Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jihlava má stále šanci na opravu kanalizace. Ministr dal radnici naději

  8:31aktualizováno  8:31
Přestože jihlavské radnici unikla dotace na půlmiliardový projekt rekonstrukce kanalizací ve městě, ministr životního prostředí Tomáš Chalupa vzkazuje, aby se nevzdávala. Radí městu, aby požádalo o peníze z připravovaných dotačních titulů. Jde přece o připravený projekt, říká ministr.

Projekt opravy kanalizace v Jihlavě je připravený, říká ministr Chalupa. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Není však vůbec jisté, zda budou zmíněné dotační tituly vypsány. Otázkou je, zda může projekt na rekonstrukci jihlavských vodovodů a kanalizací uspět.

"Velkou roli při hodnocení projektů hraje i jejich připravenost. A tento projekt připravený je. To mu pomůže, ale jakým způsobem to dopadne, záleží i na tom, kolik bude žádostí," sdělil ministr Chalupa.

Nová naděje se stal tématem zasedání představitelů Svazu vodovodů a kanalizací (SVAK).

"Byl to zásadní bod našeho jednání. Otevírá se tím možnost čerpat peníze, které zbyly České republice z tohoto projektu, (10 milionů eur, tedy asi 250 milionů korun - pozn.red.), a to z jiného dotačního titulu. Ten bude pravděpodobně z těchto zbylých peněz otevřen," vysvětlil po jednání předsednictva SVAK Petr Pospíchal, náměstek primátora Jihlavy a zároveň zástupce města ve svazku.

Kdo podá žádost o peníze?

Jihlavská radnice a její zastupitelé musejí v listopadu rozhodnout, kdo předloží ministerstvu novou žádost. Buď to udělá radnice, anebo SVAK.

Podle předsedy svazku Jiřího Vlacha by se kanalizace, pokud by připravený projekt s žádostí o dotaci uspěl,mohla začít opravovat už na jaře příštího roku. "Pokud by se daly využít výsledky již ukončeného výběrového řízení, viděl bych to tak, že by se v ideálním případě v březnu nebo v dubnu mohlo začít stavět a do konce roku 2013 by celý projekt mohl být ukončen," sdělil Vlach.

Po několikaměsíčních průtazích a odvoláváních k antimonopolnímu úřadu ve výběrovém řízení zvítězilo sdružení firem v čele se Synerem. Teoreticky by tak celý projekt bez další administrativy šlo na celou žádost "naroubovat".

"Pokud se přihlásí město Jihlava do výzvy samostatně, pak bude muset celé výběrové řízení a veškerou administrativu udělat znovu," je si vědom náměstek Pospíchal.

Vlastní společnost je prý nesmysl

Šance na získání peněz pro rekonstrukci jihlavských stok však hatí plán zastupitelů vystoupit koncem příštího roku ze svazku a založit městskou společnost, která by se o kanalizace starala. (Více zde)

"Nová Jihlavská vodárenská společnost nemá žádné pracovníky, žádné zkušenosti," upozornil náměstek Pospíchal.

"Pokud se bude projekt realizovat prostřednictvím nové společnosti Jihlavské vodovody a kanalizace, bude to znamenat minimálně rok nebo dva zdržení. Něco jiného je zřídit firmu na papíře a něco jiného je zajistit, aby byla funkční," upozornil i opoziční zastupitel za TOP 09 Martin Fiala.

Přitom právě průtahy v přípravách projektu a výběrovém řízení na dodavatele stavby stály projekt už přislíbenou čtvrtmiliardovou dotaci z Bruselu.

V posledních dnech byly vztahy mezi SVAK a jihlavskou radnicí napjaté kvůli vzájemnému obviňování z krachu projektu. Radnice už podala i dvě trestní oznámení. Podle Radka Ondruše z právní kanceláře Ondruš & Ondruš, která radnici zastupuje, město připravuje i další trestní oznámení. To by mělo být zaměřené na hospodaření SVAKu.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí Kraje Vysočina dle okresů:

Volby do Senátu

Senátní volby pro Kraj Vysočina proběhnou v obvodu č.53 - Třebíč. Kandidují: Naděžda Dobešová, Marie Dudíková, Vladimír Kotek, Miroslav Michálek, Marek Nevoral, Petr Paul, Michal Šalomoun, Stanislav Zíma a Hana Žáková. Případné druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Přijeli jako uhlobaroni, říká o uprchlících z Iráku lídr jihlavské SPD

Jedničkou kandidátky SPD v Jihlavě je Petr Paul. U policie pracoval i jako šéf...

Před čtyřmi lety se na kandidátce Úsvitu přímé demokracie do jihlavského zastupitelstva nedostal. Letos jde do...

V Polné už třetí den vyzvání telefon. Všichni chtějí na Spartu

Smutný hrdina I přes deset inkasovaných gólů trenér Slavoje Polná Michal...

Od pátku, kdy skončilo losování 3. kola fotbalového MOL Cupu, je Polná na nohou. Domácímu Slavoji totiž los určil za...Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Bývalý starosta kandiduje na radnici přímo z vězení, věří v propuštění

Ladislav Horký stál v čele Lipnice nad Sázavou v letech 2002 až 2010. Podle...

Bývalý starosta Lipnice nad Sázavou Ladislav Horký kandiduje do komunálních voleb jako nezávislý a ve svém volebním...

Vnučka lorda Runcimana ve Žďáře pátrala, proč potopil Československo

Anna Shukmanová, britská lingvistka a jedna z prvních žen vysvěcených v...

Byla to neobvyklá návštěva, když se na žďárském zámku setkaly dvě dámy. Francouzka gruzínského původu Thamara Kinská a...

Další z rubriky

Dívka z Jihlavy získala práci snů, stala se masérkou císařovny Sisi

Masážní lavička se v Hofburgu nacházela v císařovnině toaletní komnatě. Sisi v...

Před 120 lety zavraždili císařovnu Alžbětu zvanou Sisi. Mezi její služebné patřila i jistá Elisabeth Schmidová. U...

Nejhonosnější dům ve Žďáře se po opravě poprvé otevřel veřejnosti

Fasádu obnovili noví majitelé  čistě v secesním duchu. Jistě by se líbila i...

Stovky lidí stály frontu u Veliše. Slavnostní otevření nejhonosnějšího domu ve Žďáře nad Sázavou předčilo co do zájmu...

Stromům v Jihlavě pomohly přežít letošní sucho speciální vaky s vodou

Na dně speciálních vaků jsou otvory, jimiž voda postupně v malých dávkách...

Letošní velmi suché léto dalo zeleni ve městech pořádně zabrat. A i když v posledních dnech trochu zapršelo, stromy se...

Najdete na iDNES.cz