Provozovat café ve Znojemské není jednoduché. Teď se zde snaží uspět...

Provozovat café ve Znojemské není jednoduché. Teď se zde snaží uspět restauratér Miroslav Tomanec. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Zakletou kavárnu Mahler zkouší nový provozovatel oživit literaturou

  • 1
Měl to být jeden z hlavních taháků pro turisty v Jihlavě. Dům Gustava Mahlera ve Znojemské ulici měl lákat na jméno slavného skladatele, který zde v mládí žil. Z jeho jména hodlala těžit i kavárna v přízemí. Jenže zatím se zlatým dolem nestala.

Její provozovatelé se často mění, ti minulí zde byli asi rok. Možná doplatili na to, že poloha podniku na výpadovce z centra není zrovna oázou klidu. Aktuálním nájemcem je od loňského prosince úspěšný jihlavský restauratér a kavárník Miroslav Tomanec. Coby novou vedoucí kavárny určil Květu Součkovou, která do té doby pracovala v jiném jeho, už dobře zavedeném, podniku.

V kavárně Mahler Tomanec pokračuje v organizování úterních vědomostních kvízů a přidává další aktivity. „Náš vlastní přínos je orientace na literaturu v podobě autorských čtení, dále přednášky a besedy o architektuře a chceme zkusit vytvořit netradiční kavárenský život - připravujeme představení divadla jednoho herce,“ řekl Tomanec.

Kavárník chce i v Mahlerovi naplnit svou vizi podniků s přidanou kulturní hodnotou.

„Nejsme pouze firma se zaměřením na gastronomii, ale už také kulturní instituce, která pořádá desítky akcí měsíčně. Řada našich hostů cíleně a opakovaně vyhledává zařízení a akce naší skupiny a také se všude u nás dozvídají souhrnné informace o tom, co děláme jinde,“ řekl Tomanec. Věří, že se mu podaří kavárnu stabilizovat.

Speciální tramvajové jízdenky

„Dříve se tady často měnili nájemci, které odradily prvotní neúspěchy, tím pádem se měnil sortiment a personál, pokulhávala propagace. Na to se chceme v této první fázi zaměřit nejvíce,“ popsal.

Do kavárny už se zčásti přesunula klientela z Tomancova podniku na Masarykově náměstí: například originální stolní společnost, jejíž členové si pro každé setkání vyrábí speciální tramvajové jízdenky. Každý z členů také vyrobil a do kavárny věnoval malou papírovou tramvaj.

„Kavárna je pro ně při těchto setkáních symbolicky tramvají, proto setkáním říkají páteční jízda tramvají,“ směje se Součková.

Dům Gustava Mahlera ve své výstavní části na letošek plánuje zřízení nové miniexpozice věnované Janu Koblasovi a jeho pracím v parku Gustava Mahlera. Dům každoročně hostí zhruba šest výstav. Ta momentální, která trvá do 25. února, se věnuje malíři Oldřichu Blažíčkovi.

Letos zde dále plánují výstavu maleb, korespondence a osobních předmětů bratrů Foersterových, výstavu fotografa Miroslava Machotky či grafických partitur Jana Steklíka.