Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Budova koupaliště je neprodejná. Zájem mají jen vandalové a bezdomovci

  8:27aktualizováno  8:27
Kamenice nad Lipou se marně snaží prodat chátrající budovu na místním koupališti. Zájemce odrazuje zejména skutečnost, že není k mání s okolními pozemky, které jsou soukromé.

Chátrající provozní budovu na kamenickém koupališti se tamní radnice snaží prodat už pět let. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Rozbitá okna, zabarikádované vchody a posprejované zdi, takový je současný stav provozní budovy na koupališti v Kamenici nad Lipou.

Stojí tu od roku 1970, ale v posledních letech marně čeká na smysluplné využití. A to i přes svou relativně atraktivní polohu. Zájemci o koupi či pronájem se nehrnou a město, které je majitelem budovy, nemá dostatek finančních prostředků, aby ji uvedlo do provozuschopného stavu.

„V minulosti jsme třikrát žádali o dotace na přestavbu objektu na školicí a vzdělávací středisko. Pro tento záměr je vypracován i projekt, ale bohužel jsme neuspěli,“ krčí rameny starosta Kamenice nad Lipou Ivan Pfaur.

Fotogalerie

Provozní budova byla kdysi jakýmsi základním táborem pro kemp, který u kamenického koupaliště fungoval. V roce 1990 však kemp se zhruba desítkou chatek skončil. O parcelu, na němž stál, se totiž v restituci přihlásil původní majitel.

Městu tak ve vlastnictví zůstal pouze samotný dům s přístupovým pozemkem, vodní nádrž a hráz. Všechny ostatní pozemky v okolí jsou soukromé a radnice si je musela pronajímat. Před osmi lety se je pokusila od jejich majitelů koupit, ale nepochodila.

A právě fakt, že radnice není majitelem i okolních parcel, zřejmě ubírá nemovitosti na atraktivitě. I přes několik pokusů ji prodat zůstává stále ve vlastnictví Kamenice nad Lipou.

„Hlavním důvodem, proč se nedaří budovu prodat, je, že ji nevlastní stejná osoba jako okolní pozemky,“ potvrzuje Jan Kyncl z realitní kanceláře, která měla prodej pro město zprostředkovat.

„Přitom pro investora by to mohla být lákavá lokalita. Kolem koupaliště vede řada cyklostezek, v blízkosti je i sportoviště a vzdálenost od centra je také příhodná,“ vyjmenovává pozitiva Kyncl.

Kupec přestal komunikovat

Jenže ani realitní kancelář dosud nedokázala nikoho přesvědčit, budova je k mání už pět let. Město ji původně nabízelo za necelé tři miliony korun, časem o milion slevilo.

„Před třemi lety se objevil vážný zájemce. Zastupitelstvo odsouhlasilo jeho nabídku, ale on s úřadem přestal komunikovat, tudíž z prodeje opět sešlo,“ popisuje Pfaur.

Chybějí i zájemci o případný pronájem. Poslední stabilní nájemce budovu opustil v roce 2005, od té doby se nedaří pro ni najít smysluplné využití.

„Když jsme ji nabízeli k pronájmu, objevilo se několik zájemců. Bohužel nikdy nedošlo ke konečnému podpisu smlouvy,“ zoufá si Pfaur.

Nepomohla ani varianta krátkodobých pronájmů - pouze po dobu letních měsíců. Poslední čtyři roky na tuto nabídku nikdo neslyší.

Podle starosty radnice nikterak nájemce neomezovala. Bylo tedy jen na nich, zda budou v místě provozovat občerstvení, nebo se vydají zcela jiným směrem.

Budova tak stále chátrá a začíná být městu na obtíž i z jiných důvodů. „Stává se častým cílem vandalů a mnohdy v ní přespávali bezdomovci. Tuto situaci jsme museli několikrát řešit s policií,“ konstatuje starosta.Nejčtenější

Tvrdošíjný řidič odhalil, že úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

U Velkého Beranova havarovaly tři náklaďáky a dodávka. D1 na Brno stála

Srážka tří kamionů a dodávky na D1

Na 115. kilometru dálnice D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem havarovala tři nákladní auta a dodávka. Na místě...Šéf třebíčské policie boural na přejezdu, do služebního auta narazil vlak

Srážka rychlíku a nákladního vozu na železničním přejezdu v Lukách nad Jihlavou.

Vedoucí policie z územního odboru Třebíč Petr Tomášek havaroval na železničním přejezdu. Do služebního vozu, který...

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...

Šest nových roubenek, kterými si majitelé splnili sen o životě v horách

V Orlických horách, na Šumavě, v Českém ráji i v Beskydech stojí nové roubené...

V Orlických horách, na Šumavě i v Beskydech stojí nové roubené chalupy. Jejich majitelé milují přírodu, rádi sportují a...

Další z rubriky

Vitásková se u soudu bránila nařčení z účelového zaměstnání Vesecké

Alena Vitásková vypovídala u Okresního soudu v Jihlavě.

Bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková dnes stanula v Jihlavě před soudem proto, že...

VIDEO: Stvořidla jsou téměř na suchu, zbylá voda v Sázavě začíná zelenat

Pokles hladiny Sázavy je hodně patrný zejména na Stvořidlech. Místy dosahuje...

Rekreanti v kempu na Stvořidlech u Ledče nad Sázavou se kvůli suchu v řece Sázavě příliš nevykoupou. Hladina je zde na...

Třebíčská nemocnice bude už brzy otevírat další opravený pavilon

V úterý 21. listopadu byl slavnostně otevřen nový pavilon třebíčské nemocnice....

Nemocnice Třebíč pozvolna mění svou tvář. Těsně před dokončením je další opravený pavilon chirurgických oborů –...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz