Naďa Urbánková – Večer pro dobrou věc (2011)

Naďa Urbánková – Večer pro dobrou věc (2011) | foto: archiv D. Novotného

Kauza hluk: také zpěv Urbánkové v jihlavském pivovaru změří hygienici

  • 0
Kvůli stížnostem na rámus od podnikatele Libora Formana bydlícího v sousedství změnil jihlavský pivovar program Kulturního léta. Příští týden by ale rádi uspořádali opět koncert - Nadi Urbánkové a Jardy Hypochondra. Tentokrát chce hluk nechat změřit sám pivovar.

Na kolik decibelů vytáhne Naďa Urbánková třeba písničky Blonďák s červenou a Vilém peče housky? Tímto směrem se teď potáhne kauza hlučných kulturních akcí v Jihlavě.

Příští čtvrtek by totiž právě Urbánková měla s Jardou Hypochondrem vystoupit v rámci Kulturního léta v jihlavském pivovaře. A tentokrát sám pivovar chce, aby na tuto akci přijeli hygienici změřit hladinu hluku.

Právě takto pokračuje kauza kolem řetězce stížností na akce v pivovaru ze strany podnikatele Libora Formana, jenž bydlí v sousední Mahlerově ulici.

Forman upozornil, že pivovar přesáhl na několika akcích limity pro hluk, a hygienici mu museli dát za pravdu. Jenže normy jsou pro venkovní akce nastavené tak přísně, že problém s plněním má třeba i promítání letního kina, koncert dechovky nebo politický mítink.

Chtějí měřit hluk v bytě stěžovatele

Včera pivovar změnil program Kulturního léta. Místo metalu nabídl loutky, břišní tance a klauny. Tímto směrem ale dál jít nechce.

„Pana Formana budeme opět kontaktovat po jeho sobotním návratu z dovolené. Chtěli bychom, aby se změřil hluk z Kulturního léta. To na rozdíl třeba od Dne Ježka hygienici ještě neměřili. A pódium je o sto metrů dál od domu pana Formana než nádvoří pivovaru, kde byl Den Ježka. Hluk trochu utlumí i budova pivovaru,“ řekla za pivovar Eva Vařejčková.

„Kulturní léto nedělá takový kravál jako Den Ježka, kdy je tady jednou v roce silný zvukový aparát,“ dodala.

Formana chtějí požádat, aby si nechal změřit hlukovou zátěž z koncertu ve svém bytě.

„Buď požádá o změření hluku v jeho bytě on, nebo my, abychom věděli, jak se věci mají. Jestli je to opravdu taková hrůza, nebo se to dá vydržet,“ zajímá Evu Vařejčkovou situace s hlukem v domě stěžujícího si Libora Formana.

Jihlavský pivovar také rozjel celorepublikovou petici, kterou chce adresovat premiérovi vlády. Podpisem lidé požadují, aby si o akcích na svém území mohlo rozhodovat samo město či obec a aby už neměli hlavní slovo hygienici s „měřáky“ a pokuty, které od nich organizátoři dostávají.

Jak to vidí jiní sousedé?

A co říkají na koncerty v areálu pivovaru během léta sousedé? Některým hudba nevadí, jiní upozorňují na to, že by organizátoři mohli volit jiný žánr než metal spojený s patřičným bubnováním.

Podle norem by přes den neměl hluk z hudebních produkcí překročit 45 decibelů, od 22. hodiny pak 35 decibelů.

„Nám pravidelné čtvrteční koncerty v pivovaře nevadí. Máme ale byt zezadu, ne do ulice směrem k pivovaru,“ řekl důchodce Bohuslav Sochor.

„Ty produkce jsou hlučné. Pokud v ten den otevřeme okno, není slyšet televize. Když přijdu z práce nebo jdu na noční a chci odpočívat, je to také problém. Kdyby hrála aspoň ‚pěkná‘ kapela. Ty bubny jsou nepříjemné. Chudáci ti, co bydlí hned naproti pivovaru. Jedna akce se dá vydržet, ale každý letní čtvrtek?“ vyjádřila se Jana Pavlišáková, také obyvatelka ze sídliště U Pivovaru.

„Jsem většinou na chatě, tak mi koncerty nevadí. Mám plastová okna, která hluk když tak odcloní. I když, jakmile je přes léto zavřu a je teplo, tak se doma ‚dusím‘,“ pravil pan Ladislav, který nechtěl uvádět své příjmení.

„Pro příští rok uvažujeme, že bychom hlučnější bigbít dali na začátek večera a do té druhé půlky třeba něco klidnějšího,“ uvažuje Eva Vařejčková.

Podobné problémy s limity hluku mají i organizátoři akcí v jiných částech Vysočiny i Česka.