Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Janeček, MAFRA

Kdy jede nízkopodlažní autobus se lidé v jízdním řádu nedočtou

  • 0
Dopravci na Vysočině stále častěji pořizují nízkopodlažní autobusy, aby usnadnili cestování lidem se sníženou pohyblivostí. Počin má jednu podstatnou vadu. Cestující se totiž v jízdním řádu nedozvědí, na které konkrétní lince takový autobus jede a v kolik hodin. Zlepšit by se to mělo v prosinci.

Informace o bezbariérovosti autobusu jsou zatím uváděny jen na internetu.

"Občas linkami jezdím, a jaké bylo mé milé překvapení, když jsem zjistil, že nejenže jsou v nových autobusech zastávky vyznačeny na displeji, ale že jsou i hlášeny zvukově. Jelikož špatně vidím, oceňuji to. Ale už jsem nezjistil, na kterých trasách tyto autobusy jezdí a zda jsou ozvučeny všechny," popsal cestující Jaroslav Beránek z Ledče nad Sázavou.

Podle něj by bylo výhodné, kdyby v jízdním řádu bylo vyznačeno nasazení i nízkopodlažních autobusů. "Momentálně se musím přemisťovat pomocí berlí a tato informace by se mi hodila. Je velký rozdíl nastupovat do normálního autobusu, nebo do tohoto nového," dodal Beránek.

Nízkopodlažní autobusy nejezdí pravidelně

Jeho poznámka je oprávněná. Dopravní společnosti jízdy těchto autobusů zatím dopředu neoznamují. Kudy a kdy jedou, se cestující dopředu nedozvědí vůbec. Na zastávce mohou jen doufat a čekat, zda budou mít štěstí.

"Nízkopodlažních autobusů máme hodně. Jejich nasazení ale není dopředu nijak plánované, obvykle je využíváme podle situace. Tudíž je ani nemůžeme označit v jízdních řádech," uvedl mluvčí největšího krajského dopravce, jihlavské společnosti ICOM transport, Petr Palovčík.

Jak ale upozornil, zcela jiná je situace u vozů s plošinou pro vozíčkáře. Těch ICOM loni uvedl do provozu na Vysočině sedmnáct, dalších osmnáct přibylo letos.

"Ty jezdí po stále stejných linkách. Vytipovali jsme je podle umístění zdravotních a sociálních ústavů i podle zkušeností řidičů. Tyto spoje jsou v jízdních řádech označeny piktogramem vozíčkáře," informoval Palovčík. A co zvukové hlášení zastávek? Žádný z autobusů ICOMu to zatím nenabízí.

Další dopravci přibudou v zimě

V meziměstské autobusové dopravě na Vysočině jsou nicméně linky ICOM transportu zatím jediné označené piktogramem. Ostatní společnosti o takové označení dosud nežádaly. Změnit by se to ale mělo od nového jízdního řádu, který začne platit v polovině prosince.

"Nové vozy jsme pořizovali teprve na jaře. Vzhledem ke zkušebnímu provozu jsme je piktogramy neoznačili ani teď v létě při změně jízdního řádu. Učiníme tak v prosinci, označení bude stejné jako třeba u městské dopravy, kterou provozujeme v Kolíně," slíbila obchodní ředitelka společnosti Veolia Transport Východní Čechy Dagmar Málková.

Piktogramy označí, kdy a na kterých spojích pojede jeden z pěti nízkopodlažních autobusů. Všechny obsluhují obce na Havlíčkobrodsku a zvukově hlásí zastávky.

Letos poprvé o nasazení nízkopodlažních vozů informoval žďárský dopravce ZDAR. Ale zatím pouze v městské dopravě ve Žďáře. Pro meziměstské linky o tom uvažuje až od prosince.

Nízkopodlažními autobusy lze běžně cestovat třeba v Jihlavě nebo v Havlíčkově Brodě. "Máme čtyři novější autobusy, všechny jsou nízkopodlažní se zvukovým hlášením," říká ředitel havlíčkobrodských Technických služeb Zdeněk Endrle. V jízdních řádech jsou označeny.