Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jihlava má stále šanci na opravu kanalizace. Ministr dal radnici naději

  8:31aktualizováno  8:31
Přestože jihlavské radnici unikla dotace na půlmiliardový projekt rekonstrukce kanalizací ve městě, ministr životního prostředí Tomáš Chalupa vzkazuje, aby se nevzdávala. Radí městu, aby požádalo o peníze z připravovaných dotačních titulů. Jde přece o připravený projekt, říká ministr.

Projekt opravy kanalizace v Jihlavě je připravený, říká ministr Chalupa. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Není však vůbec jisté, zda budou zmíněné dotační tituly vypsány. Otázkou je, zda může projekt na rekonstrukci jihlavských vodovodů a kanalizací uspět.

"Velkou roli při hodnocení projektů hraje i jejich připravenost. A tento projekt připravený je. To mu pomůže, ale jakým způsobem to dopadne, záleží i na tom, kolik bude žádostí," sdělil ministr Chalupa.

Nová naděje se stal tématem zasedání představitelů Svazu vodovodů a kanalizací (SVAK).

"Byl to zásadní bod našeho jednání. Otevírá se tím možnost čerpat peníze, které zbyly České republice z tohoto projektu, (10 milionů eur, tedy asi 250 milionů korun - pozn.red.), a to z jiného dotačního titulu. Ten bude pravděpodobně z těchto zbylých peněz otevřen," vysvětlil po jednání předsednictva SVAK Petr Pospíchal, náměstek primátora Jihlavy a zároveň zástupce města ve svazku.

Kdo podá žádost o peníze?

Jihlavská radnice a její zastupitelé musejí v listopadu rozhodnout, kdo předloží ministerstvu novou žádost. Buď to udělá radnice, anebo SVAK.

Podle předsedy svazku Jiřího Vlacha by se kanalizace, pokud by připravený projekt s žádostí o dotaci uspěl,mohla začít opravovat už na jaře příštího roku. "Pokud by se daly využít výsledky již ukončeného výběrového řízení, viděl bych to tak, že by se v ideálním případě v březnu nebo v dubnu mohlo začít stavět a do konce roku 2013 by celý projekt mohl být ukončen," sdělil Vlach.

Po několikaměsíčních průtazích a odvoláváních k antimonopolnímu úřadu ve výběrovém řízení zvítězilo sdružení firem v čele se Synerem. Teoreticky by tak celý projekt bez další administrativy šlo na celou žádost "naroubovat".

"Pokud se přihlásí město Jihlava do výzvy samostatně, pak bude muset celé výběrové řízení a veškerou administrativu udělat znovu," je si vědom náměstek Pospíchal.

Vlastní společnost je prý nesmysl

Šance na získání peněz pro rekonstrukci jihlavských stok však hatí plán zastupitelů vystoupit koncem příštího roku ze svazku a založit městskou společnost, která by se o kanalizace starala. (Více zde)

"Nová Jihlavská vodárenská společnost nemá žádné pracovníky, žádné zkušenosti," upozornil náměstek Pospíchal.

"Pokud se bude projekt realizovat prostřednictvím nové společnosti Jihlavské vodovody a kanalizace, bude to znamenat minimálně rok nebo dva zdržení. Něco jiného je zřídit firmu na papíře a něco jiného je zajistit, aby byla funkční," upozornil i opoziční zastupitel za TOP 09 Martin Fiala.

Přitom právě průtahy v přípravách projektu a výběrovém řízení na dodavatele stavby stály projekt už přislíbenou čtvrtmiliardovou dotaci z Bruselu.

V posledních dnech byly vztahy mezi SVAK a jihlavskou radnicí napjaté kvůli vzájemnému obviňování z krachu projektu. Radnice už podala i dvě trestní oznámení. Podle Radka Ondruše z právní kanceláře Ondruš & Ondruš, která radnici zastupuje, město připravuje i další trestní oznámení. To by mělo být zaměřené na hospodaření SVAKu.
Nejčtenější

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Výtvory musí z chodeb pryč, zaveleli hasiči ve školkách. Jsou hořlavé

Takto nyní vypadají stěny vstupní chodby MŠ Pastelka v Riegrově ulici....

Z chodeb mateřských škol v Jihlavě musely zmizet obrázky i další výrobky dětí. S ohledem na riziko požáru to požadují...

Karlovy Vary uspěly po nájezdech, Litvínov se raduje na Kladně

Zleva Adam Kubík z Kladna a Peter Jánský z Litvínova.

Karlovy Vary zažily v osmém kole baráže o hokejovou extraligu drama. Ztratily slibné vedení 4:1 a zápas musely otáčet...

Další z rubriky

Brod kupuje pozemky za miliony. Chce větší křižovatku i nová parkoviště

Bývalý statek na křižovatce ulic Masarykova a Ledečská kupuje město. To by v...

Havlíčkův Brod koupí od restituentky rozsáhlý soubor pěti pozemků. Za celkovou výměru čtyř hektarů zaplatí přes 23...

Pavlovská stanice se stará o stále víc zvířat, mnohá nosí lidé zbytečně

Mláďata norka evropského v pavlovské stanici. Narodila se 20. května a byla...

Záchranná stanice zvířat v Pavlově u Ledče nad Sázavou loni přijala více než trojnásobně větší počet zraněných jedinců...

Údajné dluhy vymáhal opilý recidivista s palicí v ruce, skončil ve vazbě

Palice, se kterou opilý recidivista zaútočil na ženu.

S mohutnou palicí v ruce a téměř dvěma promile se v sobotu vydal vymáhat údajné dluhy jednatřicetiletý recidivista. Po...

Advantage Consulting, s.r.o.
INSPEKTOR KVALITY S AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz