Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Majitel zatarasil cestu hlínou. Dřív tu na cyklisty číhaly kameny či lanko

  11:05aktualizováno  11:05
Spor o cyklostezku u Bradla na Jihlavsku má další kapitolu. Majitel pozemku Rostislav Prokeš cestu zatarasil hlínou. Chataři a obec Velký Beranov si stěžují, že se nemají jak dostat ke svým nemovitostem, Prokeš naopak tvrdí, že jiných cest je v lokalitě dostatek.

Po značkách, kládách, nataženém lanku a obrovských balvanech se na začátku týdne objevily na cyklostezce vedoucí z Jihlavy až do Rakouska haldy zeminy.

„Co k tomu můžu říct? Jen to, že se tahle věc řeší už jak dlouho a pořád není žádný výsledek,“ krčil rameny muž, který ve středu narazil na překážku při venčení svého psa. „Já to nějak pěšky obejdu, ale s kolem ani autem tudy nikdo neprojede,“ dodal.

Fotogalerie

Problém s cyklostezkou u Bradla se táhne už téměř dva roky. Majitel části cesty Rostislav Prokeš si nepřeje, aby přes jeho pozemek kdokoliv chodil či jezdil.

„Jenže tahle cesta tady byla odnepaměti. Chodil po ní jak můj děda, tak i praděda. Vždycky se po ní jezdilo, všichni sedláci se na tom bez problémů domluvili, jenže pan Prokeš se nás rozhodl terorizovat,“ tvrdí majitel rekreačního objektu Petrovický mlýn Daniel Rychnovský. „Já se prostě ke svému baráku jinudy nedostanu. A takových nás tady je zhruba padesát,“ dodává.

Chataři se proto v květnu, kdy se na cestě objevily balvany, rozhodli požádat o pomoc Okresní soud v Jihlavě. „A ten nám dal zapravdu. Je to jediná přístupová cesta, navíc jsou tady už starší chataři, a co kdyby potřeboval někdo záchranku?“ zněl rozhodující argument ze strany majitelů chat a také obce Velký Beranov, pod niž Bradlo spadá.

Mluvit už bude jen právní zástupce

Prokeš před půl rokem kameny nakonec po vydání předběžného opatření odklidil, jenže zároveň se odvolal ke krajskému soudu.

„A ten to zase všechno zrušil. Okamžitě poté se na úřadě objevil pan Prokeš a řekl mi, že tam chce závoru. Že se prý o tom nebude s nikým bavit,“ prozrazuje starosta Velkého Beranova Jan Plevčík.

S tím však majitel pozemků u vedení obce nepochodil. „Samozřejmě, že jsem to odmítl. Prostě se tam v případě potřeby musí hasiči a záchranka nějak dostat. A jiná přístupová cesta tam není. Ať si říká pan Prokeš, co chce,“ přesvědčuje Plevčík. „No, a když jsem ho odmítl, tak tam jednoduše navozil haldy zeminy. Já už opravdu nevím, co s tím,“ zoufá si.

Jindy sdílný Rostislav Prokeš se k nové situaci tentokrát vyjadřovat nechtěl. „Ne. Obraťte se na mého právního zástupce,“ reagoval. „A kdo to je? To vám neřeknu, si to zjistěte. Nevím, co vám je vůbec do toho. Děkuji, na shledanou,“ dodal.

Už dříve však argumenty chatařů a obce, že jde o jedinou přístupovou cestu, odmítal. „Jen Petrovický mlýn jich má asi pět, třeba tu od Jeclova. A chatová oblast Kosov ještě o jednu víc. Tak nevím, proč tam musí vést sedmá. Ať prostě posunou značení o dvě stě metrů a je to,“ předložil už několikrát svoji variantu.

„To, co říká, je naprostá lež,“ rozčiluje se Rychnovský. „Jeclov je nahoře na stráni, a kdybyste tudy chtěla jet k mému baráku, tak musíte jet po svážnici, která je většinou neprůjezdná. Když nasněží, jsou tam i dvoumetrové závěje. Prostě to po těch lesních stezkách nejde. Ten člověk to ví a jen nás takhle terorizuje,“ zlobí se.

Odmítají být rukojmími

Rozhodnutí Krajského soudu v Brně prý chataře z Bradla velmi zklamalo. „Vůbec se neobtěžovali seznámit se s celou věcí. Vycházeli jenom z toho, že advokátka pana Prokeše tvrdila, že se jinudy jet dá. Přitom je to nesmysl,“ tvrdí.

Na obzoru se tak rýsuje nová cesta k soudu. „Chystáme další žalobu,“ hlásí Rychnovský. „Znovu se obrátíme na okresní soud a budeme zase požadovat předběžné opatření. A taky to, aby měl Prokeš v listech o vlastnictví zapsáno věcné břemeno na svých pozemcích s právem chůze a jízdy po pozemku. Už nechceme být rukojmími jeho svévole,“ doplňuje s tím, že je vleklé spory stály už kolem 50 tisíc korun.

Prokeš už několikrát navrhl úplné zrušení cyklotrasy, ovšem nebrání se prý ani směně pozemků. „Když tam obce chtějí cyklostezku nebo cyklotrasu, ať mi dají metr za metr a vymění mi ty lesy. Třeba v lokalitě Henčov nebo Rytířska jsou státní lesy, ať si je koupí, pozemky směníme a můžou si tam dole pak jezdit, jak chtějí,“ vzkázal.

Každopádně minimálně do konce roku haldy zeminy na cestě zůstanou. „Jsme zase na mrtvém bodě. Polovinu pracovní doby se zabývám cyklostezkou a panem Prokešem a nikdo není schopný rozhodnout, co s tím,“ přiznal starosta Velkého Beranova. „Chataři sice chystají novou žalobu, jenže to je všechno na dlouhé lokte. Teď budeme mít jen pokažené svátky,“ říká Plevčík.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Na největší setkání hasičů dorazily tisíce lidí, viděli 350 vozidel

V akci byl i modrobílý policejní vrtulník, do jehož vaku se vejde až 800 litrů...

Na to, jak vypadá práce profesionálních záchranářů, se přišly o víkendu na letiště v Přibyslavi podívat desítky tisíc...

Světci z mostu ve Žďáru jsou po letech pohromadě, zdobí zdejší hřbitov

Dolní hřbitov ve Žďáře nad Sázavou se zaplnil sochami. Všech osm originálů z...

Osm světců z barokního mostu u zámku ve Žďáru nad Sázavou se znovu sešlo na jednom místě. Zrestaurované originály jsou...

Kdo bude řídit dopravní podnik v Jihlavě? Konkurz vypíšou až v září

Ředitel jihlavského dopravního podniku Josef Vilím.

Jihlava hledá nového výkonného ředitele dopravního podniku. Ten současný Josef Vilím se do výběrového řízení hlásit už...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz