Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kanály opravíme sami a možná i ušetříme, rozhodla jihlavská radnice

  12:13aktualizováno  12:13
Jihlavští zastupitelé určili, jakým směrem se bude dál ubírat půlmiliardový projekt rekonstrukce kanalizací. Ta je dnes v takovém stavu, že vyžaduje zásadní rekonstrukci za půl miliardy korun. Původní plán režírovaný Svazem vodovodů a kanalizací Jihlavsko ztroskotal.
O dotaci čtvrt miliardy na opravu kanalizace Jihlava přišla. Nyní řeší, kde sehnat peníze.

O dotaci čtvrt miliardy na opravu kanalizace Jihlava přišla. Nyní řeší, kde sehnat peníze.

Už roky se o tučné půlmiliardové sousto přou dvě firmy, což mělo za následek ztroskotání celého připravovaného projektu a ztrátu dotace čtvrt miliardy, kterou slíbila Evropská unie ještě z předvstupních fondů.

Co řekli o kanalizaci jihlavští zastupitelé

Petr Pospíchal, náměstek primátora a zástupce Jihlavy ve SVAK: "Pokud budeme mít vše připravené a zavčas podáme žádost o dotaci, naše šance je veliká. Ale nikdo nezaručí, že je ta šance na dotaci stoprocentní."

Josef Kodet, náměstek primátora a bývalý zástupce města ve SVAK: Do diskuse nepřispěl. "V názoru nevystoupit ze svazku jsem byl v minulosti přehlasován. K té věci už nemám víc co říct," reagoval na dotaz MF DNES.

Ladislav Zadražil, opoziční zastupitel za KSČM: "V tuto chvíli je jistota, že jsme promrhali evropskou dotaci a anulovali výběrové řízení. Jako zastupitelé jsme promrhali hodně peněz a občany to bude asi zajímat."

Jaroslav Vymazal, primátor Jihlavy: "Nemám pocit, že bychom jako zastupitelé něco promrhali. Projevili jsme maximální snahu o to, aby dotace byla ve městě zúročena. Na tom, že se tak nestalo, opravdu žádný podíl neneseme."

Jihlavští zastupitelé se ve středu bavili o tom, jak co nejrychleji a hlavně za jaké peníze stoky opravit. Několik let projekt připravoval Svaz vodovodů a kanalizací Jihlavsko (SVAK). Jihlavští zastupitelé však nyní rozhodli, že celou záležitost převezme město a samo podá novou žádost o dotace. Podle náměstka primátora Petra Pospíchala na tom, paradoxně, může město výrazně ušetřit.

Pokud by město uspělo s žádostí o dotace, hradilo by podle Pospíchala pouze deset procent nákladů. Tedy asi 50 milionů korun.

Zda Jihlava dostane dotaci se uvidí v květnu

Podle starého projektu, který po letech příprav zastupitelé ve středu definitivně smetli ze stolu, by přitom Jihlava projekt spolufinancovala až 205 miliony korun, z čehož by 150 milionů korun pokryl úvěr. "Dotační výzva, která bude vyhlášena na jaře příštího roku, by měla mít takové podmínky," pravil Pospíchal.

Podle něj by se navíc výběrovým řízením na dodavatele stavebních prací mohly náklady na projekt snížit. Pak by byl podíl města na výstavbě nových kanálů a vodovodů pouze 40 milionů korun.

Pokud by Jihlava uspěla, o čemž by podle Pospíchala mohlo být jasno v květnu 2012, a nebyl by zádrhel ani ve výběrovém řízení, na kterém ztroskotal projekt předešlý, mohlo by se podle náměstka Pospíchala už příští rok stavět a město by mělo tři roky na prostavění celé dotace. "Je tu šance, že můžeme dát kanalizace do pořádku za podstatně méně peněz," souhlasí s konceptem primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal.

To je ta ideální varianta. Pak je tu ale druhá možnost, že město s vlastní žádostí o dotace neuspěje. Pak by nastala druhá alternativa - rozdělení celého obřího půlmiliardového projektu na několik menších staveb a město by žádalo o dotace na každou stavbu zvlášť. "Pak ale pravděpodobně nedosáhneme na dotace u každé jednotlivé stavby," upřesnil náměstek Pospíchal.

Opozice považuje ztrátu dotace za promarněnou šanci

Než zastupitelé rozhodli, že novou žádost o dotaci na výstavbu kanalizace a vodovodů předloží ministerstvu samo město, předcházela tomu dlouhá diskuse.

"Bylo by vhodné, kdyby se už nemuselo vypisovat nové výběrové řízení na dodavatele, a to bude možné pouze v případě, že žádost podá SVAK. To původní výběrové řízení totiž trvalo přes tři roky," upozornil opoziční zastupitel za KSČM Pavel Šlechtický. Uvítal by, aby lídrem projektu a žadatelem o dotaci byl opět SVAK.

Podle městského úředníka Jiřího Benáčka, který po nějakou dobu zastupoval město ve SVAK, se ale úředníci z ministerstva shodli, že nebude možné stávající výběrové řízení využít i pro novou žádost o dotace. "V případě, že by došlo k převodu stávajícího výběrového řízení, dojde k porušení podmínek dotačního programu," dodal Benáček.

Opoziční zastupitel za TOP 09 Martin Fiala je názoru, že na vině ztráty čtvrtmiliardové dotace je i město coby většinový vlastník majetku Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko. "Město bylo majoritním vlastníkem firmy, která dotaci promrhala," připomněl Fiala.

"Doporučil bych vám, abyste si prostudoval stanovy svazku, pak byste zjistil, že město, i když je většinový majitel svazu, nemá možnost takto se chovat," reagoval primátor Vymazal. "Investorem a žadatelem o dotace byl SVAK. Pokud někdo zapříčinil tento stav, nebylo to město," dodal Jiří Benáček.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí Kraje Vysočina dle okresů:

Volby do Senátu

Senátní volby pro Kraj Vysočina proběhnou v obvodu č.53 - Třebíč. Kandidují: Naděžda Dobešová, Marie Dudíková, Vladimír Kotek, Miroslav Michálek, Marek Nevoral, Petr Paul, Michal Šalomoun, Stanislav Zíma a Hana Žáková. Případné druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Lesy na Vysočině zaplavily hřiby, lidé si jich domů nosí až stovky

Stačí hodinka v lese a košík je plný hub. Vcelku jednoduše lze najít zdravé i...

Příjezdové cesty do lesů na Jihlavsku jsou v tomto týdnu obsypané auty. Po lesích se prochází tisíce houbařů, kteří...

Přijeli jako uhlobaroni, říká o uprchlících z Iráku lídr jihlavské SPD

Jedničkou kandidátky SPD v Jihlavě je Petr Paul. U policie pracoval i jako šéf...

Před čtyřmi lety se na kandidátce Úsvitu přímé demokracie do jihlavského zastupitelstva nedostal. Letos jde do...V Polné už třetí den vyzvání telefon. Všichni chtějí na Spartu

Smutný hrdina I přes deset inkasovaných gólů trenér Slavoje Polná Michal...

Od pátku, kdy skončilo losování 3. kola fotbalového MOL Cupu, je Polná na nohou. Domácímu Slavoji totiž los určil za...

Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Bývalý starosta kandiduje na radnici přímo z vězení, věří v propuštění

Ladislav Horký stál v čele Lipnice nad Sázavou v letech 2002 až 2010. Podle...

Bývalý starosta Lipnice nad Sázavou Ladislav Horký kandiduje do komunálních voleb jako nezávislý a ve svém volebním...

Další z rubriky

Do voleb se řítí i Iran-Men, Dlouháni, U mě dobrý či Pozitivní vlna

Volební místnost v Osvětimanech na Uherskohradišťsku.

Blížící se komunální volby mají zvláště na vesnicích i svoji úsměvnou stránku. Kupříkladu v Nových Dvorech na Žďársku...

Nohy ho bolely jako nikdy, přesto nevidomý Ondřej přeběhl a přejel Česko

Nevidomý sportovec Ondřej Zmeškal při svém úspěšném pokusu o přeběhnutí a...

Nohy ho bolí jako ještě nikdy v životě, přesto je nevidomý sportovec Ondřej Zmeškal z Třebíčska šťastný. Za deset dní...

Nad Sázavou u Žďáru se tyčí nová moderní kaple, bude archou pro věřící

Kaple Panny Marie Karmelské na okraji obce Sázava nedaleko Žďáru připomíná...

Dosud měla Sázava u Žďáru kromě evangelického kostela jen malou kapličku. Ovšem v neděli královéhradecký biskup Jan...

Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy
Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy

Soutěžíme o poukázky na nákup Tesco Online nákupy v hodnotě 1500 Kč, 1000 Kč a 500 Kč. Objednaný nákup vám kurýr přiveze až ke dveřím, což si pochvaluje i naše redakce eMimino.cz - otestovali jsme dovoz do práce a uspořádali místo oběda společný piknik.

Najdete na iDNES.cz