. Samozřejmou součástí je kuchyň s jídelnou, ošetřovna, stále funkční vzduchotechnika s filtry nebo vodárna. Jsou zde také dva dieselové agregáty na výrobu elektřiny, které byly při budování krytu přivezeny do Třeště a teprve po té, co byly usazeny na svá místa, kolem nich zedníci postavili zdi.

„Stavbu prováděly Pozemní stavby Jihlava. Vše probíhalo v režimu přísného utajení a objekt během stavby hlídalo vojsko. Dělníci ale samozřejmě tušili, na čem pracují,“ tvrdí Šťastný.

Třešťský S-7 nebyl nikdy použitý, proběhla v něm pouze tři cvičení. Od pádu železné opony byl až do roku 2012 vedený jako tajný objekt. Nyní je už veřejnosti přístupný a během víkendu v něm proběhlo několik prohlídek pro veřejnost. „Objekt patří ministerstvu vnitra a je zakonzervován. O jeho budoucnosti či dalším využití nám nepřísluší mluvit,“ pronesl Šťastný.

V minulosti se uvažovalo o komerčním pronájmu bunkru. Zájem projevilo několik firem. Mluvilo se o tom, že by se zde mohl usídlit výrobce plastových dílů nebo společnost, která by kryt využívala jako datové centrum.

„Právě možnost vzniku datového centra se jevila jako nejreálnější. Do objektu už byl kvůli tomu dovedený i internet. Nakonec však zřízeno nebylo a my jako město momentálně nevíme, jaké má ministerstvo vnitra s krytem záměry,“ pronesl starosta Třeště Vladislav Hynk.

Do kdysi tajného krytu bude moct veřejnost nahlédnout znovu v půlce srpna a na začátku září.

Autor:


Nejčtenější

Tvrdošíjný řidič odhalil, že úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

U výrobce leteckých součástek hořelo, sanity odvezly devět zraněných

U požáru v jihlavské společnosti Jihlavan zasahovalo osmnáct jednotek hasičů,...

V areálu společnosti Jihlavan v Jihlavě ve čtvrtek v poledne hořelo. Na místě zasahovalo dvanáct jednotek hasičů,...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Další z rubriky

VIDEO: Příznivci železnice v Telči obdivovali lokomotivu z roku 1901

Příznivci železniční historie si v Telči přišli na své.

Lidé, kteří se zajímají o historii železnice, si o víkendu udělali výlet do Telče na Jihlavsku, aby si připomněli 115...

Opilý cizinec se v Jihlavě pokusil znásilnit ženu, hlídka jej dopadla

Ilustrační snímek

Nedaleko jednoho z jihlavských sídlišť přepadl opilý cizinec ženu a podle místních se ji pokusil znásilnit. Přivolaná...

Hansard znovu přijel na Prázdniny do Telče. Ahóój, zdravil plné nádvoří

Glen Hansard byl v Telči už poněkolikáté.

Na hlavním telčském náměstí, přímo před branou do areálu zámku, se vytvořil dlouhý štrúdl lidí, táhnoucí se několik...

Najdete na iDNES.cz