Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Majitel zatarasil cestu hlínou. Dřív tu na cyklisty číhaly kameny či lanko

  11:05aktualizováno  11:05
Spor o cyklostezku u Bradla na Jihlavsku má další kapitolu. Majitel pozemku Rostislav Prokeš cestu zatarasil hlínou. Chataři a obec Velký Beranov si stěžují, že se nemají jak dostat ke svým nemovitostem, Prokeš naopak tvrdí, že jiných cest je v lokalitě dostatek.

Po značkách, kládách, nataženém lanku a obrovských balvanech se na začátku týdne objevily na cyklostezce vedoucí z Jihlavy až do Rakouska haldy zeminy.

„Co k tomu můžu říct? Jen to, že se tahle věc řeší už jak dlouho a pořád není žádný výsledek,“ krčil rameny muž, který ve středu narazil na překážku při venčení svého psa. „Já to nějak pěšky obejdu, ale s kolem ani autem tudy nikdo neprojede,“ dodal.

Fotogalerie

Problém s cyklostezkou u Bradla se táhne už téměř dva roky. Majitel části cesty Rostislav Prokeš si nepřeje, aby přes jeho pozemek kdokoliv chodil či jezdil.

„Jenže tahle cesta tady byla odnepaměti. Chodil po ní jak můj děda, tak i praděda. Vždycky se po ní jezdilo, všichni sedláci se na tom bez problémů domluvili, jenže pan Prokeš se nás rozhodl terorizovat,“ tvrdí majitel rekreačního objektu Petrovický mlýn Daniel Rychnovský. „Já se prostě ke svému baráku jinudy nedostanu. A takových nás tady je zhruba padesát,“ dodává.

Chataři se proto v květnu, kdy se na cestě objevily balvany, rozhodli požádat o pomoc Okresní soud v Jihlavě. „A ten nám dal zapravdu. Je to jediná přístupová cesta, navíc jsou tady už starší chataři, a co kdyby potřeboval někdo záchranku?“ zněl rozhodující argument ze strany majitelů chat a také obce Velký Beranov, pod niž Bradlo spadá.

Mluvit už bude jen právní zástupce

Prokeš před půl rokem kameny nakonec po vydání předběžného opatření odklidil, jenže zároveň se odvolal ke krajskému soudu.

„A ten to zase všechno zrušil. Okamžitě poté se na úřadě objevil pan Prokeš a řekl mi, že tam chce závoru. Že se prý o tom nebude s nikým bavit,“ prozrazuje starosta Velkého Beranova Jan Plevčík.

S tím však majitel pozemků u vedení obce nepochodil. „Samozřejmě, že jsem to odmítl. Prostě se tam v případě potřeby musí hasiči a záchranka nějak dostat. A jiná přístupová cesta tam není. Ať si říká pan Prokeš, co chce,“ přesvědčuje Plevčík. „No, a když jsem ho odmítl, tak tam jednoduše navozil haldy zeminy. Já už opravdu nevím, co s tím,“ zoufá si.

Jindy sdílný Rostislav Prokeš se k nové situaci tentokrát vyjadřovat nechtěl. „Ne. Obraťte se na mého právního zástupce,“ reagoval. „A kdo to je? To vám neřeknu, si to zjistěte. Nevím, co vám je vůbec do toho. Děkuji, na shledanou,“ dodal.

Už dříve však argumenty chatařů a obce, že jde o jedinou přístupovou cestu, odmítal. „Jen Petrovický mlýn jich má asi pět, třeba tu od Jeclova. A chatová oblast Kosov ještě o jednu víc. Tak nevím, proč tam musí vést sedmá. Ať prostě posunou značení o dvě stě metrů a je to,“ předložil už několikrát svoji variantu.

„To, co říká, je naprostá lež,“ rozčiluje se Rychnovský. „Jeclov je nahoře na stráni, a kdybyste tudy chtěla jet k mému baráku, tak musíte jet po svážnici, která je většinou neprůjezdná. Když nasněží, jsou tam i dvoumetrové závěje. Prostě to po těch lesních stezkách nejde. Ten člověk to ví a jen nás takhle terorizuje,“ zlobí se.

Odmítají být rukojmími

Rozhodnutí Krajského soudu v Brně prý chataře z Bradla velmi zklamalo. „Vůbec se neobtěžovali seznámit se s celou věcí. Vycházeli jenom z toho, že advokátka pana Prokeše tvrdila, že se jinudy jet dá. Přitom je to nesmysl,“ tvrdí.

Na obzoru se tak rýsuje nová cesta k soudu. „Chystáme další žalobu,“ hlásí Rychnovský. „Znovu se obrátíme na okresní soud a budeme zase požadovat předběžné opatření. A taky to, aby měl Prokeš v listech o vlastnictví zapsáno věcné břemeno na svých pozemcích s právem chůze a jízdy po pozemku. Už nechceme být rukojmími jeho svévole,“ doplňuje s tím, že je vleklé spory stály už kolem 50 tisíc korun.

Prokeš už několikrát navrhl úplné zrušení cyklotrasy, ovšem nebrání se prý ani směně pozemků. „Když tam obce chtějí cyklostezku nebo cyklotrasu, ať mi dají metr za metr a vymění mi ty lesy. Třeba v lokalitě Henčov nebo Rytířska jsou státní lesy, ať si je koupí, pozemky směníme a můžou si tam dole pak jezdit, jak chtějí,“ vzkázal.

Každopádně minimálně do konce roku haldy zeminy na cestě zůstanou. „Jsme zase na mrtvém bodě. Polovinu pracovní doby se zabývám cyklostezkou a panem Prokešem a nikdo není schopný rozhodnout, co s tím,“ přiznal starosta Velkého Beranova. „Chataři sice chystají novou žalobu, jenže to je všechno na dlouhé lokte. Teď budeme mít jen pokažené svátky,“ říká Plevčík.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Tragická nehoda sexuologa Weisse je bez trestu, odvolací soud případ vrátil

Petr Weiss (uprostřed) u pelhřimovského okresního soudu. Viněn je ze způsobení...

Za způsobení tragické nehody, při níž zemřeli dva lidé, zatím známý český sexuolog Petr Weiss potrestán nebude....

VIDEO: Vstávat a hybaj jinam. Policie pokutovala špatné parkování u D1

Mladý řidič slovenské dodávky nocoval na nepřehledném místě v zatáčce na vjezdu...

Rozespalého šoféra probudí bouchání na dveře. „Dobrý den, pane řidiči, Policie České republiky. Kontrola parkovišť,“...

Na pracovníka jatek zaútočil rozzuřený býk, muž je v kritickém stavu

V Hlásné Třebani napadl muže býk na pastvě.(15.2.2018)

Velmi vážná zranění, která ho bezprostředně ohrožovala na životě, způsobil zaměstnanci jatek na Jihlavsku rozzuřený...

Další z rubriky

Obdivovatel Evy Samkové začal závodit až letos. A už mluví o olympiádě

Čtrnáctiletý snowboardista Tomáš Tůma si poprvé zazávodil letos v lednu. Od té...

Zpočátku jezdil jen rekreačně, na své první závody vyrazil z hecu. Hned zazářil. Takový byl start kariéry snowboardisty...

Nové soukromé Alzheimer centrum má v Třebíči začít sloužit ještě letos

Takto by mělo podle představené vizualizace vypadat zařízení pro pacienty s...

Nové soukromé specializované pobytové centrum se zvláštním režimem pro pacienty s Alzheimerovou chorobou a osoby trpící...

Jihlavský tunel bude tentokrát zavřený o víkendu, i kvůli výtkám řidičů

Uzavřený jihlavský tunel - ilustrační foto. Tunel spojuje dálniční přivaděč na silnici směr Pelhřimov.

Od páteční osmé hodiny večerní do nedělního poledne bude kvůli nutným opravám uzavřen Jihlavský tunel. Ředitelství...

Najdete na iDNES.cz