Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kanály opravíme sami a možná i ušetříme, rozhodla jihlavská radnice

  12:13aktualizováno  12:13
Jihlavští zastupitelé určili, jakým směrem se bude dál ubírat půlmiliardový projekt rekonstrukce kanalizací. Ta je dnes v takovém stavu, že vyžaduje zásadní rekonstrukci za půl miliardy korun. Původní plán režírovaný Svazem vodovodů a kanalizací Jihlavsko ztroskotal.
O dotaci čtvrt miliardy na opravu kanalizace Jihlava přišla. Nyní řeší, kde sehnat peníze.

O dotaci čtvrt miliardy na opravu kanalizace Jihlava přišla. Nyní řeší, kde sehnat peníze.

Už roky se o tučné půlmiliardové sousto přou dvě firmy, což mělo za následek ztroskotání celého připravovaného projektu a ztrátu dotace čtvrt miliardy, kterou slíbila Evropská unie ještě z předvstupních fondů.

Co řekli o kanalizaci jihlavští zastupitelé

Petr Pospíchal, náměstek primátora a zástupce Jihlavy ve SVAK: "Pokud budeme mít vše připravené a zavčas podáme žádost o dotaci, naše šance je veliká. Ale nikdo nezaručí, že je ta šance na dotaci stoprocentní."

Josef Kodet, náměstek primátora a bývalý zástupce města ve SVAK: Do diskuse nepřispěl. "V názoru nevystoupit ze svazku jsem byl v minulosti přehlasován. K té věci už nemám víc co říct," reagoval na dotaz MF DNES.

Ladislav Zadražil, opoziční zastupitel za KSČM: "V tuto chvíli je jistota, že jsme promrhali evropskou dotaci a anulovali výběrové řízení. Jako zastupitelé jsme promrhali hodně peněz a občany to bude asi zajímat."

Jaroslav Vymazal, primátor Jihlavy: "Nemám pocit, že bychom jako zastupitelé něco promrhali. Projevili jsme maximální snahu o to, aby dotace byla ve městě zúročena. Na tom, že se tak nestalo, opravdu žádný podíl neneseme."

Jihlavští zastupitelé se ve středu bavili o tom, jak co nejrychleji a hlavně za jaké peníze stoky opravit. Několik let projekt připravoval Svaz vodovodů a kanalizací Jihlavsko (SVAK). Jihlavští zastupitelé však nyní rozhodli, že celou záležitost převezme město a samo podá novou žádost o dotace. Podle náměstka primátora Petra Pospíchala na tom, paradoxně, může město výrazně ušetřit.

Pokud by město uspělo s žádostí o dotace, hradilo by podle Pospíchala pouze deset procent nákladů. Tedy asi 50 milionů korun.

Zda Jihlava dostane dotaci se uvidí v květnu

Podle starého projektu, který po letech příprav zastupitelé ve středu definitivně smetli ze stolu, by přitom Jihlava projekt spolufinancovala až 205 miliony korun, z čehož by 150 milionů korun pokryl úvěr. "Dotační výzva, která bude vyhlášena na jaře příštího roku, by měla mít takové podmínky," pravil Pospíchal.

Podle něj by se navíc výběrovým řízením na dodavatele stavebních prací mohly náklady na projekt snížit. Pak by byl podíl města na výstavbě nových kanálů a vodovodů pouze 40 milionů korun.

Pokud by Jihlava uspěla, o čemž by podle Pospíchala mohlo být jasno v květnu 2012, a nebyl by zádrhel ani ve výběrovém řízení, na kterém ztroskotal projekt předešlý, mohlo by se podle náměstka Pospíchala už příští rok stavět a město by mělo tři roky na prostavění celé dotace. "Je tu šance, že můžeme dát kanalizace do pořádku za podstatně méně peněz," souhlasí s konceptem primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal.

To je ta ideální varianta. Pak je tu ale druhá možnost, že město s vlastní žádostí o dotace neuspěje. Pak by nastala druhá alternativa - rozdělení celého obřího půlmiliardového projektu na několik menších staveb a město by žádalo o dotace na každou stavbu zvlášť. "Pak ale pravděpodobně nedosáhneme na dotace u každé jednotlivé stavby," upřesnil náměstek Pospíchal.

Opozice považuje ztrátu dotace za promarněnou šanci

Než zastupitelé rozhodli, že novou žádost o dotaci na výstavbu kanalizace a vodovodů předloží ministerstvu samo město, předcházela tomu dlouhá diskuse.

"Bylo by vhodné, kdyby se už nemuselo vypisovat nové výběrové řízení na dodavatele, a to bude možné pouze v případě, že žádost podá SVAK. To původní výběrové řízení totiž trvalo přes tři roky," upozornil opoziční zastupitel za KSČM Pavel Šlechtický. Uvítal by, aby lídrem projektu a žadatelem o dotaci byl opět SVAK.

Podle městského úředníka Jiřího Benáčka, který po nějakou dobu zastupoval město ve SVAK, se ale úředníci z ministerstva shodli, že nebude možné stávající výběrové řízení využít i pro novou žádost o dotace. "V případě, že by došlo k převodu stávajícího výběrového řízení, dojde k porušení podmínek dotačního programu," dodal Benáček.

Opoziční zastupitel za TOP 09 Martin Fiala je názoru, že na vině ztráty čtvrtmiliardové dotace je i město coby většinový vlastník majetku Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko. "Město bylo majoritním vlastníkem firmy, která dotaci promrhala," připomněl Fiala.

"Doporučil bych vám, abyste si prostudoval stanovy svazku, pak byste zjistil, že město, i když je většinový majitel svazu, nemá možnost takto se chovat," reagoval primátor Vymazal. "Investorem a žadatelem o dotace byl SVAK. Pokud někdo zapříčinil tento stav, nebylo to město," dodal Jiří Benáček.
Nejčtenější

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Výtvory musí z chodeb pryč, zaveleli hasiči ve školkách. Jsou hořlavé

Takto nyní vypadají stěny vstupní chodby MŠ Pastelka v Riegrově ulici....

Z chodeb mateřských škol v Jihlavě musely zmizet obrázky i další výrobky dětí. S ohledem na riziko požáru to požadují...

Karlovy Vary uspěly po nájezdech, Litvínov se raduje na Kladně

Zleva Adam Kubík z Kladna a Peter Jánský z Litvínova.

Karlovy Vary zažily v osmém kole baráže o hokejovou extraligu drama. Ztratily slibné vedení 4:1 a zápas musely otáčet...

Další z rubriky

Výtvory musí z chodeb pryč, zaveleli hasiči ve školkách. Jsou hořlavé

Takto nyní vypadají stěny vstupní chodby MŠ Pastelka v Riegrově ulici....

Z chodeb mateřských škol v Jihlavě musely zmizet obrázky i další výrobky dětí. S ohledem na riziko požáru to požadují...

Autobusy už nemusejí couvat na kruhovém objezdu, spor o provedení trvá

Kontroverzní kruhový objezd v centru Třebíče. Podle kritiků by měl být mít...

Třebíč nechala drobně upravit diskutovaný kruhový objezd na křižovatce ulic Bedřicha Václavka a Jungmannova. Autobusy,...

Sanatorium na Žďársku se nedaří prodat ani napošesté, zájemce nezaplatil

Sanatorium na Buchtově kopci na Žďársku.

Z prodeje někdejšího sanatoria na Buchtově kopci nedaleko Sněžného na Žďársku možná znovu sejde. Kraj Vysočina jako...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz