Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

U jihlavského City Parku se jezdí na červenou, kamery budou dávat pokuty

  14:01aktualizováno  16:28
Už devět let se v Jihlavě ví, že na křižovatce u autobusového nádraží snímají kamery průjezdy na červenou. Přesto se tam letos našlo přes tisíc řidičů nerespektujících semafory. Pokut za 2 500 korun brzy začne „pršet“ ještě víc. Stejný hlídací systém se totiž spustí u City Parku.

Červená na semaforu, šlápnu na plyn. Policie zjistila, že dokonce i někteří profesionální šoféři autobusů či taxikáři nerespektují semafory na největší jihlavské křižovatce u City Parku.

Samozřejmě to nejsou zdaleka jen oni. A tak tam začnou fungovat na přelomu ledna a února kamery, které budou provoz hlídat. Celý systém za zhruba milion korun zdokumentuje prohřešky ve vysoké kvalitě. Vznikne video a fotografie jako důkaz. A provozovatel auta dostane domů nebo do firmy „pozdrav“ s výzvou, aby zaplatil.

„Je to nejvytíženější křižovatka ve městě a vzniká tam mnoho nebezpečných situací. Řada řidičů nerespektuje světelná znamení. Chceme předejít tomuto nešvaru a přispět ke zvýšení bezpečnosti,“ popsal náměstek primátora Jaroslav Vymazal.

U autobusového nádraží projelo na červenou více 1100 řidičů

Léta fungující kamery u autobusového nádraží na Jiráskově a Fritzově ulici podle něj dokázaly, že mají smysl.

Fotogalerie

Na červenou tam pochopitelně jezdí i mimojihlavští, kteří o videozáznamech nevědí. Novinka u City Parku bude podle náměstka více chránit řidiče, kteří opravdu jezdí jen na zelenou.

Letos od ledna do konce listopadu projelo křižovatkou u autobusového nádraží 1 178 vozidel na červenou. To je mimochodem mnohem víc než v roce 2007. Tehdy jich bylo 408.

„U City Parku je to v současnosti podobné,“ dodal Vymazal.

Kamery na křížení ulic Znojemské a Hradební už měly fungovat od konce letošního října. Protože se ale na radnici zavádí nový počítačový systém, bylo odstartování projektu přesunuto na přelom ledna a února.

Častým nešvarem je vjetí do křižovatky, i když je za ní kolona

Policisté novinku vítají. „Je to jen dobře. Jízda na červenou patří mezi závažné přestupky,“ potvrdila policejní mluvčí Dana Čírtková. Srážky v křižovatkách mívají vážné následky a ta u City Parku je hodně frekventovaná.

Vznikají tam nepřehledné situace i kvůli kolonám. Někteří řidiči vjedou do křižovatky a kvůli řadě aut ji nemůžou plynule projet. Mezitím už mají zelenou auta z jiného směru. Pak bývají k vidění nebezpečné improvizace.

Policisté se tam čas od času na červené průjezdy zaměřují. Když takového řidiče odhalí, zastaví ho o kus dál na bezpečném místě a přestupek s ním vyřeší. Pokuta bývá do dvou tisíc. Řešení přes radnici pak stojí minimálně dva a půl tisíce.

Kamery u autobusového nádraží fungují od podzimu roku 2006. Spuštění zkušebního provozu zajišťovalo Centrum dopravního výzkumu ve spolupráci s ministerstvem dopravy. Po roce projekt skončil a radnice dostala nabídku si systém pronajmout a následně odkoupit za zbytkovou cenu. Radní to schválili. Vše stálo 700 tisíc, dalších několik tisíc korun stojí provoz a údržba.

Autor:


Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Světci z mostu ve Žďáru jsou po letech pohromadě, zdobí zdejší hřbitov

Dolní hřbitov ve Žďáře nad Sázavou se zaplnil sochami. Všech osm originálů z...

Osm světců z barokního mostu u zámku ve Žďáru nad Sázavou se znovu sešlo na jednom místě. Zrestaurované originály jsou...

Průtoky v řekách klesly na desetinu normálu. Všichni vyhlíží déšť

Sucho se podepsalo i na hladině řeky Jihlavy v Třebíči. Z vody místy vystupují...

Dříve zde voda tekla proudem. Dnes však z plechového koryta, které přivádí na povrch pramen Moravské Dyje, voda spíš...

VIDEO: Na dálnici D1 vyletěl řidič s autem za svodidla, nehodu nepřežil

Na dálnici D1 havarovalo auto. Řidič zemřel

Nehodu na D1 na Vysočině dopoledne nepřežil řidič osobního auta. S vozem vyletěl z dálnice a skončil v porostu za...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz