Před šesti lety představil Kraj Vysočina nově zakoupené sypače na jihlavském Masarykově náměstí. Teď se krajský náměstek a šéf silničářů právě kvůli nim možná dostanou k soudu.

Před šesti lety představil Kraj Vysočina nově zakoupené sypače na jihlavském Masarykově náměstí. Teď se krajský náměstek a šéf silničářů právě kvůli nim možná dostanou k soudu. | foto: Kraj Vysočina

Znalec si sypače ani neprohlédl, kritizuje obviněný krajský náměstek

  • 4
To je záhada. Policie obvinila silničáře na Vysočině, že nakoupili dvacet osm sypačů o více než třicet milionů korun dráž. A šéf silničářů Jan Míka naopak tvrdí, že správa a údržba silnic značně ušetřila. Míku podporuje náměstek hejtmana Libor Joukl. Zpochybňuje znalecký posudek, na kterém staví policisté.

Policie ukončila vyšetřování kauzy údajně předraženého nákupu sypačů pro krajské silničáře na Vysočině z roku 2009. Případ s největší pravděpodobností skončí u soudu. Předpokládá to, s odkazem na zkušenosti z jiných případů, právník Vít Široký. Zastupuje náměstka hejtmana Libora Joukla (ČSSD), který je kvůli této zakázce od loňského května obviněn spolu s šéfem krajských silničářů Janem Míkou.

Případ zatím posuzuje jihlavský státní zástupce Kamil Špelda. Na stole mu leží i návrh na zastavení trestního stíhání od Joukla i Míky.

„Je to jeden z možných způsobů dalšího procesního postupu. O tomto se ale samostatně nerozhoduje. Rozhoduje se o tom, že je buď podána obžaloba, je zastaveno soudní stíhání, nebo je zvolen jiný procesní postup. Toto rozhodnutí zatím nepadlo, padne do týdne,“ řekl Špelda.

„Spis má 3 500 listů. Takže si netroufám tvrdit, že by ten posudek byl jediný důkaz, který je ve věci obstarán,“ uvedl Špelda.

Podklady znaleckého posudku nejsou podle Joukla kompletní

Obvinění se obrátili i na policii. „Požádali jsme ji o doplnění toho, co má znalecký posudek uvedeno ve svém začátku. Měly by v něm být podklady pro ocenění. Pokud byly dělány odborné konzultace, asi by z nich měl být zápis,“ konstatoval Joukl.

Dodal, že on sám ani neviděl ve znaleckém posudku žádnou kupní smlouvu. Do podkladů pro ocenění chtěl nahlédnout. „Podívat se na to, z čeho znalec došel ke svému závěru (o tom, že nákup 28 sypačů byl předražený - pozn. redakce). A policie řekla, to není předmětem nás,“ reagoval Joukl.

„Ty věci měly být podle znaleckých standardů součástí toho posudku,“ uvedl Jouklův advokát Vít Široký.

Znalec si podle jeho informací techniku silničářů, kterou oceňoval, ani neprohlédl. „Kraj by mu to samozřejmě umožnil,“ řekl Široký. „Každý jeden kus vozidla přece znalec musí vidět, aby věděl, že to vůbec bylo dodáno,“ doplnil Libor Joukl.

Oba obvinění se chystají odvolávat, kam až to půjde

„Vyšetřování bylo z našeho pohledu provedeno kompletně. Znalec má řádné oprávnění ke své činnosti,“ vyjádřil se k případu mluvčí policejního útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej.

Soudní znalec Pavel Prokš se nechtěl k obsahu posudku a výtkám ze strany náměstka hejtmana vyjadřovat. „Nemám k tomu co říct. Vypracoval jsem znalecký posudek a to budu řešit až u soudu. Třeba,“ řekl. „Prameny jsou důvěryhodné, z rukávu nebo prstu jsem si nic nevycucal,“ ujistil Prokš.

Obviněným v tomto případě hrozí dva až osm let vězení. „Pokud bude rozsudek v můj neprospěch, počítejte s tím, že se budu odvolávat až tam, kam to půjde,“ řekl k tomu Joukl. „Protože tohle je tak do nebe volající, že to není možné. Aby někdo udělal rozhodnutí v neprospěch mne a ředitele Míky,“ dodal.

Krajští silničáři na Vysočině za jeden sypač Iveco podle Joukla zaplatili 4,5 milionu korun. Podle jiného posudku, který si nechal zpracovat na vlastní náklady sám, se v roce 2009 ceny stejných vozidel při osmi různých prodejích pohybovaly od 5,96 milionu do 6,02 milionu korun. Byly tedy výrazně vyšší než na Vysočině.

Výběrové řízení na nákup sypačů bylo podle Joukla už dříve prověřováno, mimo jiné i Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže, aniž by bylo shledáno porušení zákona. „Z mého pohledu a z pohledu všech, kteří mě k tomu dělali odborná vyjádření, je v pořádku,“ řekl.