Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

  15:22aktualizováno  15:22
Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let. Odbor dopravy za tu dobu obeslal tisíce hříšníků, jenže teď se zdá, že až do konce června loňského roku pokuty ukládat nesměl.

Spuštění zkušebního provozu systému nejprve zajišťovalo Centrum dopravního výzkumu ve spolupráci s ministerstvem dopravy, o rok později zařízení odkoupila jihlavská radnice.

Za jedenáct let provozu systému pak odbor dopravy po upozornění od městské policie obeslal tisíce motoristů. Například v roce 2015 projelo křižovatkami na červenou za jedenáct měsíců 1 200 vozidel. V naprosté většině případů za to dostali řidiči pokutu.

Jenže nyní se zdá, že až do 30. června loňského roku vybíralo město pokuty neoprávněně. Svědčí o tom rozsudek Nejvyššího správního soudu (NSS), který před dvěma měsíci magistrát obdržel.

„Obecní policie nemohla v době před 1. červencem 2017 provozovat kamerový systém, jehož jediným či hlavní cílem bylo monitorovat dodržování povinnosti zastavit vozidlo na signál červeného světla,“ stojí v rozsudku. Takový postup města totiž neumožňoval tehdy platný zákon. Ten se změnil právě až k 1. červenci 2017.

Je to ojedinělý případ?

Rozsudek NSS se vztahoval k případu, kdy provozovatel jednoho z vozidel s pokutou za průjezd na červenou nesouhlasil. Údajné spáchání přestupku bylo podle něj podloženo nezákonně získaným důkazem a proto se bránil soudní cestou. A NSS mu dal v tomto směru za pravdu.

„Jedná se o ojedinělý případ,“ prohlásil Ján Tinka, vedoucí odboru dopravy jihlavského magistrátu.

Fotogalerie

Zároveň si je ovšem velmi dobře vědom toho, že na základě průlomového rozhodnutí se mohou hlásit další řidiči, kteří budou chtít peníze za zaplacení pokuty zpátky.

„Co vám na to mám říct. Ano, pokud se na nás někdo obrátí, tak to budeme individuálně řešit s krajským úřadem, ale že bychom vraceli pokuty nějak hromadně, to asi ne,“ uvedl Tinka.

Městská policie Jihlava figuruje v celé věci pouze jako oznamovatel přestupku. „Všechny průjezdy na červenou, což je bodovaná věc, jdou k nám na počítač, z něhož je pak zaměstnankyně přeposílá v zákonné lhůtě pěti dnů na odbor dopravy. A ten poté zahajuje s řidičem správní řízení a ukládá pokuty,“ vysvětloval ředitel městské policie Jan Frenc.

„Takže jestli odbor mohl, nebo nemohl vybírat pokuty, to se mě neptejte. V tomhle případě se pán odvolával proti rozhodnutí odboru dopravy, nikoliv městské policie,“ dodal.

Doposud bylo vše v pořádku

A jak je vůbec možné, že se na zřejmě neoprávněné vybírání pokut nepřišlo dříve? „Do té doby, než se některý z řidičů odvolal, nám krajský úřad i všechny soudy oprávněnost uložení pokuty potvrdily,“ argumentuje Tinka.

Jenže pak se objevil někdo, který svůj nesouhlas hnal až k Nejvyššímu správnímu soudu. A tím možná spustí lavinu, která z magistrátu dostane vybrané pokuty i za několik let zpátky.

„Ten konkrétní rozsudek se vztahuje jenom k tomu jednomu případu. Nelze plošně říct: ‚Bylo všechno špatně.‘ Ti další by museli napadnout i rozhodnutí krajského úřadu. Prostě celé je to komplikovanější. Ale jak už jsem řekl, pokud se někdo ohlásí, tak věc zkonzultujeme s krajským úřadem a rozhodneme o dalším postupu,“ dodal Tinka.

Nejvyšší správní soud v souvislosti s jihlavským případem také upozornil na to, že jsou-li k pořizování záznamů zřízeny stálé automatické systémy, je městská policie povinná informace o nich vhodným způsobem uveřejnit.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí Kraje Vysočina dle okresů:

Volby do Senátu

Senátní volby pro Kraj Vysočina proběhnou v obvodu č.53 - Třebíč. Kandidují: Naděžda Dobešová, Marie Dudíková, Vladimír Kotek, Miroslav Michálek, Marek Nevoral, Petr Paul, Michal Šalomoun, Stanislav Zíma a Hana Žáková. Případné druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Přijeli jako uhlobaroni, říká o uprchlících z Iráku lídr jihlavské SPD

Jedničkou kandidátky SPD v Jihlavě je Petr Paul. U policie pracoval i jako šéf...

Před čtyřmi lety se na kandidátce Úsvitu přímé demokracie do jihlavského zastupitelstva nedostal. Letos jde do...

V Polné už třetí den vyzvání telefon. Všichni chtějí na Spartu

Smutný hrdina I přes deset inkasovaných gólů trenér Slavoje Polná Michal...

Od pátku, kdy skončilo losování 3. kola fotbalového MOL Cupu, je Polná na nohou. Domácímu Slavoji totiž los určil za...Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Bývalý starosta kandiduje na radnici přímo z vězení, věří v propuštění

Ladislav Horký stál v čele Lipnice nad Sázavou v letech 2002 až 2010. Podle...

Bývalý starosta Lipnice nad Sázavou Ladislav Horký kandiduje do komunálních voleb jako nezávislý a ve svém volebním...

Vnučka lorda Runcimana ve Žďáře pátrala, proč potopil Československo

Anna Shukmanová, britská lingvistka a jedna z prvních žen vysvěcených v...

Byla to neobvyklá návštěva, když se na žďárském zámku setkaly dvě dámy. Francouzka gruzínského původu Thamara Kinská a...

Další z rubriky

Při nehodách na Vysočině zemřeli čtyři lidé, včetně chodce na D1

Nehoda z 83. kilometru dálnice D1 skončila tragicky. Osobní vůz narazil zezadu...

Na dálnici D1 zemřel časně ráno chodec. Srazilo ho auto na 150,5 kilometru ve směru na Prahu. Kvůli vyšetřování nehody...

Zavřené stánky, nedodělané parkoviště. Jihlava pocítila potíže firmy PSJ

Firma PSJ kvůli insolvenci už nedokončí výstavbu záchytného parkoviště pro 110...

Co bude dál s vrcholovým fotbalem v Jihlavě? Co s nedokončenými stavbami? A jak se vše dotkne hotelu Gustav Mahler v...

Musí přijít někdo, kdo město umí rozvíjet, říká lídr hnutí Žijeme Jihlavou

Vít Zeman, lídr koaličního uskupení TOP09, Zelených a Pirátů, které jde do...

Na jihlavském magistrátu už před lety pracoval. Tehdy jako vedoucí útvaru hlavního architekta. Po letošních komunálních...

Najdete na iDNES.cz